*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 9 


افق پارسایی 9 شماره خبر: ٣٧٤٧٦٠ ١٣:٣٦ - 1394/12/24   آیةالله‌العظمی‌ مکارم شیرازىآیةالله‌العظمی‌ مکارم شیرازى ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی‌ مکارم شیرازىآیةالله‌العظمی‌ مکارم شیرازى

آثار و پیامدهاى منفى تعصب و لجاجت


تعصب و لجاج، آثار منفى شدیدى دارد که در زندگى انسان‌هاى متعصب و لجوج به زودى ظاهر مى‏شود. ....


آثار و پیامدهاى منفى تعصب و لجاجت

تعصب و لجاج، آثار منفى شدیدى دارد که در زندگى انسانهاى متعصب و لجوج به زودى ظاهر مى‏شود.

1. تعصب یعنى وابستگى غیرمنطقى به شخص یا عقیده یا عادت و رسم خاصى؛ که حجاب ضخیمى بر دیده عقل انسان مى‏افکند، و او را از درک حقایق و خیر و شر و مصلحت و مفسده و عاقبت امور و پیدا کردن راه چاره، محروم مى‏سازد.

به همین دلیل در احادیث‏ آمده، لجوج مدیریت و تدبیر ندارد، و در حالات شیطان ذکر شده که بهخاطر تعصب از درک بدیهیات واماند، و رشته عبودیت و بندگى را از گردن خویش برداشت و براى همیشه از درگاه الهى رانده شد.

2. تعصب و لجاجت، آتش سوزانى است که پیوندهاى وحدت و اتحاد را در جامعه بشرى مى‏سوزاند، و بذر نفاق و اختلاف را در میان افراد مى‏پاشد و نیروهایى را که باید صرف پیشرفت جوامع انسانى شود، به جنگ و ستیز با یکدیگر وامى‏دارد، به همین دلیل در حدیثى از امیرمؤمنان، امام على علیه‌السلام مى‏خوانیم: «اللجاج ینتجالحروب و یوغرالقلوب»؛ لجاجت آتش جنگها را روشن مى‏سازد و دلها را پر از کینه و دشمنى مى‏کند.

3. تعصب و لجاج، سبب مى‏شود که دوستان از هم دور شوند و محبت‏ها به عداوت‏ها مبدل گردد.

4. تعصب و لجاج، یکى از عوامل مهم کفر است، و بسیارى از امت‏هاى پیشین تنها به این دلیل راه کفر را پیش گرفتند که تعصب و لجاج، نسبت‏ به آیین نیاکانشان مانع پذیرش حق شد.

5. تعصب و لجاج، مایه درد و رنج و زحمت و ناراحتى است، چرا که سبب مى‏شود انسان مدتها و گاه سالیان دراز، در بیراهه سرگردان شود و چون به بنبست مى‏رسد، سرانجام خسته و وامانده، از راهى که رفته است ‏باز مى‏گردد.

روى همین معنى، در حدیثى از امیرمؤمنان، امام على علیه‌السلام مى‏خوانیم: «ثمرةاللجاج العطب»؛ ثمره لجاجت،‏ شکست‏خوردن و هلاکت است‏.

و به همین دلیل غالباً مایه ندامت و پشیمانى است همانگونه که در احادیث اشاره شده که «آغاز لجاجت، جهل است و پایان آن ندامت‏!

6. تعصب و لجاجت در بسیارى از مواقع، کنترل امور را از اختیار انسان خارج مى‏سازد و او را به جاهایى مى‏کشاند که هرگز مایل به آن نبوده است. روى این جهت، در بعضى از احادیث اسلامى از امیرمؤمنان، امام على علیه‌السلام نقل شده است که مى‏فرمایند: «لامرکب اجمح من اللجاج»؛ هیچ مرکبى سرکش‏تر از مرکب لجاجت نیست‏!

7. و بالاخره تعصب و لجاجت، هم دنیاى انسان را بر باد مى‏دهد و هم آخرت او را؛ چراکه در دنیا سرچشمه عداوت‏ها و جدایى‏ها و اشتباهات فراوان و از دست دادن آرامش مى‏شود و در آخرت سبب دورى از رحمت‏ خدا، و این همان است که در روایت امیرمؤمنان، امام على علیه‌السلام خواندیم: «اللجاج اکثرالاشیاء مضرة فىالعاجل والآجل»؛ لجاجت از همه چیز زیانبارتر است در دنیا و آخرت‏!

منبع: اخلاق در قرآن، جلد دوم

آیةاللهالعظمی مکارم شیرازى

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام