چهارشنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٩
افق خانواده
 

جهت دانلود pdf افق خانواده

شماره 222 روی تصویر کلیک کنید


افق خانواده  
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
اخبار > حتی همسایگان نزدیک!


سیره خوبان شماره خبر: ٤٠٤٤٢١ ١٤:٥٠ - 1397/09/27   سیره خوبان ارسال به دوست نسخه چاپي


سیره خوبان

حتی همسایگان نزدیک!


عالم بزرگوار، مرحوم سیدجواد عاملی، نویسنده کتاب ارزشمند مفتاح‌الکرامه می‌گوید: شبی مشغول شام خوردن بودم که درب خانه زده شد. درب را باز کردم، دیدم خادم علامه سیدبحرالعلوم است و گفت: سیدبحرالعلوم منتظر شماست. با خادم به منزل سیدبحرالعلوم رفتم؛ همین ‌که خدمتش رسیدم، فرمود: از خداوند نمی‌ترسی که مراقبت نداری؟! عرض کردم: استاد مگر چه شده است؟...

عالم بزرگوار، مرحوم سیدجواد عاملی، نویسنده کتاب ارزشمند مفتاحالکرامه میگوید: شبی مشغول شام خوردن بودم که درب خانه زده شد. درب را باز کردم، دیدم خادم علامه سیدبحرالعلوم است و گفت: سیدبحرالعلوم منتظر شماست.

با خادم به منزل سیدبحرالعلوم رفتم؛ همین که خدمتش رسیدم، فرمود: از خداوند نمیترسی که مراقبت نداری؟!

عرض کردم: استاد مگر چه شده است؟

فرمود: مردی از برادران هممذهب تو برای خانوادهاش، از فقر، خرمای زاهدی آنهم نسیه میگیرد، و هفت روز بر آنان گذشته و جز خرما طعم هیچچیز دیگری را نچشیدهاند! امروز نزد بقال رفت چیزی بگیرد، او را جواب کرده و خجالت کشید و الآن خود و خانوادهاش بدون شام شب را میگذرانند. تو غذای سیر میخوری با اینکه همسایه مستحق است؟!

عرض کردم: من هیچ اطلاعی از وضع او نداشتم! فرمود: اگر آگاهی داشتی و کمک نمیکردی که یهودی، بلکه کافر بودی؛ ناراحتیام برای این است که چرا از حال برادران دینیات تفحص نمیکنی؟ اکنون این ظرفهای غذا را خادمم برمیدارد؛ با او برو در خانه آن مرد و بگو میل داشتم امشب باهم غذا بخوریم، و کیسه پول را در زیر حصیر او بگذار و ظرفها را برمگردان.

مرحوم سیدجواد عاملی میگوید: من با خادم به منزلش رفتیم و دستور استاد را انجام دادیم؛ همسایه گفت: این غذا را اعراب نمیتوانند درست کنند، بگو متعلق به چه کسی است؟ با اصرار او، گفتم: از سید بحرالعلوم است.

سوگند یاد کرد و گفت: جز خدا تاکنون کسی از حال من آگاهی نداشت، حتی همسایگان نزدیک چهرسد به کسانی که دورند؛ و این پیشآمد را از سید بسیار عجیب شمرد.

منابع: پند تاریخ ۱/۱۴۰ ـ کلمه طیبه ص۱۱۱

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 351390
 بازدید امروز : 20721
 کل بازدید : 60801201
 بازدیدکنندگان آنلاين : 25
 زمان بازدید : 0/3588