*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 9 


افق پارسایی 9 شماره خبر: ٣٧٤٧٧٧ ١٤:٢٧ - 1394/12/24   ملا محسن فیض کاشانی قدس‌سره ملا محسن فیض کاشانی قدس‌سره  ارسال به دوست نسخه چاپي


ملا محسن فیض کاشانی قدس‌سره ملا محسن فیض کاشانی قدس‌سره

راهکارهای حضور قلب در نماز


بدان‌که مؤمن ناگزیر است خداوند را تعظیم و در برابر او فروتنی کند و از او ترسان و به او امیدوار و از تقصیرهای خود شرمگین باشد. .....

 بدانکه مؤمن ناگزیر است خداوند را تعظیم و در برابر او فروتنی کند و از او ترسان و به او امیدوار و از تقصیرهای خود شرمگین باشد.

آنچه انسان را از نماز غافل میکند، خطورات پستی است که در دل وجود دارد و انسان را به خود مشغول میسازد.

درمان حضور قلب، دفع این خاطرههاست و چون هیچ چیزی را بدون برطرف کردن سبب آن نمیتوان رفع کرد، لذا باید نخست علت و سبب این خطورات را شناخت. سبب بروز آنها در دل، از دو قسم بیرون نیست، یا چیزی است خارج از ذات او، و یا امری است باطنی و در ذات او.

▪ عوامل بیرونی خطورات قلبی

اگر سبب خطورات، امری بیرون از ذات او باشد، ناچار چیزی است که از راه گوش و یا چشم وارد میشود و اندیشه آدمی را میرباید تا آن حد که فکرش به دنبال آن میافتد و در آن تصرف میکند، سپس از آن فکر به فکر دیگری کشیده میشود و همچنان تسلسل حاصل میشود و دیدن، سبب اندیشیدن است و بعضی اندیشهها باعث پیدایش اندیشههای دیگر میشود.

البته کسی که مرتبه ایمان و ارادهاش بالا و همتش والا باشد، آنچه بر حواس او میگذرد وی را مشغول نمیکند، لیکن اندیشه ضعیف به سبب دیدن و شنیدن پریشان میشود، از اینرو درمان آن، قطع اسباب مذکور است؛ به اینصورت که در نماز چشمان را بر زمین نهد و یا در جایی تاریک نماز گزارد و چیزی را در پیش روی خود باقی نگذارد تا نظر او را جلب کند و روبهروی دیوار و نزدیک آن نماز گزارد تا چشماندازش وسیع نباشد و از گزاردن نماز در جایی که مشرف بر خیابانهاست، و جاهایی که با نقش و نگارهای رنگین و فرشهای رنگارنگ تزیین شده است، دوری جوید.

به همین سبب، متعبدان در اتاق کوچک و تاریکی که به اندازه سجود آنها وسعت داشت عبادت میکردند تا فکر و خاطر آنها جمعتر باشد. آنها که از قوت نفس برخوردار بودند در مساجد حاضر میشدند و چشمها را به موضع سجده میدوختند و از آن تجاوز نمیکردند و کمال نماز را در این میدانستند که افراد طرفین خود را در نماز جماعت نشناسند.

شهید ثانی قدس‌سره گفته است: باید چشمان را به اندازهای فرو بندد که بتواند نگاهی را که وظیفه نمازگزار است انجام دهد و آن نظر کردن به موضع سجده و دیگر چیزهایی است که شرعاً مشخص است و اگر با باز بودن چشمها نتواند به موضع سجدهاش نگاه کند، فروبستن چشمها سزاوارتر است، زیرا فوت یکی از تکالیف مستحبی نماز یا اوصاف آن بر اثر پریشانی خاطر، از این وظیفه و اخلالی که در آن پدید میآید مهمتر است.

میتوان گفت: فرو هشتن چشمها که از خشوع جوارح محسوب میشود و امری مستحب است، نمازگزار را از فرو بستن چشمان بینیاز میکند و احتیاجی نیست که وظیفه نظر کردن به موضع سجده را که سنت است ترک کند، مگر اینکه وظیفه نظر کردن به موضع سجده و بین قدمها و امثال آن، وی را به تأمل و دل مشغولی وادارد، که در این صورت قول شهید درست خواهد بود.

▪ عوامل درونی خطورات قلبی

غزالی میگوید: اگر سبب بروز خطورات قلبی، امری درونی باشد، درمان آن دشوارتر از قسم اول است، زیرا کسی که افکارش در مجاری امور دنیا پراکنده باشد، نمیتواند اندیشهاش را در یک جهت متمرکز کند، بلکه فکر او پیوسته از اینسو به آنسو در پرواز است و فرو هشتن چشمها برای او کافی نیست، زیرا آنچه از پیش در دل او جا گرفته، برای مشغول کردن او بس است.

چاره چنین کسی، این است که نفس خود را به زور بر فهم آنچه در نماز میخواند وادار کند و دل را از توجه به غیر آن منصرف گرداند. بهترین چیزی که میتواند او را در این راه کمک کند، آن است که پیش از گفتن تکبیرةالاحرام خود را آماده کند.

بدین ترتیب که نفس را به یاد آخرت اندازد و موقعیت خویش را در راز و نیاز گفتن با حقتعالی و اهمیت حضور در پیشگاه او و ترس از مرگ را به یاد خود آورد و دل را پیش از گفتن تکبیر واجب از اموری که او را مشغول میکند فارغ سازد و چیزی باقی نگذارد که خاطرش بدان متوجه گردد.

منبع: محجةالبیضاء

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام