*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


خبر, رسالت جهانی شماره خبر: ٣٥٩٠١١ ٢٣:٤٥ - 1393/12/10   حجة‌الاسلام والمسلمین سیدریاض حکیم ارسال به دوست نسخه چاپي


حجة‌الاسلام والمسلمین سیدریاض حکیم

تسلط به زبان‌های خارجی، مهم‌ترین ابزار رساندن پیام اهل‌بیت به جهان است


حجة‌الاسلام والمسلمین سیدریاض حکیم در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه گفت: مسئله زبان بسیار مهم است که باید در حوزه تبلیغ به آن توجه کرد؛ انسان برای هر حرکتی نیازمند چند مرحله می‌باشد. مرحله اول شناخت هدف؛ مرحله دوم ابزار رسیدن به هدف؛ مرحله سوم موانع رسیدن به هدف و مرحله چهارم بررسی و رفع موانع است. نماینده آیة‌الله‌العظمی سیدمحمدسعید حکیم در ایران، خاطرنشان کرد: برای شناخت هدف نسبت به روحانی و ...

حجةالاسلام والمسلمین سیدریاض حکیم در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه گفت: مسئله زبان بسیار مهم است که باید در حوزه تبلیغ به آن توجه کرد؛ انسان برای هر حرکتی نیازمند چند مرحله میباشد. مرحله اول شناخت هدف؛ مرحله دوم ابزار رسیدن به هدف؛ مرحله سوم موانع رسیدن به هدف و مرحله چهارم بررسی و رفع موانع است.

نماینده آیةاللهالعظمی سیدمحمدسعید حکیم در ایران، خاطرنشان کرد: برای شناخت هدف نسبت به روحانی و مبلغ، شناخت یک زبان در راستای هدف عمومی برای هدایت جامعه و انجام وظیفه لازم است. وی اظهار کرد: روحانی که در راستای توسعه ارزشهای دینی در جامعه احساس مسئولیت میکند و میخواهد انجام وظیفه نماید، باید ابزارهای لازم را نیز آماده کند. حجةالاسلام والمسلمین حکیم خاطرنشان کرد: روحانیون بیشتر درگیر مشکلات اجتماعی، درسی و حتی اقتصادی خود هستند و در این راستا اگر روحانی بخواهد وقت خود را صرف یادگرفتن زبان کند؛ مقدماتی نیاز دارد و حتماً باید روی اصول نیز انجام شود.

وی افزود: باید در این زمینه فرهنگسازی کنیم تا روحانیون اهمیت موضوع را درک کنند و طبق این احساس مسئولیت، فعالیت را آغاز کنند. وی افزود: سه عامل است که اهمیت زبان را میرساند؛ نکته اول اینکه، بهطور کلی فرهنگ جوامع بالا رفته و در هر جامعهای قشر مهمی از جوانان وارد فضای دانشگاهی شدهاند و در محیط دانشگاهی به زبان دومی مسلط هستند؛ حال سؤال اینجاست که چرا حوزههای علمیه مثل بقیه مراکز علمی و آکادمیک حرکت نمیکنند؟ عرصه کار حوزه علمیه برای تمام جوامع اسلامی و غیراسلامی است لذا باید در این زمینه روشنگری نموده و در زمینه زبان فعالیتهای جدیتری انجام دهد.

حجةالاسلام والمسلمین سیدریاض حکیم، نکته دوم را ارتباط تنگاتنگ بین جوامع دانست و افزود: مسئله سوم نیز این است که جوامع الان تشنه فرهنگ اهلبیت هستند و بهخصوص بلایی که امروز جامعه مسلمانان با آن روبهروست؛ یعنی همان تکفیریها که چهره اسلام را خدشهدار کرده با این مشکل مواجه هستیم که مردم جهان بهخوبی با اسلام آشنا نیستند و اتباع هر دین باید خود را معرفی کنند. وی در خصوص موانع زبانآموزی طلاب نیز گفت: در این زمینه دو مانع جدی وجود دارد؛ مانع اول، احساس سختی بیشاز حد زبان خارجی است؛ اگر انسان حس کند که زندگیاش نیازمند یاد گرفتن این زبان است، قطعاً یادگرفتن آن سخت نیست و به هر طریقی سعی میکند تا راه خودش را برود. در قم بیش از 12 هزار طلبه خارجی مشغول به تحصیل هستند؛ این افراد در بدو ورود، فارسی نمیدانستند، ولی طی ششماه و یا کمتر از یکسال، زبان فارسی را یاد گرفتند. مانع دوم این است، طلبهای که مشغول خواندن دروس حوزه بوده، وقتش پر است. لذا باید تشویقهایی را برای آموزش زبان به آنها در نظر بگیریم.

نماینده آیةاللهالعظمی سیدمحمدسعید حکیم در ایران تصریح کرد: در این سی سال گرایش به حفظ و قرائت قرآن در جامعه بسیار شده و دلیل آن، تشویقهایی است که در این زمینه انجام گرفته؛ پس چه اشکالی دارد که این تشویقها در خصوص آموزش زبانهای خارجی نیز انجام شود؟! وی در ادامه اظهار کرد: یادگیری زبان از نظر فایده برای طلاب و فایده فرهنگی برای جامعه بسیار مهم است؛ امروز بسیاری از متفکران جهان یا آثارشان به انگلیسی منتشر و یا ترجمه شده که این مسئله باید به طلاب آموزش داده شود و برای جهانی شدن تفکرات دینی، حتماً یک زبان خارجی را بلد باشند.

حجةالاسلام والمسلمین سیدریاض حکیم با بیان اینکه برای فهم دین باید زبان عربی را فراگرفت، افزود: نسبت به زبان عربی نکته اضافی نیز واقع شده، قبلاً در هر کشوری علما محدود به همان کشور بودند؛ هر جامعه و هر کشوری حوزه علمیه مخصوص به خود داشت و علمای آنها نیز محدود به همان محل، منطقه و نهایتاً کشور بودند؛ ولی امروز با فعالیت گسترده وهابیت و جذب جوانان با دروغ و با استفاده گسترده از زبان عربی، اینگونه این مسئله را توضیح دادند که برای فهم دین حتماً باید زبان عربی را فراگرفت. وهابیها اولین اشکالشان به ما این است که شما که زبان عربی بلد نیستید چگونه میتوانید ادعا کنید که میتوانید با ما بحث کنید؛ بنابراین امروز نیازها نسبت به یادگیری زبان عربی زیاد شده است. وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ شیعیان اهلبیت همیشه از نظر امکانات مادی ضعیفتر بودهاند؛ ولی محتوایی که دارند میتواند آن نقص را پر کنند و در ابتدا باید ابزار رساندن پیام اهلبیت را داشته باشیم که مهمترین این ابزارها، زبان است.


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام