*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 9 


افق پارسایی 9 شماره خبر: ٣٧٤٧٧٩ ١٤:٢٩ - 1394/12/24   استاد بزرگ اخلاق اسلامی، مرحوم ملاحسینقلی همدانی قدس‌سره  ارسال به دوست نسخه چاپي


استاد بزرگ اخلاق اسلامی، مرحوم ملاحسینقلی همدانی قدس‌سره

عـــلل آســــــان شــــــدن گــــــنــــــاه


«این‌که مى‌بینى معصیت در نظرت سهل شده، به جهت امورى چند است که بعضى از آن‌ها را ذکر می‌کنیم: ....«اینکه مىبینى معصیت در نظرت سهل شده، به جهت امورى چند است که بعضى از آنها را ذکر میکنیم:

اولاً؛ فکر خود را تماماً متوجه به دنیای دنى کردهاى. از این جهت بالمره از نفع و ضرر اخروى غافل شدهاى. نمىدانى چه بسیار بسیار منافع و سعادت ابدیه از تو فوت شد و چقدر ضررهاى بزرگ بسیار به خود، زدهاى.

ثانیاً؛ عجز و حاجت و فقر خودت را ملتفت نیستى که ذره ذره بدنت به حفظ کارکنان او، که ملائکه باشند، بر پاست.

ثالثاً؛ نمىدانى که در هر آنى، در هر جزء از اجزاء بدنت، نعم غیرمتناهیه، مرحمت از او شده و مىشود، که به بیان و بنان، ممکن نیست حصر آنها. با این حال، چگونه نعمت او را در معصیت او صرف مىکنى؟

رابعاً؛ چگونه غافلى از عقوبات سخت او؟ مگر نمىدانى که ما بین مرگ و قیامت هزار غصه هست و آسانترین آنها تلخى جان کندن است؟ چرا از شداید قیامت، غافلى؟ امان از روزى که از دهشت و وحشت او، مقربین در خوف و اضطراب مىباشند. چرا نباشند؟ از روزى که زمینش و هوایش آتش و جهنم به اطراف خلایق محیط و ملایک غلاظ و شداد در بگیر و ببند. نیکان در وحشت و اضطراب و بدان در شکنجه و عذاب، آفتاب در بالاى سر و زمین گرمتر از کوره آهنگر. خطر حساب از یک طرف و دهشت صراط از یک طرف، کار هنوز به جهنم نرسیده، از آتش و سلاسل و اغلال او بگویم یا از مار و عقربهایش بیان نمایم. خلاصه، اینها مختصرنویسى است و این فقراتى که گفته شد، از هزار یک بیان نشد.»

 منبع: برنامه سلوک در نامههاى سالکان/98

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
دوشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام