*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > علامه طباطبایی 


علامه طباطبایی, علامه طباطبایی شماره خبر: ٤٠٠٥٠٠ ١٦:٥٥ - 1397/03/07   اساتید علمی و عملی علامه ارسال به دوست نسخه چاپي


اساتید علمی و عملی علامه

اساتید علمی و عملی علامه


علامه معلومات خویش را در علوم نقلی و عقلی و در پرتو فروغ فروزان دانشورانی چون آیات سیدعلی قاضی طباطبایی، مرحوم سیدحسین بادکوبه‌ای، سیدابوالحسن اصفهانی، کمپانی و نایینی، سیدابوالقاسم خوانساری و... غنا ببخشد. ▪ شرح مختصری از اساتید علامه 1. آیةالله‌العظمی میرزا حسین نایینی قدس‌سره (۱۲۷۶-۱۳۵۵ق/۱۲۴۰-۱۳۱۵ش)، وی از فقیهان و اصولیان شیعه قرن چهاردهم و از علمای طرفدار نهضت مشروطه. نایینی دانش‎آموخته حوزه‎های اصفهان، سامرا و نجف بود و نزد جهانگیرخان قشقایی، میرزای شیرازی، آخوند خراسانی تلمذ کرد. وی پس از شیخ محمدتقی شیرازی، به همراه سیدابوالحسن اصفهانی عهده‎دار مرجعیت شیعه شد. شهرت علمی نایینی بیشتر به خاطر اصول فقه است. او از شارحان مکتب شیخ انصاری است...

 

 

 

 

علامه معلومات خویش را در علوم نقلی و عقلی و در پرتو فروغ فروزان دانشورانی چون آیات سیدعلی قاضی طباطبایی، مرحوم سیدحسین بادکوبهای، سیدابوالحسن اصفهانی، کمپانی و نایینی، سیدابوالقاسم خوانساری و... غنا ببخشد.

شرح مختصری از اساتید علامه

1. آیةاللهالعظمی میرزا حسین نایینی قدس‌سره

(۱۲۷۶-۱۳۵۵ق/۱۲۴۰-۱۳۱۵ش)، وی از فقیهان و اصولیان شیعه قرن چهاردهم و از علمای طرفدار نهضت مشروطه. نایینی دانشآموخته حوزههای اصفهان، سامرا و نجف بود و نزد جهانگیرخان قشقایی، میرزای شیرازی، آخوند خراسانی تلمذ کرد. وی پس از شیخ محمدتقی شیرازی، به همراه سیدابوالحسن اصفهانی عهدهدار مرجعیت شیعه شد. شهرت علمی نایینی بیشتر به خاطر اصول فقه است. او از شارحان مکتب شیخ انصاری است و سیدابوالقاسم خویی مهمترین شاگردش بود. همراهی با میرزای شیرازی در نهضت تنباکو، همکاری با آخوند خراسانی در نهضت مشروطه، و اعلام جهاد علیه انگلیس در عراق از جمله فعالیتهای سیاسی میرزای نایینی است. او کتاب معروف تنبیه الامة و تنزیه الملة را در دفاع از مشروطه و نفی استبداد نوشت.

2. آیةاللهالعظمی محمدحسین غروی اصفهانی قدس‌سره

مشهور به کمپانی (۱۲۹۶-۱۳۶۱ق) از فقها، اصولیین و فلاسفه قرن چهاردهم امامیه. او در کنار آقا ضیاء عراقی و میرزای نایینی، یکی از سه مکتب اصولی در شرح و بسط مکتب اصولی آخوند خراسانی را ایجاد کرده است. کتاب نهایة الدرایة از مهمترین آثار او در اصول فقه و در شرح کفایةالاصول آخوند خراسانی است. تلاش او برای تغییر در بابهای علم اصول با مرگ او ناتمام ماند. کمپانی، دیوان شعری در مدح و رثای اهلبیت دارد. تخلص او در شعر «مفتقر» است. مرحوم علامه ده سال از معلومات مرحوم کمپانى بهره‏گیرى نمود. (1)

3. آیةاللهالعظمی سیدابوالقاسم خوانساری قدس‌سره

ریاضیات را نزد آقا سیدابوالقاسم خوانساری، سیدابوالقاسمبن محمود خوانساری ریاضی (۱۳۰۹ق، خوانسار-۱۳۸۰ق، گِلگِت پاکستان) از علمای شیعه در قرن چهاردهم قمری بود. او علاوه بر تبحر در علوم دینی، بر حساب، هندسه و جبر نیز تسلط داشت و آثاری در این موضوعات نگاشت. خوانساری نزد ابوتراب خوانساری و آقا ضیاء عراقی شاگردی کرد. وی از ابوتراب خوانساری، سیدحسن صدر و سیدابوالحسن اصفهانی اجازه اجتهاد و روایت دریافت کرد. علامه طباطبایی از شاگردان او بود. او به درخواست سیدابوالحسن اصفهانی برای تبلیغ به پاکستان رفت و در گِلگِت درگذشت و در همانجا مدفون شد. سیدحسین بادکوبه‏اى، با توجه به نقش مهم ریاضیات در تقویت روش برهانى و بعد فلسفى، علامه را به آموختن آن تشویق کرد (2) و علامه، در کلاس‏هاى درس سیدابوالقاسم خوانسارى که از متخصصین این فن بودند، شرکت کرد. حساب استدلالى، هندسه مسطحه و جبر استدلالى، دروسى بودند که علامه از ایشان فراگرفت. تبحر استاد در علوم ریاضى، در روش طرح مباحث فلسفى توسط وى، کاملاً مشهود بود.

۴. آیةاللهالعظمی سیدابوالحسن اصفهانی قدس‌سره

 (1284 1365ق) فقیه، مرجع تقلید و نویسنده آثاری همچون وسیلةالنجاة (به عربی) و ذخیرةالصالحین (به فارسی) او از شاگردان خاص آخوند خراسانی بود. پس از وفات نایینی و حائری یزدی در 1355ق و آقاضیاء عراقی در 1361ق، مرجعیت تقلید شیعیان در بخش عمده جهان تشیع در شخص اصفهانی منحصر شد.

اصفهانی در امور سیاسی و بهخصوص در حمایت از مشروطه موضعگیری میکرد. حضور وسیع مردم در مراسم سوگواری درگذشت وی، در آبان 1325 (ذیحجه 1365ق) در شکست فرقه دمکرات در آذربایجان مؤثر بود.

۵. آیةاللهالعظمی سیدمحمد حجت کوهکمرهای قدس‌سره

 (۱۳۱۰ ۱۳۷۲ق)، فقیه، اصولی، محدث، رجالی، مجتهد و مرجع تقلید شیعی است. وی نزد اساتید فقه و اصول همانند سیدابوالحسن اصفهانی، عبدالکریم حائری، میرزا محمدحسین نایینی و ضیاءالدین عراقی، سیدمحمدکاظم طباطبایی یزدی شاگردی کرد. پس از درگذشت آیةالله حائری از مراجع ثلاث شد و به اداره حوزه علمیه قم پرداخت. در شهر قم از آثار به جای مانده از دوران مرجعیت او میباشد که در آن زمان بینظیر بوده است.

۶. آیةالله سیدعلی قاضی طباطبایی قدس‌سره

اخلاق و عرفان را از سیدعلی قاضی طباطبایی آموخت. معارف الهیه و اخلاق و فقه الحدیث را نزد عارف عالیقدر و کمنظیر مرحوم آیةالله سیدعلی آقا قاضی طباطبایی قدس‌سره آموختند و در سیر و سلوک و مجاهدات نفسانیه و ریاضات شرعیه تحت نظر و تعلیم و تربیت آن استاد کامل بودند. (3) سر سلسله اساتید ایشان مرحوم قاضی است. شخصیتی که سیدمحمدحسین را «علامه» کرد. مرحوم علامه پیرامون استاد خود مرحوم قاضی چنین می‏فرماید: «ما هرچه داریم... از مرحوم قاضی داریم. چه آنچه را که در حال حیاتش از او تعلیم گرفتیم و از محضرش استفاده کردیم و چه طریقی که خودمان داریم و از مرحوم قاضی گرفته‏ایم. آیةالله شیخ محمدتقی آملی قدس‌سره میفرماید: اگر بناست تحت تصرف انسان کاملی باشید، من بهتر از آقای طباطبایی کسی را نمیشناسم او از بهترین شاگردان مرحوم قاضی است و همان وقت هم کشفیاتی داشتند. علامه بزرگوار میفرمود: ما هرچه داریم از مرحوم قاضی داریم، چه در زمینه علوم و چه در زمینه اخلاق و معارف الهی. آن عارف وارسته و یگانه عصر ما در عرفان عملی و سیر و سلوک الی الله، گوهر کمال را در وجود علامه طباطبایی یافت و در همان اوایل ورود ایشان به نجف، او را تحت تربیت خود قرار داد و این شاگرد نیز چه خوش درخشید و کوششهای استاد را به بار نشاند. (4)

7. آیةالله سیدحسین بادکوبهای قدس‌سره

(۱۲۹۳ق - ۱۳۵۸ق) استاد ایشان در فلسفه حکیم متأله، مرحوم آقا سیدحسین بادکوبهای بود که سالیان دراز در نجف اشرف در معیت برادرش مرحوم آیةالله حاج سیدمحمدحسن طباطبایی الهی نزد او به درس و بحث مشغول بودند. سیدحسین بادکوبهای خود از شاگردان جلوه و آقاعلی مدرس بود. سیدحسین بادکوبهای از علمای شیعه در قرن چهاردهم قمری است که علوم عقلی را در حوزه علمیه نجف تدریس میکرد. علمایی مانند سیدابوالقاسم خویی، سیدعبدالاعلی سبزواری، سید محمدحسین طباطبایی از معروفترین شاگردان وی هستند.

..........................................

پینوشتها

1 elmvadin1395.ir.

2 مهر تابان، ص13.

3 مهر تابان، ص18.

4 گلبرگ، شماره 8.

منبع: مهر تابان، ص 13

 

 

 

 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
سه شنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام