*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فاطمیه1392 


فاطمیه92 شماره خبر: ٣١٦٢٩٤ ١٣:٤٥ - 1392/01/18   علامه امينی رحمه اللهنوشتاري از علامه امينی رحمه الله ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه امينی رحمه اللهنوشتاري از علامه امينی رحمه الله

مناقب آفتاب


آفرينش حضرت فاطمه زهراعلیها السلام قبل از خلقت ديگران، همانند پدر و همسر و فرزندانش، آن انوار مقدسى كه پيش از آفرينش كليه عوالم علوى و سفلى، و خلقت بشر، در پيشگاه عرش عظمت حق تبارك و تعالى، در حال تسبيح و تقديس و تهليل و تكبير خداى يكتا بوده، و در عبادت استاد و آموزگار جبرئيل و ساير فرشتگان بوده‌اند.

منقبت اول: آفرينش حضرت فاطمه زهراعلیها السلام قبل از خلقت ديگران، همانند پدر و همسر و فرزندانش، آن انوار مقدسى كه پيش از آفرينش كليه عوالم علوى و سفلى، و خلقت بشر، در پيشگاه عرش عظمت حق تبارك و تعالى، در حال تسبيح و تقديس و تهليل و تكبير خداى يكتا بوده، و در عبادت استاد و آموزگار جبرئيل و ساير فرشتگان بودهاند.

منقبت دوم: آفرينش حضرت زهراعلیها السلام از نور عظمت حضرت حق تبارك و تعالى، همان نور واحدى كه حضرت رسول اكرمصل الله و علیه و آله و حضرت علىبن ابيطالبعلیه السلام نيز از آن آفريده شدهاند، و مايه خلقت فاطمهعلیها السلام يك سوم همان نور بوده است. و هو نور مخزون مكنون فى علىالله. نورى نهفته در خزينه علم خداى، نور قدس، نور جلال، نور كمال، و نور كبريايى الهى.

منقبت سوم: حضرت فاطمهعلیها السلام، همتاى پدر و همسر و فرزندانش، سبب آفرينش آسمانها و زمين، بهشت و دوزخ، عرش و كرسى و فرشتگان، و انس و جن بوده است. وجود مقدس حضرت زهراعلیها السلام، يكى از پنجتن است، همان كسانى كه علت آفرينش جهان، و آدم و آدميان بودهاند. اگر آنها نبودند انبيا و اولياي صديقين و شهداء ملك و ملكوت زمينها و آسمانها، نار و نور، بهشت و دوزخ، و ساير مخلوقات جهان بهوجود نمىآمدند؛ اگر حضرت زهراعلیها السلام نبود، اثرى از آدم و اولاد آدم نبود؛ اگر او نبود موسى و عيسى و نوح و ابراهيمعلیهم السلام آفريده نمىشدند، اگر او نبود از اسلام و خداشناسى و توحيد خبرى نبود.

منقبت چهارم: توسل انبيا است به حضرت فاطمهعلیها السلام و نامهاى او، همتاى پدر و همسر و فرزندانش، و تمسك به اوست كه وسيله نجات انبيا و اوصيا و ساير افراد بشر از مشكلات بوده است. « من امن بها فقد نجى و من لميومن بها فقد هلك» هر كس كه به او ايمان آورد، همانا رستگار شد، و هركس به او اعتقاد نداشت به تحقيق هلاك گرديد.

منقبت پنجم: اشتراك حضرت فاطمهعلیها السلام با پيامبراكرمصل الله و علیه و آله و اميرالمؤمنين و حسنينعلیهم السلام در مقام عصمت و طهارت، كه او نيز عصمتالله و مورد خطاب آيه تطهير مىباشد.

منقبت ششم: حضرت فاطمهعلیها السلام، در مقام ركنبودن نسبت به اميرالمؤمنينعلیه السلام با پيامبر اكرمصل الله و علیه و آله همسان و همتا بوده است، و اين منقبت منحصر است به رسولخداصل الله و علیه و آله و حضرت صديقه طاهرهعلیها السلام.

منقبت هفتم: در آن هنگام كه حضرت زهراعلیها السلام از حضرت خديجهعلیها السلام ولادت يافت، فرشتگان ميلاد او را به يكديگر بشارت مىدادند و تهنيت مىگفتند، چنانكه در تولد پيامبراكرمصل الله و علیه و آله و ائمه اطهارعلیهم السلام نيز ملائك مقدم مباركشان را به يكديگر مژده مىدادند، و بايد اينچنين باشد، زيرا حضرت فاطمهعلیها السلام يكى از اسباب آفرينش و علةالعلل بوده است، و فرشتگان نيز همانند ساير موجودات در سايه خلقت او و از يمن وجودش آفريده شدهاند.

منقبت هشتم: ورود پنجتنعلیهم السلام به بهشت قبلاز همه، در حالىكه حضرت فاطمهعلیها السلام در پيشاپيش پدر و همسر و فرزندانش، نخستين كسى است كه وارد بهشت مىشود.

منقبت نهم: در روز قيامت منبري از نور برپا مىشود كه پيامبر اكرمصل الله و علیه و آله بر آن جلوس مىنمايد، در حالى كه جبرئيل و انبيا و اوليا گرد آمدهاند خداوند تبارك و تعالى مقام و منزلت حضرت زهراعلیها السلام و پدر و همسر و فرزندان معصومش را به اهل محشر معرفى مىفرمايد، و هنگام ورود حضرت فاطمهعلیها السلام به صحنه محشر، از جانب حضرت حق تبارك و تعالى ندا مىشود:  «يا اهلالمحشر غضوا ابصاركم حتى تجوز فاطمه»؛ اى اهل محشر نگاهتان را فرو افكنيد، تا فاطمهعلیها السلام عبور نمايد....

منقبت دهم: بزرگترين مقام شفاعت را در روز قيامت حضرت صديقهعلیها السلام همسان با پيامبراكرمصل الله و علیه و آله و اميرالمؤمنينعلیه السلام حائز مىباشد، بلكه مىتوان گفت آنحضرت را در اين رتبه و مقام امتيازاتى است مخصوص به خود و بىنظير.

بزرگداشت تشريففرمايى او به محشر و پيشگاه عرش الهى به نحوى است كه تمام توجهات بهسوى آن وجود مقدس معطوف خواهد شد و مقام شامخ حضرت صديقه زهراعلیها السلام در روز قيامت چنان است كه حتى از نظر يكنفر هم پنهان نمىماند.

منبع: کتاب فاطمةالزهراعلیها السلام، اثر علامه عبدالحسين امينيقدس سره


خروج
دوشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام