*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٣٣ ١٢:٣٧ - 1394/03/31   در کمیته مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تدوین شد ارسال به دوست نسخه چاپي


در کمیته مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تدوین شد

پیش‌نویس «طرح وظایف، عناوین و مدارک علمی حوزه علمیه»


کمیته مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام دامت‌برکاتهم مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تشکیل شش جلسه، توانسته است پیش‌نویس «طرح وظایف، عناوین و مدارک علمی حوزه علمیه» را به‌صورت جدی و دقیق، مورد بررسی قرار دهد و در یک جلسه دیگر، این طرح‌ نهایی خواهد شده و جهت اقدامات بعدی، اعلام می‌گردد.

کمیته مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام دامتبرکاتهم مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تشکیل شش جلسه، توانسته است پیشنویس «طرح وظایف، عناوین و مدارک علمی حوزه علمیه» را بهصورت جدی و دقیق، مورد بررسی قرار دهد و در یک جلسه دیگر، این طرح نهایی خواهد شده و جهت اقدامات بعدی، اعلام میگردد.

طرح مدارک علمی دارای چهار محور است:

1ـ وظایف و مأموریتهای حوزه علمیه و روحانیت

عناوین در حوزههای علمیه

3ـ مقاطع علمی حوزههای علمیه

4ـ جدول تطبیق وظایف، عناوین و مقاطع علمی حوزههای علمیه

در محور اول، سعی شده است بهصورت اجمال و طبقهبندی شده، نسبت به وظایف روحانیت در قبال مخاطبین مختلف، موارد یادآوری و مشخص شود و وظایف روحانیت در همه مراحل علمی و تحصیلی، مشخص و تبیین گردد.

در محور دوم، عناوین روحانیت در مراحل مختلف علمی، متناسب با وظایف و مقاطع علمی و تحصیلی، مشخص و معین شده تا بدینوسیله در اطلاق عناوین به روحانیون محترم، افراط و تفریط نشود.

در محور سوم، مقاطع و سطوح علمی و تحصیلی، منطبق با مصوبات شورای عالی حوزههای علمیه تعریف شده است و از آنجا که عنوانهای معادل و یا سطح 1، 2، 3 و 4، متناسب با جایگاه حوزه علمیه نمیباشد و بارها توسط مراجع عظام خصوصاً مقام معظم رهبری (دامتبرکاتهم) نسبت به اصلاح آن تأکید شده است، لذا هم عنوان اصلاح گردیده و هم مراحل مختلف علمی حوزه بهصورت دقیق بررسی و تعیین شده است.

در محور چهارم، با ترسیم یک جدول تطبیقی، سعی شده است ارتباط منطقی بین وظایف و عناوین و مراحل علمی حوزه، تعیین شود و بدینوسیله همخوانی آن بهصورت شفاف و گویا مشخص شده است.

نکته قابل توجه اینکه در عناوین حوزویان، با تلفیق گذشته و سلف صالح حوزه و واقعیتهای روز در حوزه و جامعه، بهگونهای طراحی شده است که از هرگونه افراط و تفریط، پرهیز و واقعیت شخصیتهای حوزوی در عناوین پیشنهادی، متبلور شود.

بدیهی است، طرح مذکور پساز اعلام به ریاست محترم شورای عالی جامعه مدرسین و سپس به شورای عالی حوزههای علمیه و اخذ نظرات ارزشمند مراجع عظام (دامتبرکاتهم)، نیازمند یک آییننامه اجرایی خواهد بود که توسط مدیریت محترم حوزههای علمیه تهیه خواهد شد و کمیته مطالبات آمادگی دارد تا در تنظیم آن، همفکری لازم را داشته باشد.

«کمیته مطالبات مقام معظم رهبری و مراجع عظام دامتبرکاتهم»


خروج
جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام