*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فقیه اهل بیت 


مصاحبه, فقیه اهل بیت شماره خبر: ٣٠٦٤٢١ ٠٩:٣١ - 1391/09/02   ویژه نامه فقیه اهل بیت ارسال به دوست نسخه چاپي


ویژه نامه فقیه اهل بیت

گفت‌وگوي خواندني با نوه آية‌الله‌العظمي گلپايگاني(ره)


حجة‌الاسلام و‌المسلمين حسن صافي، نوه مرحوم آية‌الله‌العظمي گلپايگاني در گفت‌وگو با خبرگزاري حوزه به بيان خاطراتي شنيدني از زندگي علمي و معنوي اين مرجع فقيد جهان تشيع پرداخت. آن‌چه در پي مي‌آيد، حاصل اين گفت‌گوست.

حجةالاسلام والمسلمين حسن صافي، نوه مرحوم آيةاللهالعظمي گلپايگاني در گفتوگو با خبرگزاري حوزه به بيان خاطراتي شنيدني از زندگي علمي و معنوي اين مرجع فقيد جهان تشيع پرداخت. آنچه در پي ميآيد، حاصل اين گفتگوست.

* سلمان زمان بودند

مرحوم آيةاللهالعظمي گلپايگاني رضواناللهتعاليعليه به راستي از مراجع موفق و مويد منعنداللهتعالي بودند که منشأ خدمات بسياري به حوزههاي علميه و جهان تشيع شدند. ايشان بهواقع سلمان زمان خود بودند. زندگي ايشان براي همه بهخصوص حوزويان، الگو و درس والاي زندگي بود. در زمان حيات نوراني خويش بهطور ويژه تأکيد ميکردند که طلاب و فضلاي حوزه علميه، همّوغمشان درس باشد، بهويژه طلاب مبتدي را از کارهايي که مانع از پيشرفت درسي ميشود، بر حذر ميداشتند.

* بنيانگذار اولين مدرسه منظم حوزوي

اين عالم فرزانه، اولين مدرسه منظم حوزوي را حدود نيمقرن پيش در حوزه علميه قم بنيانگذاري کردند، که تاکنون منشأ خدمات بسياري براي مکتب تشيع و اسلام بوده است. البته در ابقاي بناها و آثار بزرگ برجايمانده از اين عالم شيعي، حضرت آيةالله صافي گلپايگاني با اشراف کامل نقش بسيار مهمي دارند و پساز ارتحال آيةاللهالعظمي گلپايگاني، مانع از رکود مدرسه شده و همه هزينههاي اين مدرسه را متقبل شدهاند.

آيةاللهالعظمي گلپايگاني رحمةاللهعليه، احساس ميکردند، طلابي که وارد حوزه علميه ميشوند، بايد پناهگاهي داشته و بهخوبي حمايت شوند و در ضمن اگر مشکلي دارند به علما و مراجع مراجعه کنند تا مشکلشان حل شود. بسياري از بزرگان و فضلاي حوزه علميه امروز، از شاگردان مدرسه آيةاللهالعظمي گلپايگاني بودهاند. ايشان حامي جدي طلاب بودند، بهخصوص وقتي مشاهده ميکردند، که طلبهاي درسخوان است و مشکل مالي دارد، حتماً به او کمک ميکردند تا اينکه مبادا مسايل مادي باعث شود وي از درس فاصله بگيرد. بعد از اينکه به لطفالهي نظام جمهوري اسلامي ايجاد و مستقر شد، بسياري از شاگردان ايشان منصبهاي مهم مملکتي را در دست گرفتند. امروز هم بسياري از قضات برجسته و عاليرتبه کشور، تربيت يافته مکتب ايشان ميباشند.

* اهتمام ويژه به نيازهاي جامعه

بعد از انقلاب، با توجه به اينکه امر قضاوت بر عهده حوزويان بود، ايشان با توجه به تحولات روز و اقتضائات زمان، درس مکاسب خود را تعطيل و درس قضا را شروع کردند تا به اين وسيله طلاب و فضلا با مسايل قضايي اسلامي بيشتر آشنا شوند. مرحوم آيةاللهالعظمي گلپايگاني همچنين دوست داشتند که طلاب جامعيت داشته باشند؛ يعني، نهتنها در فقه و اصول، بلکه نسبت به مسايل تاريخي و اعتقادي اسلام نيز آشنا و متبحر باشند. در همين راستا ايشان اساتيد و صاحبنظران مباحث اعتقادي را به مدرسه علميه خود براي تدريس دعوت ميکردند تا به شبهاتي که از سوي اهلسنت و يا يهوديت و مسيحيت و بهويژه فرقههاي ضاله و نوظهور مثل وهابيت، بهاييت، تصوف و... مطرح ميشود، پاسخ دهند.

* تأکيد بر آمادگي حوزويان براي پاسخ به شبهات

اين مرجع تقليد، بر لزوم آمادگي طلاب براي پاسخگويي به شبهات تأکيد و از همان دوران قبل از انقلاب حساسيت ويژهاي نسبت به اينگونه مسايل و تحرکات فرقههاي ضاله داشتند. ايشان در زمان حکومت طاغوت، مخالفت جدي با تصوف و بهائيت داشتند، بهويژه آنکه اين فرقهها در تمام دستگاههاي حکومتي رسوخ کرده بودند، لذا معظمله از اين ناحيه به شدت براي اسلام و مسلمين احساس خطر ميکردند و فتاواي ايشان مبني بر حرمت شرکت در مجالس و خانقاههاي صوفيان، هماکنون در دست ميباشد.

* تحريم کارخانهاي وابسته به بهاييان

استعمار براي اينکه شيعه را از عقايد حقه خود منحرف کند، اين فرقهها را ايجاد کرد. بنده يادم هست که در آن ايام ايشان حکم تحريم خريد کالاهاي کارخانههاي بهائيها را دادند که از آن جمله پپسيکولا يا محصولات کارخانه ارج بود که متعلق به بهاييان بود. اين حکم و امثال اين براي رژيم بسيار گران تمام ميشد. همچنين آن زمان از آنجا گوشت خارج ميشد، آن هم بدون ذبح شرعي؛ ايشان خريد و فروش اين گوشت را حرام کردند و اين مسئله براي شاه بسيار گران بود، چرا که بالاخره يک مرجعي در قم داشت با کارهاي شاه و سلطنت مخالفت ميکرد. از اينرو نيروهاي رژيم، کساني را که اعلاميه آيةاللهالعظمي گلپايگاني در مورد حرمت خريدوفروش آن گوشتها را توزيع ميکردند، دستگير نمودند که از آن جمله، آيةالله کريمي جهرمي را به اين عنوان دستگير کردند و مدتها ما از ايشان اطلاعي نداشتيم و بعداً متوجه شديم که ايشان را بسيار شکنجه کرده بودند. همه فشارهاي رژيم طاغوت به ايشان، بهخاطر آن بود که اين مرجع فقيد شيعه هرگز حاضر نبود از مواضع اسلامي خود دست بکشد و کوتاه بيايد؛ ايشان مصداق فرمايش امام زمان عجلاللهتعاليفرجهالشريف بود که فرمودند: من کان من الفقها سائناً لنفسه حافظاً لدينه مطيعاً لامر مولا مخالفاً لهواء، فللعوام ان يقلدوه؛ ايشان به معناي واقعي کلمه حافظ دين خدا بودند و از حدود و احکام الهي پاسداري ميکردند.

* اهتمام خاص به احياي امر به معروف و نهي از منکر

يکي از امتيازات بزرگ زندگي ايشان، اهتمام ويژه به مسئله امربه معروف و نهي از منکر بود. اين مرجع فقيد، به هيچ وجه حاضر نبودند براي خوشايند کسي امر به معروف را کنار بگذارند؛ مهم براي ايشان اصل اسلام و اجراي احکام دين مبين اسلام بود. به طلاب نيز تأکيد ميکردند که وظيفه اصلي مبلغ و روحاني، ابلاغ دين و امر به معروف و نهي از منکر است؛ لذا ما ميبينيم که در ساليان طولاني، ايشان همواره به خدمت دين و تبليغ دين و دفاع از آن و کمک به مستمندان مشغول بودند.

* آثار و خدمات فرهنگي و اجتماعي

يکي ديگر از خدمات ماندگار ايشان در داخل و خارج کشور، تأسيس مراکز و بناهاي مختلفي بود که در آنها مردم و طلاب به ياد خدا و معصومين عليهمالسلام باشند، مثل بيمارستانهايي که در قم ساختند و مراکز اسلامي که در خارج از کشور ايجاد کردند.

ايشان وقتي مجمع جهاني اسلامي را در لندن تأسيس کردند، هيچ مؤسسه اسلامي در اين شهر وجود نداشت؛ در اينجا لازم ميدانم که ياد و خاطره مرحوم حجةالاسلام والمسلمين سيدمهدي گلپايگاني را گرامي بدارم که ايشان در اين کارها بسيار کوشا بوده و مجمع جهاني اسلامي را تأسيس کرد و همين مدرسه علميه مرحوم آيةاللهالعظمي گلپايگاني نيز به همت و تلاش ايشان بنيان نهاده شد که از برکات آن، برگزاري روزانه دهها و صدها درس سطوح عالي حوزه است.

* خانواده به ايشان عشق ميورزيدند

همانگونه که ائمه معصومين عليهمالسلام به کارهاي بيرون و اجتماعي خود اشراف داشتند و مسئله امامت و ابلاغ احکام الهي را بر عهده داشتند، ايشان نيز در عين حال که در بيرون از منزل بزرگترين کارهاي اسلامي را انجام ميدادند، در خانه، پيش همسر و فرزندان و خويشان آنقدر متواضع و خوش اخلاق بودند که همه فرزندان و نوادگان به ايشان عشق ميورزيدند. اينطور نبود که بچهها بگويند، پدر يا پدربزرگ ما داراي منصب و جايگاهي هستند و ما نميتوانيم خدمت ايشان برويم؛ اکثر شبها خويشاوندان ميآمدند خدمت ايشان و فيض ميبردند. اگر مسئلهاي يا مشکلي داشتند، آن را صميمانه با آقا در ميان ميگذاشتند. در جلسات خانوادگي و خويشاوندي، براي فرزندان و نوادگان خاطرات گذشته خود را ميگفتند تا به اين طريق فرزندان به ياد داشته باشند که با چه مشکلاتي اين بزرگوار به اين مقام عظيم مرجعيت رسيدهاند و اين راه و مسير براي همه الگو باشد و از سختيهاي مسير خسته نشوند. وقتي به ايشان نگاه ميکرديم که با وجود همه اشتغالات، نماز را اول وقت ميخواندند، اين براي همه ما الگو و اسوه بود؛ ايشان همچنين بعد از نماز دقايقي قرآن ميخواندند و بعد مشغول جواب به استفتائات ميشدند. ايشان به ما و اقوام و خويشان عملاً نشان ميدادند، يک مسلمان واقعي بايد چگونه زندگي کند تا مطابق چه شرع مقدس اسلام باشد. يک بخش مهم ديگر، توصيههاي گفتاري ايشان بود که هرکس خدمت اشان ميرسيد، از دين و رهنمودهاي متعالي اسلام به آنان ميگفت.ايشان عملاً و قولاً درس ميدادند، و من معتقدم اگر بهتر از رهنمودهاي ايشان درس ميگرفتيم، قطعاً وضعمان بهتر از اين هم بود. حوزه علميه هنوز نتوانسته ايشان را به جوامع حوزوي، علما و طلابي که بعد از ايشان آمدند، بشناساند.

* دلسوخته خاندان آلالله(ص)

مرحوم آيةاللهالعظمي گلپايگاني قدسسره نقش بسيار مهمي در رشد و شکوفايي حوزه علميه و احياي امر اهلبيت عليهمالسلام داشتند و اهميت فراواني به روضهخواني و عزاداري در مورد مصائب اهلبيت عليهمالسلام ميدادند؛ در ايام شهادت ائمه اطهار عليهمالسلام در منزل خودشان مراسم برقرار بود و در مجالس عزاي اهلبيت عليهمالسلام، گريه ميکردند. يادم هست در يکي از ايام سالهاي جنگ که قم موشکباران شد، سوم جماديالثاني روز شهادت حضرت زهرا سلاماللهعليها در منزل ايشان مجلس روضه حضرت زهرا سلاماللهعليها برپا بود و در آن وضعيت، معظمله فرمودند به سمت حرم مطهر حرکت کنيم و از همان سال راهپيمايي مردمي و طلاب به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلاماللهعليها باب شد. ايشان در بين مردم در حرم مطهر نشسته و عزاداري کردند که پس از ارتحال ايشان، آيةاللهالعظمي صافي گلپايگاني همين روش و سيره را ادامه دادند.

* تأکيد ويژه بر اعزام مبلغ

ساليان سال ايام محرم، طلاب و فضلاي زيادي از طرف مرحوم آيةاللهالعظمي گلپايگاني به تبليغ ميرفتند و در دوران قبل از انقلاب که سازمان تبليغات و دفتر تبليغات نبود، ايشان با وجود مخالفت رژيم، به اقصي نقاط کشور روحاني اعزام ميکردند و خودشان هم به آنها کمک مالي ميکردند.

* اسوه و الگوي حوزههاي علميه

از حيث اخلاقي وجود آيةاللهالعظمي گلپايگاني قدسسره چه در زمان حيات پربرکتشان و چه بعد از آن تا زمان حاضر، براي حوزههاي علميه الگو و اسوه هستند. بنده گاهي در درس، خاطراتي از ايشان را براي طلبهها ميگويم و به عينه ميبينم که طلاب شيفته شنيدن اين مطالب هستند.

ايشان در دو سالگي پدر خويش و در هشت، نه سالگي مادرشان را از دست ميدهند و اين مرد بزرگ با يتيمي بزرگ ميشود و اين همه خدمات را براي شيعه و حوزههاي مقدس به يادگار ميگذارد.

بيشک اين عزت را خدا به ايشان داده است؛ چرا که اين مرحوم همه هدفش کسب رضاي خدا و گام برداشتن در مسير الهي و خط اهلبيت عليهمالسلام بود و علاقه و ارادتي عجيب به مولا و مقتدايش امام زمان عجلاللهتعاليفرجهالشريف داشت.


خروج
شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام