*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فقیه اهل بیت 


گزارش, فقیه اهل بیت شماره خبر: ٣٠٦٣٧٠ ١١:٥١ - 1391/09/01   ویژه نامه فقیه اهل بیت ارسال به دوست نسخه چاپي


ویژه نامه فقیه اهل بیت

کنگره فقیه آگاه


مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز پنج‌شنبه 18 آبان در نخستین‌روز کنگره فقیه‌آگاه، با اشاره به این‌که در فرهنگ نورانی اهل‌بیت علیهم‌السلام از عالمان دین به‌عنوان ورثة‌الانبیا، حصون‌الاسلام و مصابیح‌الله فی‌الارض یاد شده است، گفت: از نگاه اهل‌بیت علیهم‌السلام عالم و فقیه بودن یک شغل نیست، بلکه یک مسئولیت‌پذیری است و...

آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی مرزبان بصیر دین خدا

مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز پنج‌شنبه 18 آبان در نخستین‌روز کنگره فقیه‌آگاه، با اشاره به این‌که در فرهنگ نورانی اهل‌بیت علیهم‌السلام از عالمان دین به‌عنوان ورثة‌الانبیا، حصون‌الاسلام و مصابیح‌الله فی‌الارض یاد شده است، گفت: از نگاه اهل‌بیت علیهم‌السلام عالم و فقیه بودن یک شغل نیست، بلکه یک مسئولیت‌پذیری است و همان رسالتی که انبیا و اولیای الهی بر دوش داشتند در عصر غیبت به فقیهان و عالمان منتقل می‌شود.

آیة‌الله سید‌هاشم حسینی بوشهری با بیان این‌که عالمان دین مرزبانان اعتقادی و فکری و ارزشی جامعه هستند، ادامه داد: مرزبان باید سرمایه مرزبانی را داشته باشد؛ عالمی که می‌خواهد در حوزه اعتقادی، اخلاقی، احکام و سیاست، مرزبان دین خدا باشد، باید ساز و کار لازم برای مرزبانی یعنی تسلط بر مبانی دین را داشته باشد.

آیة‌الله حسینی بوشهری با تأکید بر این‌که عالم باید با شیوه مرزبانی آشنایی کامل داشته باشد و بداند با تألیف و تدریس و رفتار چگونه می‌تواند از دین مرزبانی کند، تصریح کرد: آیة‌الله گلپایگانی رحمةالله‌علیه مرزبان دین خدا و حقیقتاً فرهنگ‌بان و دیده‌بان بصیری در عصر ما بودند. وی با اشاره به مواضع سیاسی آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی، خاطرنشان کرد: هر اقدامی که نظام طاغوت انجام می‌داد، با عکس‌العمل ایشان مواجه می‌شد و ایشان می‌فرمودند، برای دفاع از دین حاضر به کفن‌پوشی هستم.

مدیر حوزه‌های علمیه تأکید کرد: وقار، رفتار و اخلاق آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی برای هر طلبه‌ای الگو بود. عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان با تأکید بر این‌که ما باید در مقابله با دشمن به جای برخورد منفعلانه، اقدام بایسته داشته باشیم. گفت: ما نیاز به برنامه‌ریزی داریم، چون بزرگان راه را به ما نشان دادند و مسیر را برای ما هموار کردند.

 

تفکیک نظام از روحانیت محال است

رئیس دفتر مقام معظم رهبری نیز در کنگره فقیه‌آگاه در قم، با اشاره به جایگاه بالای آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی، گفت: ایشان در اجرای فقه ‌الهی صلابت داشتند. روزی خدمت ایشان رسیدم، فرمودند: چیزی که گفتنش موجب تضعیف نظام اسلامی نمی‌شود، خواهم گفت، اما اگر ببینم اظهارش موجب تضعیف نظام می‌شود، آن را نخواهم گفت.

 وی در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای تضعیف روحانیت، تأکید کرد: تفکیک نظام از روحانیت محال است؛ زیرا نظام اسلامی با روحانیت عجین است و بر همین اساس دشمنان تلاش می‌کنند روحانیت را تضعیف کنند. حجة‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با اشاره به تلاش دشمنان برای براندازی نظام گفت: آن‌ها می‌دانند این‌جا ‌بیشه شیران است و مخصوصاً در زمان رهبری آیة‌الله‌العظمی خامنه‌ای، کشور و نیروهای مسلح از چنان قدرتی برخوردار است که اگر تکان بخورند، نابود خواهند شد.

 

حوزه علمیه قم بر جهان سیطره افکنده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه علمیه قم به برکت بزرگانی چون آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی بر جهان سیطره افکنده است. دکتر سیدمحمد حسینی طی سخنانی در روز اول کنگره فقیه‌آگاه، با اشاره به اهتمام آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی رحمةالله‌علیه به بحث ولایت‌فقیه و فراگیرشدن حکومت صالحان در گیتی، عنوان کرد: این دین مقدس با تلاش علمای دین، امروز علمدار بیداری اسلامی است، که در جای خود الهام‌بخش بیداری جهانی هم شده است.

دکتر حسینی در پایان با اشاره به این‌که حوزه علمیه قم به برکت بزرگانی چون آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی بر جهان سیطره افکنده است، گفت: جهان استکبار از بمب اتم ما نمی‌هراسد، بلکه از پایمردی مردم و پیوند آنان با رهبری گران‌قدر و عالمان عالی‌قدر به هراس افتاده است و آن‌چه آن‌ها می‌گویند برای گم‌کردن این نشانه‌هاست.

 

برگزاری کنگره فقیه‌آگاه  خدمت به مرجعیت است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: برگزاری کنگره بزرگداشت آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی رحمةالله‌علیه، خدمتی در راستای شناساندن مرجعیت راستین شیعه است. بر پایه همین گزارش سیدمرتضی اسماعیلی‌طبا، احیای یاد مفاخر فرهنگی و علمی کشور را از رسالت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: تبیین جایگاه فقهی و علمی و ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی حضرت آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی رحمةالله‌علیه و احیای آثار و اندیشه‌های معظم‌له از جمله اهداف برگزاری این کنگره بود و با این کار بخشی از منابع غنی فقه اسلامی و معارف اسلامی در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد. دبیر کنگره فقیه آگاه در پایان ابراز امیدواری کرد، برگزاری چنین کنگره‌هایی گامی در جهت شناساندن و احیای مرجعیت راستین شیعه باشد.

 

 تحول در نظام آموزشی حوزه  از خدمات ماندگار آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی

روش فقهی آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی در استنباط احکام، سهم بسزایی در حیات مکتب فقهی حوزه علمیه قم داشت و بروز مشکل در حوزه، قلب ایشان را به درد می‌آورد. حجة‌الاسلام والمسلمین سیدجواد گلپایگانی هم در روز  نخست برگزاری کنگره فقیه‌آگاه، گفت: شخصیت آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی تنها به عرصه فقاهت منحصر نمی‌شود و می‌توان هر بخش از زندگی ایشان را به صورت مجزا و عالمانه بررسی و الگوسازی کرد.

وی با بیان این‌که جدیت و مداومت در تحصیل تمام موانع را برای ایشان کوچک می‌نمود، گفت: ارائه نظر و استدلال و بیان فتوا و روش فقهی ایشان در استنباط احکام، سهم بسزایی در حیات مکتب فقهی حوزه علمیه قم داشته و ایشان در طی 70 سال تدریس موفق به تربیت هزاران نفر از فضلا و بزرگان شدند. فرزند آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی، تحول در نظام آموزشی حوزه و طراحی برنامه‌هایی برای امتحانات طلاب، احداث و تأسیس مدارس حوزه به سبک جدید، احداث و بازسازی مدارس جهت سکونت طلاب، راه‌اندازی مرکز معجم فقهی برای پاسخ‌گویی به نیاز محققین، احداث مراکز خدماتی و درمانی ویژه طلاب، تأسیس مراکز اسلامی در اقصی نقاط جهان و اعزام هیئت‌های تبلیغی به خارج از کشور را از جمله خدمات حضرت آیةالله‌العظمی گلپایگانی رحمةالله‌علیه برشمرد.

حجة‌الاسلام والمسلمین گلپایگانی در پایان با تأکید بر این‌که بروز هر مشکلی در حوزه علمیه، قلب ایشان را به درد می‌آورد، تصریح کرد: ایشان حوزه را مانند فرزند خویش گرامی و عزیز می‌داشتند و برخی مواقع برای حل مشکلات و راهگشایی امور، طریقی جز توسل نمی‌یافتند و به ساحت مقدس ائمه هدی علیهم‌السلام به‌ویژه امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف متوسل می‌شدند.

 

علما دژ دین هستند

روز دوم کنگره فقیه‌آگاه جمعه 19 آبان در شهرستان گلپایگان ادامه یافت. به گزارش خبرگزاری حوزه در این مراسم که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گلپایگان برگزار شد، آیة‌الله‌العظمی سبحانی، با بیان این‌که علما مانند دژ برای دین و مذهب عمل می‌کنند، ابراز داشتند: اگر این دژ کنده شود دشمن وارد دین می‌شود که مطالعه تاریخ شیعه گواه این مطلب است.

ایشان با اشاره به برخی خدمات علما در قرن‌های گذشته، گفتند: به‌عنوان مثال مرحوم شیخ صدوق با تألیف کتاب کمال‌الدین درباره حضرت ولی‌عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف پاسخ‌هایی متقن به شبهات پیرامون مهدویت داده‌اند که هم‌چنان این شبهات از سوی شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح می‌شود و مطالب ایشان در این عصر نیز قابل استفاده است و یا شیخ مفید عقاید شیعه را تدوین کرد و به‌گونه‌ای از آن دفاع نمود که دانشمندان اهل‌سنت نیز به قوت علمی و قدرت استدلال ایشان اعتراف کرده‌اند و یا عبدالجلیل رازی با کتاب النقض به شبهات عصر خود پاسخ گفت تا تشیع را از نفوذی‌ها حفظ کند.

حضرت آیة‌الله سبحانی ادامه دادند: مرحوم شهید اول، زمانی که در دمشق بود، با انحراف یکی از شاگردانش به نام داریوش مواجه شد که تصوف را بین شیعیان تبلیغ می‌کرد، اما آن مرحوم قاطعانه در برابر وی ایستاد و اگر امروز تشیع، دست‌نخورده به ما رسیده، به‌خاطر حمایت و فعالیت این‌ها بوده است. هم‌چنین‌ شخصیت‌هایی چون قاضی نورالله شوشتری، خدمات علمی بالای به شیعیان داشتند. او توانایی علمی بالایی داشت و به چهار مذهب فتوا می‌داد و وقتی متوجه شد شخصی به نام روزبهان کتابی در نقد تشیع نوشته، کتاب احقاق‌الحق را نوشت که هم‌چنان قابل استفاده است. ایشان یادآور شدند: در قرن اخیر نیز هنگامی که کشور تحت اشغال متفقین بود، یک فرد عقده‌ای کتاب «اسرار هزارساله» را شامل تمام شبهات منتشر کرد و یگانه کسی که سینه سپر کرد و مانند دژ اشکال‌ها را دفع نموده، امام خمینی قدس‌سره بود که البته این ماجرا تنها یکی از اقدامات امام در دفاع از مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام است و گرنه همگان به آثار انقلاب اسلامی توجه دارند.

این مرجع تقلید در ادامه به مقام علمی آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی رحمةالله‌علیه به‌عنوان یکی از مدافعان اسلام و تشیع اشاره و تصریح کردند: هیچ کس در جایگاه والای فقهی ایشان تردید ندارد و ریشه‌های فقهی آن مرحوم به بزرگانی چون حضرات آیات نائینی، اصفهانی، حائری و بروجردی قدس‌سرهم برمی‌گردد.

ایشان خدمات آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی را در عرصه علمی، اجتماعی، ولایی و انقلابی مورد توجه قرار داد و گفت: بیشتر کسانی که در حوزه علمیه قم به جایگاه مناسبی رسیده‌اند، شاگرد ایشان بوده‌اند. ایشان نزدیک 70 سال تدریس کردند و علاوه بر تربیت شاگردان خوب، آثار علمی بالایی نیز به یادگار گذاشتند. حضرت آیة‌الله سبحانی به تأسیس دارالقرآن از سوی آن مرحوم اشاره کردند و یادآور شدند: در نظام سابق قرآن در دبیرستان‌ها غریب بود و جوان‌ها نیاز داشتند که قرآن را فرا بگیرند؛ لذا حرکت ایشان ابتکاری و اقدامی ممتاز در این عرصه بود. حضرت آیة‌الله سبحانی افزودند: بعد از آیة‌الله‌العظمی بروجردی، ایشان دومین شخصیت بود که با تأسیس مرکزی دینی در لندن در‌های غرب را به روی شیعه گشود و این اقدام آیةالله گلپایگانی در مراحل بعدی الگویی برای دیگران شد. معظم‌له به خدمات انقلابی مرحوم آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی اشاره کردند و گفتند: امام پایه‌گذار انقلاب بود اما سایر مراجع نیز پشتیبان ایشان بودند و همراهی می‌کردند که انقلاب به ثمر نشست و آیةالله‌العظمی گلپایگانی از همان آغاز تا پایان از حضرت امام حمایت کردند.

 

بعد معنوی آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی(ره)  نادیده گرفته نشود

دبیر دوم شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: مرحوم آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی از نظر فقاهت بالا بودند و آگاهی به زمان داشتند اما علاوه بر این‌ها شخصی پارسا و باتقوا و زاهد هم بودند. به گزارش خبرگزاری حوزه، آیة‌الله مرتضی مقتدایی در روز دوم کنگره فقیه‌ آگاه که در گلپایگان برگزار شد، با بیان این‌که بعد معنوی آن مرحوم از همه ابعاد ایشان بالاتر بود، ابراز داشت: در تمام جلساتی که خدمت ایشان بودم، جز خوش‌رویی، صفا و ورع از ایشان ندیدم. اخلاق و معاشرت ایشان برای همگان درس بود در حقیقت آن مرحوم فقیه ‌آگاه پارسا بودند.

عضو جامعه مدرسین به خدمات شایسته آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی در عرصه‌های مختلف اشاره و تصریح کرد: سهم عظیم ایشان در انقلاب اسلامی قابل توجه است. به‌عنوان مثال در زمانی که قدرت شاه حاکم بود و انقلاب هنوز به ثمر نرسیده بود و اختناق و رعب و  وحشت ایجاد کرده بودند تا ارتشبد ازهاری را به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی کنند، در چنین فضایی ایشان نامه‌ای به ازهاری نوشتند و ضمن هشدار نسبت به اختناق حکومت شاهنشاهی تصریح کردند، چنین اقداماتی نه ملت ستم‌دیده را آرام می‌کند و نه روحانیت را از انجام وظایف خود باز می‌دارد.

هم‌چنین ایشان در همان نامه تأکید کردند که، نهضت اصیل مردم ایران برای طرد استعمار و استکبار، کشور را فرا‌گرفته و مردم به چیزی جز برقراری نظام اسلامی قانع نمی‌شوند. دبیر دوم شورای عالی حوزه به نقش آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی در تربیت شاگردان شایسته اشاره کرد و گفت: ایشان مجتهدانی بزرگ تربیت کردند که برخی از آن‌ها امروز جزو مراجع به‌شمار می‌روند.

 

درخشش نام آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی(ره)

امام‌جمعه گلپایگان هم در کنگره فقیه‌آگاه در گلپایگان، ابراز داشت: عطر دل‌انگیز مرجعت و معنویت گلپایگان را آکنده کرده است و همه از فردی سخن می‌گویند که در تمام عرصه‌های زندگی خوش درخشید و مردم ایران و سایر کشورها از فیض نورانیت ایشان بهره بردند.

حجةالاسلام والمسلمین اسماعیلی با ارائه گزارشی کوتاه از فعالیت‌های ستاد کنگره فقیه آگاه در گلپایگان، اظهار داشت: همه ادارات و نهادها و تمام قشرهای مردمی پا به میدان گذاشتند تا این کنگره به بهترین وجه در گلپایگان برگزار شود. امام‌جمعه گلپایگان با اشاره به تشکیل کمیته‌های بیست‌ویک‌گانه برای انجام کارهای کنگره در این شهر، گفت: با توجه به ارتباط تنگاتنگ مردم با مرحوم آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی تلاش شد تا این کنگره با حال و هوای مردمی برگزار شود از همین رو بیش از 20 جلسه با حدود 300 نفر از نخبگان و معتمدین منطقه برگزار شد و قشرهای مختلف هم‌چون دانش‌آموزان، دانشجویان، روحانیت، بازاریان، کارگران و... در این مراحل ایفای نقش کردند.

 

به نظر خودت عمل کن

حجة‌الاسلام والمسلمین سیدباقر گلپایگانی به نقل خاطره‌ای از پدر بزرگوارش پرداخت و گفت: پدرم نقل کردند: حدوداً 23ساله بودم که در ماه رمضان خدمت استادم آیة‌الله حائری رسیدم و نسبت به مسئله‌ای که برایم پیش آمده بود سؤال کردم و آیة‌الله حائری نیز پاسخ دادند، من سؤال را دنبال کردم و بعد از مباحثه‌ای دست روی زانوهایم گذاشتند و گفتند: به حضرت عباس، تو مجتهدی! هرطور که نظر خودت است عمل کن. فرزند آیةالله‌العظمی گلپایگانی در ادامه به سفر آن مرحوم به عتبات عالیات و مباحثه مفصل بین ایشان و آیة‌الله‌العظمی سیدابوالحسن اصفهانی اشاره کرد و گفت: مرحوم آقا سید ابوالحسن بعد از آن مباحثه در مورد پدرم گفتند: حاج سیدمحمدرضا گلپایگانی نابغه فقهی است.

حجة‌الاسلام والمسلمین سیدباقر گلپایگانی به شرکت پدر بزرگوارش در درس آیةالله‌العظمی آقا ضیاء عراقی و طرح سؤال در درس ایشان اشاره و تصریح کرد: در آن جلسه آقا ضیاء عراقی نسبت به تربیت چنین شاگردانی از سوی مرحوم آیة‌الله‌العظمی حائری ابراز شگفتی می‌کند و خطاب به پدر می‌گوید من مثل شما کم دیده‌ام. وی به نظر حضرت امام هم اشاره کرد و ادامه داد: هنگامی که رهبر کبیر انقلاب اسلامی از عتبات برمی‌گردند، پدر از ایشان درباره حوزه علمیه نجف می‌پرسند که حضرت امام می‌فرمایند: مانند حاج سید محمدرضای خودمان ندارند. فرزند مرحوم آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی افزود: مرحوم آیة‌الله آقا رضی تبریزی از بزرگان حوزه علمیه قم گفته بودند،‌ آیة‌الله گلپایگانی زراره زمان است و یا مرحوم ‌آیة‌الله کوهستانی گفته بودند، اطمینان دارم که فرمایشات آقای گلپایگانی از شرع مقدس است.

نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که بسیاری از بزرگان و مراجع هم‌چون حضرات آیات امام خمینی، سیداحمد خوانساری، سیدابوالقاسم خویی و میرزا محمود شاهرودی، احتیاطات خود را به ایشان ارجاع می‌دادند، گفت: وقتی از حاج میرزا محمود شاهرودی در نجف سؤال شد که شما آقای گلپایگانی را ندیده‌اید و چگونه احتیاطات خود را به ایشان ارجاع می‌دهید؟ ایشان گفتند: حاشیه ایشان [آقای گلپایگانی] بر عروه برای ما حجت است. حجة‌الاسلام والمسلمین گلپایگانی در پایان از همه افراد و مجموعه‌هایی که برای برپایی کنگره فقیه‌آگاه تلاش کرده‌ و زحمت کشیده‌اند، تشکر کرد.

 

به برگزاری کنگره برای بزرگان اکتفا نکنیم

امام‌جمعه سابق گلپایگان گفت: باید شخصیت‌هایی چون آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی را الگوی عملی خودمان قرار دهیم و این‌طور نباشد که در این‌گونه مراسم‌ها بنشینیم و بگوییم و برویم، بلکه باید بکوشیم که این چهره جامع را الگوی تمام‌عیار خود قرار دهیم. حجة‌الاسلام والمسلمین نکونام با اشاره به احترام و ارادت متقابل حضرت امام و آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی، گفت: این ارتباط عمیق و سرشار از اخلاق و احترام به یکدیگر، باید برای ما درس باشد، کما این‌که دیروز [روز نخست کنگره] نیز این شیوه را در رفتار مرجع بزرگوار حضرت آیة‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی مشاهده کردیم علی‌رغم برنامه تعیین‌شده، ایشان قرائت پیام مقام معظم رهبری را بر سخنان خود مقدم داشتند.

وی با بیان این‌که نظام اسلامی در سایه چنین ارتباط عمیق بین بزرگان ما برقرار است، گفت: این اخلاص، این مرام و این تربیت شدن در مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام برای ما الگو باشد و بدانیم نظام اسلامی که مرحوم آیة‌الله‌العظمی گلپایگانی از استوانه‌هایش بوده،‌ نیازمند همین وحدت، بصیرت و الگوگیری است.


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام