چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
اخبار > نقش آیة‌الله‌العظمی بروجردی در بالا رفتن سطح علمی زنان


گل‌های زندگی, سیره خوبان, در آستان دوست, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٤٧٧٥ ١١:٤٥ - 1396/08/03    آیة‌الله‌العظمی بروجردیسیره خوبان ارسال به دوست نسخه چاپي


 آیة‌الله‌العظمی بروجردیسیره خوبان

نقش آیة‌الله‌العظمی بروجردی در بالا رفتن سطح علمی زنان


از نیازهای فطری انسان علم‌آموزی و شناخت خود و جهان پیرامون است و هیچ دینی به اندازه اسلام به علم‌آموزی تأکید و اهتمام نورزیده است. از منظر اسلام، هیچ تفاوتی در کسب دانش میان زن و مرد نیست. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: ...

 

از نیازهای فطری انسان علمآموزی و شناخت خود و جهان پیرامون است و هیچ دینی به اندازه اسلام به علمآموزی تأکید و اهتمام نورزیده است. از منظر اسلام، هیچ تفاوتی در کسب دانش میان زن و مرد نیست.

خداوند متعال در قرآن میفرماید:

 

لاَ تُحَرِّمُواْ طَیِّبَاتِ مَا أَحَلَّ اللّهُ لَکُمْ؛ مائده/87

چیزهای پاکیزهای را که خداوند برای شما حلال کرده، حرام نکنید.

  حکایت

 مرحوم دکتر محمدحسین مشایخ فریدنی نوشته است: در سال 1324 وقتی ملک الشعراء بهار وزیر فرهنگ شد، مرا به سمت بازرس و سرپرست فرهنگ قم و کاشان و ساوه و محلات و گلپایگان به قم فرستاد. در آن ایام آیةاللهالعظمی بروجردی تازه به قم رفته بودند. ایشان بعد از رحلت آیةالله سید ابوالحسن اصفهانی، از سوی شیعیان جهان به سمت مرجعیت علی الاطلاق انتخاب شده بودند.

 بعضی از مردم سادهدل به تصور اینکه وقتی مرجع تقلید در قم اقامت گزیند، مدارس دخترانه را باید تعطیل کرد، با جنجال تنها دبیرستان دخترانه قم را که در جوار منزل مرحوم بروجردی بود، بسته بودند. این خبر که به شهرستانهای مجاور رسیده بود به تصور اینکه این حرکت به فتوا و اشارت مرجع تقلید صورت گرفته است، شروع به بستن مدارس دخترانه و اهانت به عمارت مدرسه و معلمها کردند؛ از همین رو عازم قم شدم و نزدیک غروب رسیدم و بعد از زیارت و نماز به همراه مرحوم سید ابوالفضل تولیت، به محضر آیةالله شرفیاب شدم. آیةالله وقتی اسم خانوادگی مرا شنید، سخنان ملاطفتآمیزی درباره پدر و نیاکان بنده فرمودند که بسیار موجب دلگرمی گردید. بعد مسئله بستن مدارس دخترانه را عنوان نمودم و عرض کردم شایعه شده است این اقدام به اشارت جنابعالی صورت گرفته است. اگر چنین است بفرمائید تا اوامر عالی به صورتی مطمئن و محتشم که موجب هتک حرمت به نوامیس مردم نباشد و از سوی دولت اجرا شود وگرنه هر نظری دارید ابلاغ فرمایید. مرحوم آیةالله وقتی این گزارش را شنیدند، سخت ناراحت شدند و فرمودند: مگر من طلبه میتوانم فتوا به حرمت تحصیل علم بدهم؟! چه کسی این حرفها را بر من میبندد؟ نه. مدرسهها را باز کنید؛ درس نباید تعطیل شود و حلال خدا نباید حرام گردد.

به نظر بنده این روشنبینی آن مرجع عالیقدر جهان تشیع سبب رواج علم و دانش بین دختران گردید و سبب پیدایش اینهمه دانشآموخته از بین زنان از پزشک و پرستار و معلم و کارمند و سایر مشاغل گردید.

منبع: خبرگزاری حوزه، با اقتباس و ویراست از کتاب مردان علم در میدان عمل


خروج
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 351367
 بازدید امروز : 19313
 کل بازدید : 60799793
 بازدیدکنندگان آنلاين : 61
 زمان بازدید : 0/2340