*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > اکمال الدین 


اکمال الدین شماره خبر: ٤٠٨٨٤٢ ١٢:٥٤ - 1398/06/13    ارسال به دوست نسخه چاپي


نیم‌نگاهی به کتاب کتاب‌شناسی علامه امینی و کتاب الغدیر


کتاب‌شناسی چه در قسم موضوعی و چه در قسم شخصیتی، یکی از ابزار تحلیل وضع دینی، معرفتی، فرهنگی و اجتماعی جوامع است. در تمدن اسلامی شخصیت‌های برجسته بسیار و حوادث علمی مهمی را داشته‌ایم که پس از عصر خویش، موج‌های مهم دینی و علمی ایجاد نموده‌اند و از این جهت تدوین کتاب‌شناسی ناظر بدان‌ها، دارای فوائد و ثمرات مناسبی است...

 


علامه شیخ عبدالحسین امینی(۱۳۲۰-۱۳۹۰ق) از علمای بزرگ شیعه در قرن چهاردهم هجری و از متکلمان طراز اول تاریخ تشیع است و دایرةالمعارف «الغدیر» ایشان نیز از آثار مهم کلامی تاریخ اسلام محسوب میگردد. کتابی که پساز عصر تألیفش، موج عظیمی را در زمینه غدیرپژوهی و مباحث مرتبط با ولایت امیرالمومنین علی علیه السلامایجاد نموده و منبع تولید و تغذیه صدها اثر کوچک و بزرگ به فارسی، عربی و دیگر زبانها بوده است. با اینکه پیرامون علامه امینی و کتاب شریف الغدیر، نوشتههایی پدید آمده است، ولی هنوز وجود یک کتابشناسی جامع در این دو زمینه خلایی محسوس و ملموس است و برای جبران این خلأ «کتابشناسی علامه امینی و کتاب الغدیر» توسط بنیاد نهجالبلاغه و به قلم حجتالاسلام سیدمحسن دینپرور، سامان داده شده و انشاءالله به زودی منتشر و وارد بازر نشر خواهد شد. در این مقاله به صورت گزارشی مختصر از کتابشناسی یادشده، ارائه میدهیم.

این کتابشناسی به زبان فارسی نوشته شده و اگر چه ناظر به معرفی آثار مرتبط با علامه و الغدیر به زبانهای غیرفارسی و عربی نیز هست، ولی عمدتا آثاری معرفی شدهاند که به زبان فارسی یا عربی نوشته شده است. هر چند بهندرت برخی آثار اردو، ترکی و انگلیسی نیز معرفی شده و بدیهی است استقرای وسیعتری در این زمینه، بر مصادیق این بخش از کتابشناسی مذکور خواهد افزود.

 در رابطه با مقوله کتابشناسی، گاه این تعبیر را اعم از کتاب، مدنظر قرار داده و به مقالهشناسی و نیز آثار غیرمستقلی که به موضوع کتابشناسی در دست اقدام اشاره داشته نیز پرداخته میگردد. نویسنده کتابشناسی علامه امینی و الغدیر اگر چه در تحقیقی مجزا به رصد این دو بخش، یعنی مقالهشناسی و آثار غیرمستقل، نیز پرداخته، ولی در اثر کنونی فقط به معرفی کتب مستقل اکتفا نموده است. البته این کتابشناسی فقط منحصر در معرفی آثار مطبوع و چاپ شده نیست و به معرفی آثار مخطوط نیز میپردازد؛ به عنوان نمونه به کتاب اعلامالانام یا رسالهای از علامه امینی در پاسخ علمای پاکستان در بحث زیارات اشاره داشته و یا از سفرنامه علامه امینی به هند سخن گفته شده که توسط همین محقق، تصحیح شده و در 250صفحه در آستانه نشر قرار دارد.

کتابشناسی معمولاً به دو گونه است؛ یا گزارشی است و یا توصیفی انتقادی. مولف در این اثر ۱۲۰صفحهای خویش به کتابشناسی گزارشی اکتفا نموده و در مجموع بیش از ۲۰۰اثر را در رابطه با علامهامینی و الغدیرش معرفی کرده است. آثاری که در موضوعات اصل کتاب الغدیر، ترجمههایش، گزیدههای عربی و فارسی الغدیر، آثار برگرفته از الغدیر با برداشتهای موضوعی، آثار مرتبط با زندگی علامه امینی و معرفی سایر آثار وی به غیر از الغدیر اعم از آثار تالیفی یا تصحیحی میباشد. خواه کتابهایی که در ایران و عراق منتشر، یا در هند، پاکستان، بحرین و لبنان چاپ گشته باشد. یکی از مزیتهای کتابشناسی غیرمستقل علامهامینی، رویکرد «کتابشناسی سلبی» است؛ بدین معنا که آثار و تالیفات(به ویژه تالیفات دایره المعارفی) که انتظار میرفته در آنها به موضوع مدنظر اشاره شود و نشده، نیز تذکر داده شده است. امری که از آداب تحقیق است و با شیوعاش هم در زمینه لزوم دقت نویسندگان و هم امکان ویرایش اثر و جبران خلأها در چاپهای مجدد، دارای نفع و فایده است. با آرزوی توفیق برای این محقق کتابشناس، امیدواریم در سال آینده که پنجاهمین سال ارتحال علامه امینی به حساب شمسی است، تلاشهای بیشتری برای شناساندن میراث علامهامینی، این بزرگمرد عرصه دفاع از ولایت، صورت بپذیرد.


خروج
چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام