*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > امام خمینی (2) 


امام خمینی 2 شماره خبر: ٤٠٠٥٧٣ ١٨:١٧ - 1397/03/10   امام خمینی قدس سره و رعایت حقوق همسایگان ارسال به دوست نسخه چاپي


امام خمینی قدس سره و رعایت حقوق همسایگان

امام خمینی قدس سره و رعایت حقوق همسایگان


حجت‌الاسلام والمسلمین محتشمی: خانه‌ای که امام در بدو ورود به پاریس در آن اقامت کردند، در یکی از محله‌های پاریس و متعلق به یکی از دانشجویان بود که آن را اجاره کرده بود، ولی در آن اقامت نداشت. امام به این شرط که اجاره آن خانه را بدهند وارد آن‌جا شدند، و چون این خانه در طبقه چهارم یک ساختمان بود و در آن رفت و آمد زیاد می‌شد و همسایه‌ها ناراحت می‌شدند، تصمیم گرفتند جایی باشند که مزاحمتی برای کسی فراهم نشود. لذا به یکی از روستاهای پاریس (نوفل لوشاتو) تشریف بردند...

انتخاب نوفل لوشاتو بهخاطر مراعات حال همسایگان

حجتالاسلام والمسلمین محتشمی: خانهای که امام در بدو ورود به پاریس در آن اقامت کردند، در یکی از محلههای پاریس و متعلق به یکی از دانشجویان بود که آن را اجاره کرده بود، ولی در آن اقامت نداشت. امام به این شرط که اجاره آن خانه را بدهند وارد آنجا شدند، و چون این خانه در طبقه چهارم یک ساختمان بود و در آن رفت و آمد زیاد میشد و همسایهها ناراحت میشدند، تصمیم گرفتند جایی باشند که مزاحمتی برای کسی فراهم نشود. لذا به یکی از روستاهای پاریس (نوفل لوشاتو) تشریف بردند.

مبادا همسایهها اذیت شوند

حجتالاسلام والمسلمین سجادی اصفهانی: به دلیل حضور جمعیت زیاد و رفت و آمد مداوم، امام خیلی سفارش کرده بودند مبادا حرکت یا رفتاری شود که همسایهها که همه مسیحی بودند، ناراحت بشوند. در حقیقت، امام نسبت به رعایت آسایش و آرامش همسایگانشان بسیار مقید و مواظب بودند که مبادا همسایهها از بابت جمعیت یا رفت و آمدی که به خانه ایشان میشود، ناراحت و اذیت شوند. این رعایت و اخلاق باعث شده بود، موقعی که امام میخواستند به ایران بیایند، همه اهل محل و مردم دهکده نوفل لوشاتو از دوری ایشان و رفتنشان ناراحت باشند. به همین دلیل مقداری از خاک فرانسه را بهعنوان هدیه به امام دادند.

در پاریس سراغ همسایگان را میگرفتند

آقای مصطفی کفاشزاده: امام در پاریس که بودند، خیلی با همسایههای خود خوب بودند؛ سراغشان را میگرفتند و احوالشان را میپرسیدند و در ایام عیدشان برای آنها پیام میفرستادند و گل هدیه میکردند و کلاً رفتار بزرگوارانهای با همسایگان خود در نوفل لوشاتو داشتند.

از همسایگان عذر بخواهید

حاج سیداحمد آقا خمینی: پس از آنکه هجرت از پاریس و سفر امام به ایران قطعی شد، امام به من دستور دادند که در نوفل لوشاتو به منزل همسایگان بروم و از اینکه در مدت اقامتشان از سکوت حاکم بر دهکده محروم شدهاند، از طرف ایشان از آنها عذر بخواهم. من به اتفاق آقای اشراقی و یکی دو نفر دیگر به دیدار همه همسایههای آن دهکده رفتیم و پیغام امام را رساندیم و از آنان معذرتخواهی کردیم.

هدیه امام به دو خانم مسیحی

حجتالاسلام والمسلمین فردوسیپور: وقتی امام در آستانه بازگشت به ایران بودند، مقارن با غروب آفتاب دو خانم فرانسوی به اقامتگاه امام آمدند و تقاضای ملاقات کردند. چون امکان ملاقات نبود؛ از آنها عذرخواهی کردم. شیشه کوچکی که در آن مقداری خاک بود و در آن مهر و موم بود در دستشان دیده میشد. گفتند: اگر ملاقات ممکن نیست، رسم ما این است وقتی به کسی علاقهمند شدیم، هنگام خداحافظی و جدایی بهترین هدیه را به او تقدیم میکنیم. این خاک وطن ماست و نزد ما عزیزترین هدیه است، به امام تقدیم کنید و برای هر یک از ما یک قطعه عکس با امضای ایشان بیاورید. وقتی جریان به محضر امام عرض شد، با تبسمی شیشه را گرفتند و دو قطعه عکس را امضا کردند، عکسها را که به آنها دادم، بوسیدند و با تشکر رفتند.

عذرخواهی امام و گریه اهالی نوفل لوشاتو

حجتالاسلام والمسلمین هادی غفاری: شبی که فردای آن روز قرار بود امام به ایران بیایند که نشد و موکول به روز بعد شد، مردم نوفل لوشاتو با دسته گلهای ایرانی، حتی زنهای مسیحی که به حجاب اعتقاد ندارند، روسری به سر بسته بودند و به خدمت امام آمده بودند. آن شب مردم مسیحی نزد امام حالت عجیبی داشتند، همه گریه میکردند. رهبر کبیر انقلاب اسلامی با صحبت خیلی کوتاهی از همسایههایشان عذرخواهی کردند و فرمودند: «مرا ببخشید. من در این مدت که اینجا بودم، باعث دردسر برای شما شدم.» پس از ترجمه صحبتهای امام، اهالی نوفل لوشاتو به شدت گریه میکردند.

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام