*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فاطمیه 1396 


فاطمیه 1396 شماره خبر: ٣٩٧٨٢٣ ١٨:٠٣ - 1396/11/21   صدیقه شهیده از نگاه ژرف امام خمینی‌ قدس‌سره  ارسال به دوست نسخه چاپي


صدیقه شهیده از نگاه ژرف امام خمینی‌ قدس‌سره

صدیقه شهیده از نگاه ژرف امام خمینی‌ قدس‌سره


تمام ابعادی که برای زن متصور است و برای یک انسان متصور است در فاطمه زهرا‌ علیها‌السلام جلوه کرده و بوده است. یک زن معمولی نبوده است، یک زن روحانی، یک زن ملکوتی، یک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن، تمام انسان، او زن معمولی نیست، او موجود ملکوتی است که در عالم به‌صورت انسان ظاهر شده است، بلکه موجود الهی جبروتی در صورت یک زن ظاهر شده است... تمام هویت‌های کمالی که در انسان متصور است و در زن تصور دارد تمام در این زن است... زنی که تمام خاصه‌های انبیا در اوست. زنی که اگر مرد بود، نبی بود، زنی که اگر مرد بود، به جای رسول‌الله... انسانی است که به تمام معنا انسان، زنی است به تمام معنا زن. از برای زن ابعاد مختلفه است؛ چنان‌چه برای مرد، و برای انسان. این صورت طبیعی نازل‌ترین مرتبه انسان است و نازل‌ترین مرتبه مرد است؛ لکن از همین مرتبه نازل حرکت به سوی کمال است...

تمام ابعادی که برای زن متصور است و برای یک انسان متصور است در فاطمه زهرا علیها‌السلام جلوه کرده و بوده است. یک زن معمولی نبوده است، یک زن روحانی، یک زن ملکوتی، یک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن، تمام انسان، او زن معمولی نیست، او موجود ملکوتی است که در عالم بهصورت انسان ظاهر شده است، بلکه موجود الهی جبروتی در صورت یک زن ظاهر شده است... تمام هویتهای کمالی که در انسان متصور است و در زن تصور دارد تمام در این زن است... زنی که تمام خاصههای انبیا در اوست. زنی که اگر مرد بود، نبی بود، زنی که اگر مرد بود، به جای رسولالله... انسانی است که به تمام معنا انسان، زنی است به تمام معنا زن. از برای زن ابعاد مختلفه است؛ چنانچه برای مرد، و برای انسان. این صورت طبیعی نازلترین مرتبه انسان است و نازلترین مرتبه مرد است؛ لکن از همین مرتبه نازل حرکت به سوی کمال است.

 الگویی جاودانه

الگو، حضرت زهراست. ما باید از این خاندان سرمشق بگیریم، بانوان ما از بانوانشان و مردان ما از مردانشان، بلکه همه ما، از همه آنها. آنها زندگی خودشان را برای طرفداری از مظلومان و احیای سنت الهی وقف کردند. ما باید تبعیت کنیم و زندگی خود را برای آنها قرار دهیم. کسی که تاریخ اسلام را میداند، میداند که هر یک از این خاندان در مقابل کسانی که میخواستند مستضعفان را از بین ببرند، قیام کردند.

در تهذیب اخلاق خود و وادار کردن دوستانتان به تهذیب اخلاق کوشش کنید؛... آنطوری که حضرت زهرا علیها‌السلام بود. همه باید به او اقتدا کنیم و همه باید دستورمان را از اسلام بهوسیله او و فرزندان او بگیریم. همانطوری که او بوده است، باشید و در علم و تقوا کوشش کنید.

 ویژگی خاص فاطمه علیها‌السلام

گمان ندارم غیر از طبقه اول از انبیای عظام، درباره کسی این طور وارد شده باشد... مسئله فرود آمدن جبرئیل، یک مسئله سادهای نیست. خیال نشود که جبرئیل برای هر کسی امکان دارد بیاید. یک تناسب کامل بین روح آن کسی که جبرئیل بر او وارد می شود و مقام جبرئیل که روح اعظم است لازم است... من این شرافت و فضیلت را از همه فضایل عظیمی که برای حضرت زهرا ذکر کردهاند، بالاتر میدانم... این فضیلت از مختصات حضرت صدیقه است.

 برترین تعقیبات نماز

«از جمله تعقیبات شریفه، تسبیحات صدیقه طاهره است که رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم به آن معظمه تعلیم فرمود و آن افضل تعقیبات است. در حدیث است که اگر چیزی افضل از آن بود، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم آن را به فاطمه علیها‌السلام میآموخت».

 فرزندان معنوی کوثر

قلم و بیان من عاجز است که مقاومت عظیم و گسترده میلیونها مسلمان شیفته خدمت و ایثار و شهادت را در این کشور صاحبالزمان، ارواحنافداه، ترسیم نماید و از حماسهها و رشادتها و خیرات و برکات فرزندان معنوی کوثر، حضرت فاطمه علیها‌السلام ، سخن بگوید که همه اینها از هنر اسلام و اهلبیت و از برکات پیروی امام عاشورا، سرچشمه گرفته است.

 اسوه زنان

ما باید سرمشق از این خاندان بگیریم، بانوان ما از بانوانشان و مردان ما از مردانشان، بلکه همه از همه آنها؛ آنها زندگی خودشان را وقف کردند از برای طرفداران مظلومین و احیای سنت الهی. ما باید تبعیت کنیم و زندگی خود را برای آنها قرار بدهیم. کسی که تاریخ اسلام را میداند، میداند که این خاندان هر یکشان مثل یک انسان کامل بلکه بالاتر، یک انسان الهی، روحانی برای ملتها و مستضعفین قیام کردند در مقابل کسانی که می خواستند مستضعفین را از بین ببرند.

 شرافت کوخنشینی بر کاخنشینان دنیا

ما یک کوخ چهارپنج نفری در صدر اسلام داشتیم و آن کوخ فاطمه زهرا علیها‌السلام ، است. از این کوخها هم محقرتر بوده، لکن برکات این چی است؟ برکات این کوخ چندنفری آن قدر است که عالم را پر کرده است از نورانیت و بسیار راه دارد تا انسان به آن برکات برسد. این کوخنشینان در کوخ محقّر، در ناحیه معنویات آنقدر در مرتبه بالا بودند که دست ملکوتیها هم به آن نمیرسد و در جنبههای تربیتی آن قدر بوده است که هرچه انسان میبیند برکات در بلاد مسلمین هست و خصوصاً در مثل بلاد ماها، اینها از برکت آنهاست.

 افتخار خاندان وحی

[فاطمه زهرا علیها‌السلام ]انسانی است به تمام معنا انسان، زنی است به تمام معنا زن. از برای زن ابعاد مختلفه است. چنانچه برای مرد و برای انسان. این ورق صوری طبیعی نازلترین مرتبه انسان است و نازلترین مرتبه زن است و نازلترین مرتبه مرد است. لکن از همین مرتبه نازل حرکت به سوی کمال است. انسان موجود متحرک است، از مرتبه طبیعت تا مرتبه غیب، تا فنا بر الوهیت. برای صدیقه طاهره این مسایل، این معانی حاصل است. از مرتبه طبیعت شروع کرده است. حرکت کرده است. حرکت معنوی، با قدرت الهی، با دست غیبی، با تربیت رسولاللّه صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم مراحل را طی کرده است تا رسیده است به مرتبه ای که دست همه از او کوتاه است؛ پس، فردا تمام جلوه زن تحقق پیدا کرده است. و زن به تمام معنا متحقّق است. فردا روز زن است.

 زنی که افتخار خاندان وحی و چون خورشیدی بر تارک اسلام عزیز میدرخشد؛ زنی که فضایل او، همطراز فضایل بی نهایت پیغمبر اکرم و خاندان عصمت و طهارت بود؛ زنی که هر کسی با هر بینش درباره او گفتاری دارد و از عهده ستایش او بر نیامده، که احادیثی که از خاندان وحی رسیده به اندازه فهم مستمعان بوده و دریا را در کوزهای نتوان گنجاند و دیگران هر چه گفتهاند به مقدار فهم خود بوده، نه به اندازه مرتبت او. پس اولی آن که از این وادی شگفت درگذریم.

منابع: صحیفه امام/ج‏7/ص‏337 و ج۲۰۴ تا ۹ و ج۱۷۳۷۳

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ٢٩ دی ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام