چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
اخبار > پذیرایی جالب آیة‌الله‌العظمی مرعشی قدس‌سره از میهمان فرانسوی


سیره خوبان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٣٥٦٢ ١٣:٥٧ - 1396/06/04   پذیرایی جالب آیة‌الله‌العظمی مرعشی قدس‌سره از میهمان فرانسویسیره خوبان  ارسال به دوست نسخه چاپي


پذیرایی جالب آیة‌الله‌العظمی مرعشی قدس‌سره از میهمان فرانسویسیره خوبان

پذیرایی جالب آیة‌الله‌العظمی مرعشی قدس‌سره از میهمان فرانسوی


از رسوم قدیمی و زیبای ایرانیان که اسلام مؤید و مروج آن بوده، سنت میهمانی و میزبانی است که در آن تأکید شده بر پذیرایی، احترام و خوش‌رویی با میهمان؛ زیرا این سیره‌ی نیکو که پیشوایان ما در آن سرآمد هستند، موجب تحکیم روابط بین مسلمین می‌گردد. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: ...

از رسوم قدیمی و زیبای ایرانیان که اسلام مؤید و مروج آن بوده، سنت میهمانی و میزبانی است که در آن تأکید شده بر پذیرایی، احترام و خوشرویی با میهمان؛ زیرا این سیرهی نیکو که پیشوایان ما در آن سرآمد هستند، موجب تحکیم روابط بین مسلمین میگردد.

خداوند متعال در قرآن میفرماید:

 

فَرَاغَ إِلىَ أَهْلِهِ فَجَاءَ بِعِجْلٍ سَمِین؛ ذاریات،26

آنگاه آهسته بهسوی خانوادهى خویش رفت

 و گوسالهاى فربه [و بریان] آورد.

▪ حکایت

 آیةاللهالعظمی مرعشی نجفی با میهمان خیلی با ملاطفت و احترام برخورد میکردند، بهطوریکه یکبار قرار بود، هانری کربن فیلسوف فرانسوی، خدمتشان برسد، آقا در عین سادگی در اتاق برای او صندلی آماده کردند؛ ولی خودشان روی زمین نشستند.

هانری کربن به خاطر احترام به حضرت آقا از نشستن روی صندلی خودداری کرد، ولی استاد فرمودند: شما به صندلی عادت کردهاید و نشستن روی زمین برایتان مشکل است، دوست دارم حال که میهمان من هستید، پیش من راحت باشید و روی صندلی بنشینید.

حتی با اینکه ماه مبارک رمضان بود، خواستند برایش چایی بیاورند، امّا هانری کربن گفت که ماه مبارک رمضان است و لازم نیست چایی بیاورید. این عالم میهماننواز جواب دادند: پذیرایی از میهمان برای ما لازم است و چون شما مسافر هستید، اشکالی ندارد و هیچ اشارهای به مسیحی بودن او نکردند.

منبع: خبرگزاری حوزه، با اقتباس و ویراست از کتاب شهاب شریعت

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 351385
 بازدید امروز : 20535
 کل بازدید : 60801015
 بازدیدکنندگان آنلاين : 59
 زمان بازدید : 0/3588