*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 9 


افق پارسایی 9 شماره خبر: ٣٧٤٧٦٤ ١٣:٤٦ - 1394/12/24   علامه امینی قدس‌سره و شاعر سنّیحکایات دلنشین ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه امینی قدس‌سره و شاعر سنّیحکایات دلنشین

علامه امینی قدس‌سره و شاعر سنّی


نقل شده که علامه امینی قدس‌سره قصد کرده بودند تمام اشعار در مدح امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام را جمع‌آوری کنند. روزی به ایشان خبر دادند که یکی از اساتید سنی دانشگاه بغداد شعری در مدح مولا علیه‌السلام سروده است. ....نقل شده که علامه امینی قدس‌سره قصد کرده بودند تمام اشعار در مدح امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام را جمعآوری کنند. روزی به ایشان خبر دادند که یکی از اساتید سنی دانشگاه بغداد شعری در مدح مولا علیه‌السلام سروده است. لذا عازم بغداد شد وقتی که به آنجا رسید با ساختمان زیبا و مجللی برخورد کرد؛ جلو رفت و در زد. خدمتکار منزل درب را باز کرد و گفت: چه میخواهی؟! علامه فرمود: فلانی منزل هستند؟ خلاصه استاد دانشگاه آمد و تا چشمش به یک شیخ شیعی افتاد، از تعجب چهرهاش برافروخته شد و گفت چه میخواهی؟ علامه فرمود: برای بحث و مناظره نیامدهام. هر دو به یگانگی خداوند و نبوت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ایمان داریم. آمدم تا شعری را که در مدح علی علیه‌السلام گفتهای بشنوم.

استاد دانشگاه از این حرکت علامه خشنود شد و او را به داخل دعوت کرد و شعر را به علامه ارائه نمود و گفت: من این شعر را پس از ۳ سال بررسی روایت «علی معالحق والحق مع علی و یدورالحق مع علی حیث دار» سرودهام.

علامه خندید و گفت: پس با این حساب، ۳ سال از عمر خود را تباه کردی!

استاد دانشگاه با چهرهای درهم گفت: چطور؟

علامه فرمود: چون این روایت تنها در حق علی علیه‌السلام نیامده است، بلکه در وصف عمار هم آمده است. میتوانی به کتب خودتان مراجعه کنی، آنگاه خواهی دید که در روایت آمده که «عمار معالحق والحق مع عمار و یدور عمار معالحق حیث دار».

استاد دانشگاه پساز مراجعه و دیدن روایت، دو دستی بر سرش زد و گریان شد.

در این حال علامه خندید و گفت: نالان مشو که میان این دو روایت تفاوت از زمین تا آسمان است. در روایت عمار میگوید: عمار با حق است و حق با عمار است و این عمار است که به دور حق میگردد (و یدورالعمار معالحق حیث دار) اما در روایت علی علیه‌السلام میفرماید: این حق است که به دور علی میچرخد (و یدورالحق مع علی حیث دار). در همان حال پساز اندکی که علامه از فضایل امیرالمؤمنین علیه‌السلام صحبت نمود، استاد دانشگاه فریاد زد: «اشهد انّ علیا ولیّالله».

منبع: پایگاه اطلاعرسانی مؤسسه سیره علما

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام