*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهابادی 


بهابادی شماره خبر: ٣٦٨٤٤٧ ١١:٤٨ - 1394/08/23    ارسال به دوست نسخه چاپي


اسـاتـیـد ملاعبدالله


▪ امیر غیاث‌الدین منصور شیرازی ▪ جمال‌الدین محمود شیرازی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 امیر غیاثالدین منصور شیرازی

ملاعبدالله در شیراز نزد عالم وارسته امیر غیاثالدین منصور شیرازی صاحب مدرسه معروف منصوریه مشغول به كسب معارف دینی شد. او وحید ایام بود و جلالت علمی ایشان مسلم دوران است. منصور در چهارده سالگی داعیه جدل و مناظره با علامه دوانی را در مطالب علمیه عالی، در خود دید و در بیست سالگی از تحصیل و ضبط علوم فارغ و در سال 936 هجری در عهد سلطنت شاه طهماسب (983ـ930) به صدارت عظمی نایل و به «صدر صدور ممالك» ملقب و عاقبت در نتیجه پارهای مباحثات علمیه كه در محضر سلطان بین او و محقق كركی وقوع یافته، از صدارت استعفا کرد و به شیراز رفت و در آنجا اقامت گزید.

وفات این دانشمند نامی با اختلاف، سالهای 940 و 948 و 949 هجری قمری در شیراز ذكر شده است. جنازه او در مدرسه منصوریه ـ كه خود ریاست آنرا بر عهده داشت ـ مدفون است.

منبع: مدرس، میرزا محمدعلی، ریحانةالادب/4/259

جمالالدین محمود شیرازی

جمالالدین محمود شیرازی از مشاهیر فضل و سرآمد شاگردان امیر غیاثالدین منصور شیرازی بود. از احوال او در کتب تاریخی و تراجم بهطور مستقیم سخنی به میان نیامده است. قدر مسلم آنکه در حدود سال ۹۶۰ تا ۹۶۵ ه.ق حوزه فلسفی بزرگی در شیراز داشته است و فضلای زیادی چون مرحوم مقدس اردبیلی، ملاعبدالله یزدی صاحب کتاب معروف حاشیه ملاعبدالله،  ملاحاجی محمود یزدی، ملامیرزا جان باغنوی، ملاعبدالله شوشتری و... همزمان در این حوزه نزد او درس می‏خوانده‏اند. عبدالواحدبن علی استاد قاضی نورالله شوشتری که خود افتخار شاگردی جمال‏الدین محمود را داشته چنین می‏گوید: در این اثنا خواجه جمال‏الدین محمود بعد از دوازده سال از تبریز به شیراز آمد و قصد او آن بود که در شیراز به طریقه سیدالحکما میرغیاث‏الدین منصور، کرسی نهاده و به افاده مشغول شود و ندای «انی اعلم ما لاتعلمون» به گوش هوش افاضل زمان رساند.

منبع: شوشتری، علاءالملک، فردوس، ص51


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام