*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > حمله موشکی ایران گام اول بود، روند پاسخ ادامه دارد


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤١١٢٩٦ ١٣:٣٠ - 1398/10/26   حمله موشکی ایران گام اول بود، روند پاسخ ادامه داردحجت‌الاسلام والمسلمین سید‌حسن نصرالله  ارسال به دوست نسخه چاپي


حمله موشکی ایران گام اول بود، روند پاسخ ادامه داردحجت‌الاسلام والمسلمین سید‌حسن نصرالله

حمله موشکی ایران گام اول بود، روند پاسخ ادامه دارد


حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌حسن نصرالله گفت: مقاومت لبنان به برکت ایران و رهبر آن و فرماندهانی مانند سردار سلیمانی به تهدیدی برای رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. به گزارش ‌سرویس بینالملل خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، ۲۲‌دی در مراسم بزرگداشت شهدای جبهه مقاومت به ابعاد شخصیتی شهید سردار قاسم سلیمانی و خدمات وی به جبهه مقاومت پرداخت و گفت: حاج قاسم صرفا نماینده خودش خانواده‌اش یا حتی جمهوری اسلامی نبود. او بهترین پرچمدار ما در منطقه بود...حجتالاسلام والمسلمین نصرالله تصریح کرد: همه مجاهدان مشتاق وی بودند و او نیز مشتاق آنان بود. همه او را دوست داشتند و او نیز همه مجاهدان را دوست میداشت. او مکرر نزد ما میآمد. وقتی ایشان فرمانده نیروی قدس شد، دیگر نیازی به ارسال پیام و درخواست کمک و اینجور مسائل نبود بلکه او همیشه در کنار ما بود و نیازهای ما را دنبال و فراهم میکرد حتی گاهی بیشتر از آنچه نیاز یا توقع داشتیم. همیشه کمک ما بود و کمکهایی که میداد مادی، معنوی و فکری بود، سابقا کسی چنین چیزی را حس نکرده بود و سراغ نداشت.

دبیرکل حزبالله به نقش سردار سلیمانی در ایجاد قدرت موشکی حزبالله اشاره کرد و ادامه داد: ابتدای حضور او در فرماندهی نیروی قدس در سال ۱۹۹۹ بود که به آزادسازی سال ۲۰۰۰ منجر شد. او شریک آزادسازی ۲۰۰۰ بود. نه ما از این سخن گفته بودیم نه او چیزی گفته بود. اما پساز شهادتش باید این حقیقت را بیان کرد بعداز این عقبنشینی که اسرائیل در سال ۲۰۰۰ انجام داد، معلوم نبود که افق به چه سمت و سویی است... لبنان هنوز در معرض انتقام و طمعورزیهای اسرائیل بود. اندیشمندان اسرائیلی میگفتند که این پیروزی راهبردی است و تبعاتی خواهد داشت. بنابراین دشمن تلاش کرد که توانمندی مقاومت را محدود کند. از اینجا قدرت موشکی که بارها از آن سخن گفتیم، شکل گرفت و حاج قاسم ما را روزانه همراهی میکرد؛ اذعان میکنم که شاید برخی ما خسته میشدیم و نیاز به استراحت داشتیم، حاج قاسم یادآوری میکرد که ما زمان نداریم و دشمن اسرائیلی روبهروی ماست.

حجتالاسلام والمسلمین نصرالله در ادامه به افزایش اقتدار و قدرت جبهه مقاومت به اذعان دشمنان پرداخت و تصریح کرد: بعداز داعش قدرتی و امکاناتی که مقاومت در نیروی بازدارندگی و تجربه به دست آورد، -طبق گفته مسئولان اسرائیلی- لبنانی که همیشه آنرا ضعیفترین حلقه مقاومت میدانستند و آنرا با گروه موسیقی مقایسه میکردند، به یکی از جدیترین تهدیدها برای اسرائیل تبدیل شد. بعداز ۲۰۰۶ ما را تهدید راهبردی نامیدند و اکنون یک درجه ما را بالا بردند و میگویند تهدیدی موجودیتی. مقاومت اکنون علاوه بر توان دفاع از خود، توافق دفاع از خود و ذخایر لبنان را دارد و میتواند توازن بازدارندگی ایجاد کند و این به برکت امام خامنهای رهبر معظم انقلاب و مسئولیتپذیری و جانفشانی و فداکاری حاج قاسم سلیمانی حاصل شده است.

وی با بیان اینکه داعش بعداز سیطره بر شرق سوریه بر خیلی از استانهای غربی عراق هم مسلط شد و نزدیکی بغداد و استان کربلا رسید، خاطرنشان کرد: داعش از ابتدا حمایت مالی سیاسی و حمایت دینی از طریق فتواها را داشت اما حاج قاسم از ابتدا به عراق رفت و ابومهندس در کنار او بود. این دو از فرماندهان اساسی نبرد بودند و تا لحظه آخر این طور بود و تا الان که الحشد در حال پاکسازی نهایی برخی مناطق است.

حجتالاسلام والمسلمین نصرالله گفت: این افراد عامل اصلی شکست داعش در عراق بودند. اگر در عراق شکست نمیخورد سبب شکست در سوریه میشد. اگر شکست داعش در عراق نبود، کویت، اردن و کشورهای خلیج (فارس) که از داعش با ارسال پول و تسلیحات و تکفیری حمایت میکردند، سقوط میکردند و چاهکنها خودشان ته چاه میافتادند. اما بسیاری از فرماندهان ایرانی، عراقی، لبنانی و از بقیه مناطق، با این داعش جنگیدند و شکستش دادند. همه مردم منطقه و نه فقط مردم عراق، باید از الحشد الشعبی و حاج قاسم و ابومهدی المهندس و دیگر برادران شهید و کسانی که زنده هستند و در حال مبارزه هستند، تشکر و تقدیر کنند که ثبات و امنیت منطقه را حفظ کردهاند.

دبیرکل حزبالله تصریح کرد: در زمینه ایثار و فداکاری برای دیگران کسی مثل حاج قاسم را کجا سراغ دارید، کسی که دستپرورده اسلام و مکتب امام خمینی است. حاج قاسم بیشتر عمرش را در میادین نبرد گذارند و در خدمت مستضعفان و مظلومان گذشت و ابومهدی المهندس هم همینطور بود. خیلیها اکنون از فرماندهان مقاومت طلب اجازه برای عملیات استشهادی میکنند.

شهادت حاج قاسم صورت واقعی آمریکا را دوباره به مردم و دولتهای ما نشان داد

وی گفت: از مهمترین معانی شهادت حاج قاسم، این است که صورت واقعی آمریکا را دوباره به مردم و دولتهای ما نشان داد. بر خلاف همه آنچه که آمریکا در طول سالیان گذشته انجام داده بود که خود را ضمانت ثبات نشان میداد و خود را دوست همه وانمود کند، شهادت وی، حقیقت آمریکا را نشان داد. وقتی که آمریکا بزرگترین فرماندهان و برادران ما را به این شکل جنایتآمیز میکشد، نشان میدهد که شیطان بزرگ، رأس طغیان و سلطهجویی واستکبار است. جنایات آمریکا در قرن گذشته و قرن کنونی شامل جنگهای متعدد و میلیونها کشته میشود.

 پاسخ به شهادت سردار سلیمانی روندی طولانی است

دبیرکل حزبالله گفت: در یک جمله مشخص، پاسخ به جنایت آمریکا که منجر به شهادت فرماندهان مقاومت شد یک عملیات واحد نیست. بلکه یک روند طولانی است که باید به اخراج حضور نظامی آمریکا از منطقه بینجامد؛ آنها باید از منطقه خاورمیانه یا همانطور که رهبری گفتند منطقه غرب آسیا بروند. آنچه در عین الاسد رخ داد یک سیلی بود نه پاسخ به ترور حاج قاسم؛ هر کس گمان میکند که حمله به عین الاسد پاسخ ترور بود، اشتباه میکند، آنچه رخ داد سیلی بود آنطور که رهبر گفتند. این ابتدای روندی طولانی است و این گام اول پاسخی زلزلهوار خواهد بودکه باید به اخراج حضور نظامی آمریکا از منطقه ما منجر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح اهمیت و پیامهای شلیک موشکهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران علیه پایگاههای نظامی آمریکا در منطقه پرداخت افزود: میخواهم کمی درباره این سیلی صحبت کنم؛ اولا وقتی سپاه وقتی عین الاسد حمله کرد - البته یکی دو موشک به اربیل، پیامی معنوی بود- به اعتراف آمریکا موشکها به آنجا اصابت کرده است، منطقه در لبه جنگ بود، میخواهم معنای این ضربه و سیلی را بگویم. از ابتدا رسانهها مثل رسانههای خلیج (فارس) که از رسانههای آمریکا آمریکاییتر هستند، گفتند که کشته و زخمی بر جا نگذشته است.

 پیامهای سیلی اول ایران به آمریکا

حجتالاسلام والمسلمین نصرالله گفت: اولا: این سیلی بزرگ نشانه شجاعت بینظیر سران ایران است که مردم از آن حمایت میکنند. همه کارشناسان اذعان کردند که هدف گرفتن پایگاه آمریکایی از جنگ جهانی دوم اتفاق نیفتاده است. بحث گروه نیست بلکه صحبت از یک کشور است. این اقدام نشانه جرأت و شهامت بینظیر بود. چه کسی جرأت این کار را در دنیا دارد. از جنگ جهانی دوم چه کسی توانسته مقابل آمریکا بایستد و پایگاه آنرا با موشک بزند. ترامپ تهدید کرده بود که اگر ایران بزند من سریع و قدرتمند پاسخ میدهم و ۵۲ هدف تعیین کردهام. زمانیکه سران ایران تصمیم گرفتند این کار را انجام بدهند، آمریکا و متحدانش بدانند که مقابل این فرماندهان و ای چنین مردمی هستید که اصلا و ابدا احساس شکست و عقبنشینی به خود راه نخواهند داد؛ در حقیقت وقتی آدم به این تصمیم (سران ایران) نگاه میکنید نهایت شجاعت را میبینید.

وی ادامه داد: امر دوم این است که این سیلی از توان نظامی ایران پرده برداشت. موشکها صددرصد ساخت ایران است نه ساخت مشترک با آمریکا مثلا یا با پول دیگر کشورها. کارشناسان ایرانی بدون نیاز به کارشناسان خارجی. تعیین اهداف را نیروهای ایرانی انجام دادهاند نه نیروهای اجارهای از آمریکا یا دیگر کشورها، آنطور که برخی کشورها انجام میدهند. موشکها از صدها کیلومتر آنسوتر دقیق روی هدف فرود آمدهاند. سیزده موشک که البته وزیر دفاع آمریکا میگوید یازده موشک. البته جمهوری اسلامی موشکهایی دقیقتر از این در اختیار دارد؛ آمریکایها در حال آمادهباش کامل بودند اما آنها نتوانستند مانع حتی یکی از این موشکها شوند؛ این مسئله پیامی برای کسانی است که با آمریکا متحد میشوند و پیامی برای اسرائیل است که تهدید میکند برخی تأسیسات ایران را میزنند.

دبیرکل حزبالله سپس گفت: پیام این ضربه، پیامی قوی برای صهیونیستها بودند. وقتی تهدیدهای رهبر ایران و سران آنرا میشنوند باید آنرا جدی بگیرند، موشکهای ایران در عین الاسد عراق فرود آمد اما مصیبت و عزا در اسرائیل بود که ایران چنین توان و قدرتی دارد. این ضربه بزرگ و مهم بود. حالا اینکه کشته و زخمی داشته یا خیر... گذر زمان آنرا نشان خواهد داد. خرابی که بهبار آورده زیاد بوده آیا آنجا نیرویی نداشته؛ این حمله به این شکل که رخ داد، هیبت آمریکا در چشم دوست و دشمن شکست و فرو ریخت و در پناهگاهها پناه گرفتند. این کاری است که ایران در چند روز پیش کرد، برای همین یکی در اسرائیل گفته شد که ترامپ سرانجام از عراق بیرون میرود از منطقه هم بیرون میرود و ما را تنها میگذارد.

وی افزود: آمریکا میگوید که کشته نداده پس جواب نمیدهد. تو که هستی؟ تو آمریکایی؟ موشکهایی به پایگاههای تو اصابت میکند و رادارها و تجهیزاتت را نابود میکند و تو آنرا نادیده میگیری. صبح آن روز دیدید که ترامپ آمد و مسئولانش کنارش ایستادند. آیا چهرهشان را دیدید؟ آیا چهره آنان این را نشان داد که پیروز شدهاند؟ یا آنکه صحنه، صحنه عزا بود و چهرههایشان اینطور بود؟ او ابتدا گفت که اجازه نمیدهیم که ایران سلاحت اتمی بسازد، این چه حرف سخیفی است. ایران اصلا دنبال سلاح اتمی نیست، به بیان ساده باید گفت که این واکنش را نشان دادند چون ایران قدرتمند است. ایرانیها با واسطه به آمریکاییها گفتند که اگر پاسخ بدهید، کل پایگاههایتان را به همراه اسرائیل در منطقه میزنیم.

حجتالاسلام والمسلمین نصرالله سپس تصریح کرد: ترامپ گفت که میخواهد با داعش مبارزه کند. منافق تو میخواهی با داعش مبارزه کنی؟ تو دو فرمانده بزرگی را که با داعش مبارزه کردند، ترور کردی. بعد، ترامپ در جایی دیگر دروغهایش را برای آمریکاییها تکرار کرد چون آمریکاییها میگویند تو ما را الان به کجا و به چه وضعیتی رساندهای؟ او بهانه میآورد که سلیمانی داشت برای حمله به منافع آمریکا آماده میشد. معروف است که او دروغگوترین رئیس جمهور آمریکاست. البته که همه رئیس جمهوریهایشان دروغگو هستند اما ترامپ را دروغگوترین میدانند. او دروغ میگوید که حاج قاسم قصد حمله به منافع آمریکا را داشت. این سیلی ایران درسی برای همه بود که شجاع باشند و به امکانات و قدرت و ایمان خود تکیه کنند و آمریکا با هر قدرتی که باشد بالاخره حد و حدودی وجود دارد.

دبیرکل حزبالله در ادامه به لزوم ادامه پاسخ در محور مقاومت بعداز عین الاسد پرداخت و گفت: من معتقدم که محور مقاومت کار را آغاز کند. آنچه چند روز پیش گفته شد، برای مصرف داخلی نبود. نیروهای مقاومت در هدف بزرگی که اعلام کردهاند، جدی و صادق و هدفمند هستند. آمریکاییها باید نیروهای و پایگاههایشان را ببرند. تنها راه جلوی پای آمریکاییها برای اینکه عمودی بازنگردند، این است که افقی بازگردند.

حجتالاسلام والمسلمین نصرالله ادامه داد: ما از مرحله و عصر جدید در منطقه صحبت میکنیم و روزهای آتی اخبار آنرا به گوش شما خواهد رساند. این مسئولیت کل امت است، معتقدم که روحیه و بلندهمتی و شجاعت و جرأتی که در دنیای عربی و اسلامی و آمادگی و درکی که از حجم خطرات وجود دارد، بالاست. دولت آمریکا و قاتلانی که این جنایات را انجام دادهاند، تاوان سنگینی خواهند داد و متوجه خواهند شد که محاسبهشان اشتباه بوده است.

بعداز ترور، من رئیسجمهور آمریکا، وزیر دفاع و دیگر مسئولانشان را دیدم که گفتند که بعداز قتل سلیمانی دنیا امن شدهاست اما شما اشتباه میکنید و با خون متوجه اشتباهتان خواهید شد. کدام دنیا امنتر شده است؟ دنیای مردم سوریه، یمن، لبنان، عراق و بحرین؟ گذر ایام بعداز شهادت سردار سلیمانی نشان خواهد داد که دنیا، دنیای دیگری است. این، آغاز تاریخی جدید خواهد بود و در آینده در این خصوص بیشتر سخن خواهیم گفت. از رهبر ایران، دولت و مردم تشکر میکنیم، برای خاطر وجود حاج قاسم که در هر زمانی کنار ما بود. عهد میبیندیم که در این راه پیش خواهیم رفت تا اهداف محقق شود و پیام به کل دنیا برسد.


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

افق حوزه عربی (3)

 

ویژه نامه الحاد جدید


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی

 


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد