*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


خبر, رسالت جهانی شماره خبر: ٣٥٩٠١٤ ٢٣:٤٨ - 1393/12/10   حجةالاسلام والمسلمین دکتر شمالیحجةالاسلام والمسلمین دکتر شمالی، مسئول موسسه مطالعات اسلامی ارسال به دوست نسخه چاپي


حجةالاسلام والمسلمین دکتر شمالیحجةالاسلام والمسلمین دکتر شمالی، مسئول موسسه مطالعات اسلامی

اگر سد اعزام شکسته شود خیلی مؤثر است


زبان بسیار مؤثر است، چون راه را باز می‌کند. باید هر طلبه‌ای، غیر از زبان فارسی، حداقل به یک زبان دیگر بتواند مکالمه کند. یاد گرفتن زبان عربی باید برای همه طلاب لازم باشد (در بعضی از کشورها ملاک سواد داشتن، عربی صحبت کردن است) و یک زبان دیگر در کنار زبان عربی فرا گرفته شود. در طی 10 سال هر طلبه مکالمه عربی را فرا بگیرد، بعد از آن زبان دیگری را شروع کند. خوب است که بعضی از دروس به زبان عربی ارائه شود. ارتباط بین طلاب ایرانی و غیر ایرانی بیش‌تر شود. مدرسین و ...

چگونه میتوان نگاه بینالمللی را در بعد آموزش حوزه وارد کرد؟

▪ باید در اطلاعرسانیهایی که برای طلاب و مدرسین صورت میگیرد، مسائل بینالمللی هم مطرح شود. با شیعیان خارج از کشور ارتباط برقرار شود؛ از شخصیتهایی که در خارج از کشور هستند، دعوت شود.

زبان بسیار مؤثر است، چون راه را باز میکند. باید هر طلبهای، غیر از زبان فارسی، حداقل به یک زبان دیگر بتواند مکالمه کند. یاد گرفتن زبان عربی باید برای همه طلاب لازم باشد (در بعضی از کشورها ملاک سواد داشتن، عربی صحبت کردن است) و یک زبان دیگر در کنار زبان عربی فرا گرفته شود. در طی 10 سال هر طلبه مکالمه عربی را فرا بگیرد، بعد از آن زبان دیگری را شروع کند. خوب است که بعضی از دروس به زبان عربی ارائه شود. ارتباط بین طلاب ایرانی و غیر ایرانی بیشتر شود. مدرسین و فضلا برای تبلیغ و آشنایی بیشتر، به کشورهای دیگر اعزام شوند. در حوزه مکانی باشد برای استفاده از اینترنت و بعضی از شبکههای ماهوارهای که شیعیان و اهلسنت دارند.

یادگیری زبان از چه سطحی آغاز شود مناسب است؟

دو نکته در اینجا باهم تعارض دارند؛ از یک طرف زبان انگلیسی را باید زودتر شروع کرد، زیرا یادگیری آن در سنین بالا مشکل است؛ از طرف دیگر، طلبهای که تازه وارد حوزه شده، ممکن است یادگیری انگلیسی و وقت زیاد گذاشتن روی آن، با توجه به فضایی که وجود دارد، مقداری اثر منفی بگذارد. از اینرو اگر برنامه آموزشی خوبی داشته باشیم که این مشکلات را حل کند، میشود از همان اول یادگیری زبان خارجی آغاز گردد؛ اما اگر مشکلاتی وجود دارد، بهتراست مکالمه عربی کنار صرف و نحو و مقدمات کار شود و بعد از آن، یادگیری زبان انگلیسی شروع شود و نباید این کار زیاد طول بکشد.

ایجاد انگیزه و نگاه بینالمللی در بین طلاب فقط توسط زبان شکل میگیرد یا در کنار آن باید کارهای دیگری صورت بگیرد؟

▪ طلبه احساس مسئولیت دارد. چون کاربردهای زبان را نمیداند، میگوید زبان خوب نیست. اگر آن چند موردی که بیان شد صورت بگیرد، انگیزه و دغدغه ایجاد میشود؛ و برای اینکه دچار سرخوردگی نشوند، باید احساس کنند از آنها استفاده میشود. ما در طول دوره این موسسه، دوستان را کمک و تشویق میکنیم تا در کنفرانسها شرکت کنند، یا ایام تبلیغی به خارج از کشور بروند. اگر حلقه آموزش و اعزام، به همدیگر وصل شود و سد اعزام شکسته شود، خیلی در روحیهها مؤثر است.

نهضت ترجمه و نیز تألیف حوزویان به زبانهای دیگر را چگونه ارزیابی میکنید؟

▪ چه مقدار کتاب از زبانهای دیگر به فارسی ترجمه میکنیم؟ زیاد! بهخصوص در علوم انسانی و ادبیات؛ اما چه مقدار کتابهای فارسی به زبانهای دیگر ترجمه میشود؟ خیلی کم! حجم واردات و صادرات ما درعرصه فرهنگ، قابل مقایسه با همدیگر نیست.


خروج
جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام