*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


خبر, رسالت جهانی شماره خبر: ٣٥٩٠٢٨ ٠٠:٣٤ - 1393/12/11   آیة‌الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیهآیة‌الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیهآیة‌الله حسینی بوشهری، مدیر حوزه‌های علمیه

آشنایی طلاب با زبان‌های خارجی از اولویت‌های مدیریت حوزه است


شرایط استثنایی فعلی در جهان هم از ناحیه دوستان و هم از ناحیه دشمنان، وظیفه و رسالت حوزویان را سنگین‌تر نموده، زیرا چشم جهانیان به حوزه دوخته شده است.

شرایط استثنایی فعلی در جهان هم از ناحیه دوستان و هم از ناحیه دشمنان، وظیفه و رسالت حوزویان را سنگینتر نموده، زیرا چشم جهانیان به حوزه دوخته شده است.

یکی از رسالتهای حوزههای علمیه، شناخت ظرفیتها، آسیبها و اولویتهای برنامهای در حوزه است. این اولویتها باید در قالب برنامههای کوتاهمدت، میانمدت و بلندمدت اجرایی شود.

در این زمینه، آشنایی طلاب با حداقل یک زبان خارجی از اولویتهای مهم حوزه میباشد.

اگر امروز بخواهیم در همین شهر قم افراد شاخصی را که متخصص ادبیات عربی باشند، معرفی کنیم، به طور یقین تعداد زیادی را نمیتوان معرفی کرد. درست است که ما منابع زیاد در حوزه ادبیات عربی و زبان عربی نداریم، ولی همین منابع کم اگر با استقبال کمی از سوی طلاب مواجه شود، زمانیکه به کتب شرح لمعه یا مکاسب میرسند با مشکلات عدیدهای مواجه خواهند بود.

از سوی دیگر، آشنایی به زبانهای زنده دنیا، برای تبلیغ معارف اهلبیت در عرصه بینالملل بسیار ضروری است و طلاب و فضلای حوزههای علمیه باید در فراگیری زبانهای خارجی، بهویژه زبان و ادبیات عرب اهتمام بیشتری داشته باشند.

طلاب و مبلغان همچنین در کنار فراگیری زبان که اولویت اجتنابناپذیر تبلیغ در عرصه بینالملل است، باید محتوای تبلیغی دین را نیز به مخاطبان ارائه دهند. ارائه محتوای دینی بسیار مهم است و مبلغان باید شناخت جامعی از اسلام و مکتب اهل‌بیت داشته باشند.

امروز شرایط ویژهای را در جهان شاهد هستیم؛ و شیوه کار، امکانات و تجهیزاتی که در اختیار ما است، با ابزار و امکانات دشمنان بسیار متفاوت است. دشمنان در فضای مجازی سرمایهگذاری کردهاند و مبلغان دینی ما نیز باید با شیوههای نوین در فضاهای مجازی به تبلیغ دین بپردازند.

ما برای اجرای اهداف مکتب شیعه، نیاز به مهندسی جدی و قوی داریم. اگر اقدامات دشمنان را رصد نکنیم و در برابر آنها انفعالی رفتار کنیم دچار مشکلاتی خواهیم شد.

همواره باید چند قدم جلوتر باشیم و عرصه را بر دشمن تنگ کنیم تا آنها زمینه هجمه به دین را نداشته باشند. باید حوادث آینده را در افق دور دست دید و بر طبق آن حرکت کرد.

دستاندرکاران و مسئولان عرصه تبلیغ باید شرایط جغرافیایی و وضعیت مخاطبان را به مبلغان ارائه کنند.

فراگیری زبانهای خارجی با توجه به شرایط جهانی امروز، برای طلاب یک ضرورت بوده و علاوه بر آن، سطح کیفی و علمی حوزههای علمیه را هم افزایش میدهد.

در همین راستا، در سال تحصیلی جاری، برنامههای مختلفی در دستور کار قرار گرفته است، که از مهمترین آنها، توجه جدی به بحث زبانآموزی طلاب میباشد. بر این اساس، فراگیری حداقل 2 زبان عربی و انگلیسی برای طلاب الزامی شده و این طرح امسال به صورت آموزشی در برخی از مدارس علمیه قم اجرا میشود.


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام