چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
اخبار > عشق به نماز، سید مرتضی را به شک انداخت


سیره خوبان, افق خانواده شماره خبر: ٣٩٤٩٤١ ١٥:٣٦ - 1396/08/10   سیره خوبان ارسال به دوست نسخه چاپي


سیره خوبان

عشق به نماز، سید مرتضی را به شک انداخت


عشق به نماز، سید مرتضی را به شک انداخت یک مؤمن واقعی باید همه عباداتش ازجمله نماز که شاهرگ دین است خالصانه برای خداوند منان باشد نه برای غیر او زیرا که حتی ذره‌ای ناخالصی ممکن است انسان را از هدف والای خود، یعنی رسیدن به کمال دور کند. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید: ....

یک مؤمن واقعی باید همه عباداتش ازجمله نماز که شاهرگ دین است خالصانه برای خداوند منان باشد نه برای غیر او زیرا که حتی ذرهای ناخالصی ممکن است انسان را از هدف والای خود، یعنی رسیدن به کمال دور کند.

خداوند متعال در قرآن میفرماید:

 

إنَّ صَلاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ؛ انعام/162

مسلماً نماز و عبادتم و زندگى کردن

و مرگم براى خدا پروردگار جهانیان است.

▪ حکایت

سید مرتضى در وصیت خود آورده است که تمام نمازهاى واجب مرا که در طول عمرم خواندهام به نیابت از من دوباره بخوانید. وقتى این سخنان از ایشان نقل شد، نزدیکان و اطرافیان شگفتزده شدند و پرسیدند چرا؟! شما که فردى وارسته بودید و اهمیت فوقالعادهای به نماز میدادید، علاقهمند و عاشق نماز بودید و همیشه قبل از فرارسیدن وقت نماز وضو گرفته ، آماده میشدید تا وقت نماز فرا رسد، حال چه شد که اینگونه وصیت میکنید؟!

سید در پاسخ فرمود: آرى من علاقهمند به نماز بلکه عاشق نماز و راز و نیاز با خالق خود بودم و از راز و نیاز هم لذت فراوان میبردم، ازاینرو همیشه قبل از فرارسیدن وقت نماز لحظهشماری میکردم تا وقت نماز برسد و این تکلیف الهى را انجام دهم و به دلیل همین علاقه شدید و لذت از نماز، وصیت میکنم که تمام نمازهاى مرا دوباره بخوانید زیرا تصور من این است که شاید نمازهاى من صد در صد خالص براى خدا انجام نگرفته باشد، بلکه درصدى از آنها به خاطر لذت روحى و معنوى خودم به انجام رسیده باشد! پس همه را قضا کنید؛ چون اگر یک درصد از نماز هم براى غیر خدا انجامگرفته باشد، شایسته درگاه الهى نیست و میترسم به همین سبب اعمال و راز و نیازهاى من مورد پذیرش خداى منان قرار نگیرد!

دل را به نور عشق صفا میدهد نماز

 جان را به یاد دوست جلا میدهد نماز1

.........................................

1. مشفق كاشانی

منبع: خبرگزاری حوزه، با اقتباس و ویراست از کتاب گلشن ابرار

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 351393
 بازدید امروز : 20802
 کل بازدید : 60801282
 بازدیدکنندگان آنلاين : 47
 زمان بازدید : 0/4056