*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > علامه طباطبایی 


علامه طباطبایی, علامه طباطبایی شماره خبر: ٤٠٠٤٩٨ ١٦:٥١ - 1397/03/07   چشمه جوشان و فیاض دانش و عرفانعلامه طباطبایی در کلام مقام معظم رهبری ارسال به دوست نسخه چاپي


چشمه جوشان و فیاض دانش و عرفانعلامه طباطبایی در کلام مقام معظم رهبری

چشمه جوشان و فیاض دانش و عرفان


این حکیم الهی، مجموعه‌ای از معارف و فرهنگ اسلام بود، فقیه بود، حکیم بود، آگاه از اندوخته‌های فلسفی شرق و غرب بود، مفسر قرآن بود، از علوم اسلامی، یعنی علومی که از اسلام نشأت گرفته یا از آن تغذیه کرده است، مطلع بود: از اصول، از کلام، از ادبیات، از نجوم و هیئت و ریاضیات، و از برخی علوم بی‌نام و نشان دیگر. شخصیت او در لابه‌لای این دانستنی‌های بسیار به کمک ریاضتی مداوم و درازمدت، پرورده، صیقل یافته و پرداخته شده بود...

 

چشمه جوشان و فیاض دانش و عرفان

این حکیم الهی، مجموعهای از معارف و فرهنگ اسلام بود، فقیه بود، حکیم بود، آگاه از اندوختههای فلسفی شرق و غرب بود، مفسر قرآن بود، از علوم اسلامی، یعنی علومی که از اسلام نشأت گرفته یا از آن تغذیه کرده است، مطلع بود: از اصول، از کلام، از ادبیات، از نجوم و هیئت و ریاضیات، و از برخی علوم بینام و نشان دیگر. شخصیت او در لابهلای این دانستنیهای بسیار به کمک ریاضتی مداوم و درازمدت، پرورده، صیقل یافته و پرداخته شده بود.

از کسانی بود که تنها مکتب جامعی چون اسلام میتواند امثال او را در دامان پربرکت خویش پرورش دهد. چهره معنوی او، سیمای پرصلابت مردی بود که ایمانی استوار و عرفانی راستین را با دانشی گسترده و عمیق توأم ساخته و با آمیزه شگفت وجود خویش ثابت کرده بود که اسلام میتواند سوز درون دلسوختگان شیفته را با عقل راسخ فرزانگان فرهیخته یکجا گرد آورد.

او، تلاش و جهاد بیانتها و خاموش نشدنی خود را هم به این معجون الهی در آمیخته بود، در یکی از حساسترین دورانهای حیات اسلام و تشیع، جانانه به دفاع از حریم معنویت اسلامی و حکمت و معرفت الهی برخاسته و مفاهیم زیبای اجتماعی اسلام را از آیات کلام الهی استخراج کرده و به عرضه کامل و جامع اسلام پرداخته بود.

او مدافعی استوار از ارزشهای فرهنگ اسلام در برابر بساط نیرنگ مکاتبی بود که با بهرهگیری از انواع شیوهها و ترفندها براین فرهنگ الهی تاختن آورده و به تدریج رابطه دلها و مغزها را در بخشهایی از جامعه از چشمهسار زلال آن گسسته بودند.

او که در سفره متاع ارزنده حوزه علمیه قم، در شمار درخشندهترین گوهرها بود و به آن مدرسه اسلامی پربرکت، ارزش میبخشید، تنها به آن حوزه محدود نشده بود و به تدریج در همه حوزههای علمی و در همه محافل اسلامی و در سطح وسیع جامعه حضور خود را مجسمتر و برجستهتر میساخت، معارفی که از زبان و قلم او بر صفحه دلها و کاغذها نقش بسته بود از صدها و هزارها زبان و با صدها و هزارها بیان در همه جا منتشر میگشت و به همه کس علم و معرفت میآموخت.

در زمره عاشقان و عارفان بالله

اکنون این چراغ برافروخته و روشنی بخش به خاموشی گراییده است اما، خورشید طلوع کرده و عالم افروز اسلام میرود که همه زوایا را در این کشور فراگیرد، جامعه امروز به سمت همان سرمنزلی پیش میرود که او در اندیشه بلند خود آن را میدید و به سوی آن برمیانگیخت. در پیشاپیش این کاروان، مردی از سلاله انبیاء و رهبری از زمره عاشقان و عارفان بالله، فقیهی بزرگ و اسلامشناس راه را میپیماید و هدف را مینمایاند.

عطر دلاویز دنیای انبیاء و اولیا به مشام میرسد. آخرت با دنیا درآمیخته و بهشت الهی دریچهای به سوی زمین گشوده است، هنگامه، هنگامه اولیاء و فقها و عرفا است و جای آن فقیه و عارف و سالکی که اکنون به یاد یکمین سالگرد رحلتش گردآمدهایم خالی است.

سرانگشت اشارت و هدایت

«علامه طباطبایی عمرى را در راه خدمت به اسلام و معارف اسلامى و تحقیق و تتبع در این راه صرف کردند. این چشمه جوشان و فیاض دانش و عرفان و تقواى اسلامى در تعلیم و تربیت شاگردانى که هریک در عالم اسلام دانشمندى برجسته‏اند توفیقى کم‏مانند داشته است، فقدان این عارف جلیل القدر و فیلسوف و متفکر بزرگ جهان اسلام ضایعه‏اى جبرانناپذیر است و بى‏شک جهان اندیشه باید از این فقدان و مصیبت سوگوار و داغدار باشد.» (1)

استاد علامه بزرگوار ما باید با گسترش میراث فرهنگی گرانبهایی که گردآورده و اندوخته بود در جامعه، حاضر و شاهد بماند و سرانگشت اشارت او راه درست را به همه راهروان بیاموزد. این مهم به عهده دانشپژوهان و معرفت پروران است و امید که این مجمع بزرگ و محترم از عهده سهم خود در این تکلیف بهخوبی برآید.» (2)

............................................

پینوشتها

1 مرزبان وحى و خرد، ص 12- این پیام‏ها در زمان ریاست جمهورى مقام معظم رهبرى صادر شده است.

2 یادنامه علامه طباطبایى، ص17.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام