*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > شهید اندیشه 


شهید اندیشه شماره خبر: ٣٤٠٢١٤ ١٢:٥٧ - 1393/02/06   آیةالله هاشمی رفسنجانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله هاشمی رفسنجانی

شهید مطهری،تیر سه شعبه‌ای علیه دشمنان بود


وجود شخصیت‌های اسلامی مورد اعتماد مردم در بسیاری از نقاط کشور، از عوامل مهم و مؤثر در پیشرفت انقلاب اسلامی بود. این چهره‌های محبوب و متعهد و صاحب‌نظر و مخلص، برای جلب اعتماد و ایمان مردم به انقلاب، نقش عمده‌ای ایفا کردند. شهید مطهری هنگام شروع مبازره، از این نظر نقش و اثر ممتازی داشت. امام خمینی، رهبر مبارزه، سخت به ایشان اعتماد داشتند و ...

وجود شخصیتهای اسلامی مورد اعتماد مردم در بسیاری از نقاط کشور، از عوامل مهم و مؤثر در پیشرفت انقلاب اسلامی بود. این چهرههای محبوب و متعهد و صاحبنظر و مخلص، برای جلب اعتماد و ایمان مردم به انقلاب، نقش عمدهای ایفا کردند. شهید مطهری هنگام شروع مبازره، از این نظر نقش و اثر ممتازی داشت. امام خمینی، رهبر مبارزه، سخت به ایشان اعتماد داشتند و به همینجهت مسئولیتهای عمدهای را به ایشان محول میکردند. روحانیت و مراجع دیگر هم، با اعتماد کاملی که به صلاحیت علمی و عملی ایشان داشتند، از مسئولیتپذیری استاد مطهری راضی و خشنود بودند. قشر تحصیلکرده و دانشگاهیان مبارز هم در وجود مرحوم مطهری، اسلامشناسی متعهد و قابلاعتماد میدیدند. توده مردم آشنا با ایشان و مخصوصاً بازاریان مسلمان که میتوانستند سهم شایان توجهی در پیشبرد انقلاب داشته باشند، ایشان را از هرجهت شایسته و لایق میدانستند.

ایشان به خاطر مقبولیتی که در میان جبهههای مختلف در تهران و قم داشت، نقطه اتصال و ارتباط این گروهها و واسطه انتقال تجربیات و نظرات گروهها و افراد ورزیده و باسابقه در مبارزات و سیاست، به توده مسلمان و جامعه روحانیت و مهمتر از همه، یکی از وسایل معتبر ارتباط امام با مردم و مردم با امام بود.

حضور آقای مطهری در این مقطع، بهعنوان یکی از چهرههای بسیار معتبر، با سه جنبه مشخص، قابلتوجه است. ایشان مثل یک تیر سه شعبه، از سه جهت بر قلب دشمن میزد. از بازار، دانشگاه و حوزه نیرو میگرفت و با انتقال قدرت از امام به این سه مرکز مردمی، بهعنوان نقطه ارتباط، بسیار ارزنده و کارآمد و حلال بسیاری از مشکلات انقلاب بود.

... شاید بیجهت هم نبود که ایشان اولین شهید از میان ما بود. با توجه به اینکه همه میدانند ایشان فرد هیجانی، پرخاشگر و غوغاآفرینی نبود، بلکه آرام و متین و شمردهشمرده حرکت میکرد، طبعاً دیرتر نیز باید مورد توجه دشمن قرار بگیرد. اما اینکه اول سراغ ایشان رفتند، نشانه شناخت دقیق دشمنان از ایشان و همینطور عمق کارشان بود. بنابراین، دشمنان وقتی تصمیم گرفتند حرکت انقلاب را بیمحتوا کنند، اولین کسی را که میبایستی میزدند، ایشان بود. مطهری به مثابه اولین خاکریز و اولین دیوار اسلام در نظر دشمنان جلوهگر شده بود و طبعاً همه تلاششان متوجه شکستن این سد عظیم بود. اول در فکر افتادند که شخصیت ایشان را ترور کنند و شاید اگر اینکار عملی میشد، برای آنها بهتر بود. در واقع، یکی از کارهای استکبار همین بوده است. بدنام کردن و ترسیم چهرهای غیرانقلابی و ناخالص از شهید مطهری، یکی از اهداف دیرینه دشمنان بود. طبعاً در صورت تحقق چنین امری، نوشتهها وگفتههای ایشان اثر فعلی را نمیداشت. قبل از انقلاب، حرکتهایی شروع شده بود که خبر آن به ما میرسید. با شیوههای بسیار ناجوانمردانه، غیراخلاقی، غیرانسانی و غیراسلامی، سعی در وارد ساختن اتهاماتی به ایشان بود که در این جریان، در محافل چپ و التقاطی تصمیمگیری میشد. در آنموقع، با توجه به امکانات تبلیغاتی خیلی زیاد، دشمنان قصد داشتند ایشان را از چشم مردم و از نظر امام و روحانیت بیندازند، اما آقای مطهری بسیار ریشهدارتر از این سطح بود که آنها به سهولت بتوانند به اینکار اقدام کنند.

... البته این خاصیت شهادت شخصیتهای بزرگ است. از اینجهت ارزش دارد که هر شخصیت بزرگ و هر اهلقلم و گویندهای با مرگ عادی از دنیا نرود. برای چنین شخصیتهایی ارزشمندترین چیزها این است که زندگی آنها با خون و مبارزه و شهادت ختم شود، تا سراسر زندگی آنها معنا یابد. با شهادت آقای مطهری، نفاق و شرک و کفر و الحاد و بهطور کلی استکبار، از این جنایت خشنود شد، اما برای ما این اثر را داشت که ملت و جامعه ما را بیدار کرد. اهداف مطهری را خون و کتابها و گفتههای ایشان به انجام میرسانند. شهید مطهری، استوانه انقلاب و شاگرد بسیار فهمیدهای برای امام و آیینه بسیار خوبی برای انتقال افکار امام و واسطه خوبی برای انتقال اسلام به مردم بود؛ و امروز هم خون و آثارش، ترکیب بسیار مقدسی برای تداوم انقلاب است.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی بنیاد علمی- فرهنگی شهید مطهری


خروج
جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام