*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 9 


افق پارسایی 9 شماره خبر: ٣٧٤٧٨٢ ١٤:٣٨ - 1394/12/24   آیة‌الله‌العظمی سیستانیآیة‌الله‌العظمی سیستانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی سیستانیآیة‌الله‌العظمی سیستانی

سه خصلتی که اثر آن را در دنیا می‌‌بینید


صله رحم و پیوند با خویشاوندان برهر مسلمانی، واجب و قطع رحم از گناهان کبیره است. ....

 


 

صله رحم و پیوند با خویشاوندان برهر مسلمانی، واجب و قطع رحم از گناهان کبیره است.

و بعداز آنکه دانستیم صله رحم واجب و قطع رحم از گناهان کبیرهای است که خدا بر آن وعده آتش داده، این مسئله در کشورهای مغرب زمین از اهمیت فراوانی بر خوردار است و مراعات آن لازمتر می‌‌باشد، زیرا در آنجا برادران دینی اندکاند و خانوادهها از همدیگر گسسته و دور می‌‌باشد و به همان اندازه که ارزشهای مادی در حد طغیاناند، انگیزههای دینی با تأکید بیشتری باید مطرح باشند.

خدای سبحانه و تعالی از قطع رحم نهی فرموده است و در قرآن محکم فرمود:

«فهل عسیتم ان تولّیتم ان تفسدوا فیالارض و تقطّعوا ارحامکم اولئک الذین لعنهم الله فاصمّهم و اعمی ابصارهم»: شاید اگر پشت کردید، در روی زمین فساد کنید و از خویشاوندان خود ببرید. اینان را خدا نفرین کرده، گوشهایشان کر و چشمانشان را نابینا ساخته است.

و امام علی علیه‌السلام فرمودند: گاهی، خانوادهای با آنکه بدکار و اهل فسق و فجور هستند، ولی در کنار هم قرار دارند و با مساوات زندگی می‌‌کنند؛ خدا هم به ایشان روزی می‌‌دهد و دیگر گاه، خانوادهای به سبب پراکندگی و بریدن از یکدیگر با اینکه پارسا و پاکاند، از رزق خدا محروم می‌‌شوند.

و از امام محمد باقر علیه‌السلام روایت شده است که فرمودند: در کتاب علی علیه‌السلام چنین آمده است:

دارنده سه خصلت نمیمیرد مگر آنکه اثر آن سه خصلت را در دنیا ببیند. ستم، قطع رحم و قسم دروغ. چنین شخصی گویا با خدا به جنگ برخاسته است؛ همچنانکه سریعترین پاداشها، پاداش صله رحم است؛ گاهی اوقات مردمانی فاسق و نابکار، چون با همدیگر صله رحم میکنند، و پیوند دارند داراییهایشان رشد کرده و ثروتمندتر میشوند و همانا قسم دروغ و قطع رحم سرزمینها را از سکنه خالی میکند.

منبع: شفقنا (پایگاه بینالمللی همکاریهای خبری شیعه)

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام