*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > لزوم تشکیل دولت جدید عراق براساس قانون اساسی و بدون دخالت خارجی


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١٠٥٥٧ ١٩:٢١ - 1398/09/19     لزوم تشکیل دولت جدید عراق براساس قانون اساسی و بدون دخالت خارجیآیت‌الله‌العظمی سیستانی تأکید کردند ارسال به دوست نسخه چاپي


  لزوم تشکیل دولت جدید عراق براساس قانون اساسی و بدون دخالت خارجیآیت‌الله‌العظمی سیستانی تأکید کردند

لزوم تشکیل دولت جدید عراق براساس قانون اساسی و بدون دخالت خارجی


حضرت آیت‌الله سیستانی در بیانیه خود ضمن بیان این‌که تظاهرات مطالبه‌گرانه نباید به خشونت و آشوب کشیده شود، بر لزوم تشکیل دولت جدید و اعضای آن براساس قانونی اساسی و بدون دخالت خارجی تأکید کردند...به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین شیخ عبدالمهدی کربلایی نماینده حضرت آیتالله سیستانی، ۱۵ آذر در خطبههای نماز جمعه کربلای معلا که در حرم مطهر امام حسین علیه السلام ایراد شد، بیانیه معظمله را در خصوص حوادث اخیر عراق قرائت کرد.

حضرت آیتالله سیستانی در بیانیه خود تأکید کردند: بدون شک جنبش مردمی زمانی که گسترش یابد و قشرهای مختلف را در برگیرد، به ابزاری فعال برای فشار علیه حکومت برای اجرای اصلاحات حقیقی در کشور تبدیل میشود، اما شرط اساسی برای تظاهرات این است که به خشونت، آشوب و تخریب کشیده نشود.

متن بیانیه ایشان به شرح زیر است:

 تظاهرات مطالبهگرانه نباید به خشونت و آشوب تبدیل شود

 بسم الله الرحمن الرحیم

بدون شک جنبش مردمی زمانی که گسترش یابد و قشرهای مختلف را در برگیرد، به ابزاری فعال برای فشار علیه حکومت برای اجرای اصلاحات حقیقی در کشور تبدیل میشود، اما شرط اساسی برای تظاهرات این است که به خشونت، آشوب و تخریب کشیده نشود.

علاوه بر اینکه اینگونه اعمال، شرعاً و قانوناً درست نیست و منجر به پیامدهای منفی علیه جنبش اصلاحطلبانه و کمکم موجب کاهش همبستگی با آن میشود.

این در حالی است که خونهای با ارزشی در راه تحقق اهداف مشروع جنبش مردمی ریخته شد، لذا باید به این مسئله توجه داشت و به کسانی که بهدنبال اصلاح نیستند نباید بهانه داد تا مانع تحقق اهداف شوند.

 اهمیت حفظ مسالمت در تظاهرات و پرهیز از خشونت و تخریب

حفظ مسالمتآمیز بودن تظاهرات و خالی بودن آن از اعمال خشونتآمیز و تخریب از اهمیت بسیار بالای برخوردار است و این مسئولیت همگانی است که باید همه با هم همبستگی داشته باشند. همچنان که نیروهای امنیتی باید از تظاهراتکنندگان مسالمتآمیز حمایت کنند و زمینه را برای بیان مطالبات خود در کمال آزادی فراهم نمایند، معترضان نیز باید به خرابکاران اجازه ندهند تا بهعنوان تظاهرکننده در صفوف آنان رخنه کرده و به تجاوز علیه نیروهای امنیتی یا اموال عمومی و خصوصی روی بیاورند و به منافع شهروندان خسارت وارد کنند.

پشتیبانی نیروهای امنیتی، احترام به آن، تقویت روحیه و تشویق آنان به عمل به وظیفه خود در حفظ امنیت و استقرار به نحو مطلوب، وظیفه همگی است و برای مقابله با آشوب و اخلال در نظم عمومی از این عزیزان بینیاز نیستیم.

 از مردان عشایر تشکر و قدردانی میکنیم

همگی دیدند چه حوادثی در مناطقی که نیروهای امنیتی نتوانستند به وظایف خود در کنترل امور عمل کنند، رخ داد تا اینکه مردان عشایر به میدان آمدند و از آرامش داخلی حمایت کرده و از آشوب و تخریب جلوگیری کردند، لذا ما از آنان بسیار تشکر و قدردانی میکنیم.

 باید تلاش شود تا اوضاع تمامی مناطق به حالت عادی خود برگردد

باید تلاش شود تا اوضاع تمامی مناطق به حالت عادی خود برگردد و نیروهای امنیتی رسمی به مسئولیت خود در حفظ امنیت و استقرار، حمایت از مؤسسات دولتی و اموال شهروندان در برابر تجاوز خرابکاران عمل کنند و در تعامل با تمامی اعمال اعتراضآمیز، حرفهای برخورد کنند تا فاجعه هفتههای گذشته تکرار نشود.

 بار دیگر تمام حوادث روزهای گذشته را محکوم میکنیم

ما بار دیگر تمام حوادث روزهای گذشته از کشتار انسانهای بیگناه و خسارت زدن به اموال خصوصی و نهادهای عمومی را محکوم میکنیم و تمامی خسارت دیدگان را به پیگیری حقوق خود از راههای قانونی دعوت میکنیم؛ از دستگاه قضائی میخواهیم، تمام کسانی که مرتکب جنایت شدند - از هر طرفی که باشد- مطابق قانون مجازات کنند.

 بار دیگر نسبت به کسانی که در کمین عراق هستند هشدار میدهیم

بار دیگر نسبت به کسانی که در کمین کشور هستند و برای سوءاستفاده از اعترضات مطالبهگرانه در جهت تحقق اهداف معین که با منافع عالی ملت عراق و ارزشهای اصیل آن در تعارض است، تلاش میکنند، هشدار میدهیم.

بار دیگر به آنچه آیتالله سیستانی پیشتر بر آن تأکید کردهاند، اشاره میکنیم: مرجعیت دینی متعلق به تمامی عراقیها است و فرقی بین گرایشها و رویکردهای آنان ندارد. مرجعیت در حد توان خود برای تأمین منافع عمومی مردم تلاش میکند. کسانی که در تظاهرات مطالبهگرانه شرکت میکنند نباید از عنوان مرجعیت استفاده کنند تا به نفع یک گروه و به ضرر گروه دیگر ختم نشود.

 تشکیل دولت جدید براساس قانون اساسی و بدون دخالت خارجی

در پایان امیدواریم که انتخاب رئیس دولت جدید و اعضای آن بر اساس مدت مشخص شده در قانون اساسی و مطابق خواستههای مردم انجام گیرد و از دخالت بیگانه به دور باشد.


خروج
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

افق حوزه عربی (3)

 

ویژه نامه الحاد جدید


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی

 


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد