*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > مدرسین 


مدرسین شماره خبر: ٣٦٢٩٤٣ ١٢:٥٩ - 1394/03/31   آیة‌الله‌العظمی نوری همدانیتأکید آیة‌الله‌العظمی نوری همدانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیة‌الله‌العظمی نوری همدانیتأکید آیة‌الله‌العظمی نوری همدانی

لزوم همفکري و تعامل ميان اساتيد حوزه


حضرت آیة‌الله نوری همدانی در دیدار رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشتند: از گذشته، علمای اسلام در مدیریت حوزه با اقدام جدی و از روی دلسوزی و خیر‌خواهی کوشا بودند. به گزارش خبرگزاری حوزه، ایشان با تأکید بر این‌که مسئولان حوزه باید مانند پدری مهربان برای امور طلاب وقت بگذارند، تصریح کردند: در حوزه باید درس‌های اخلاق با حضور صاحبان نفس و متخلقین به اخلاق اسلامی همواره برقرار باشد و طلاب و فضلای حوزه نیز در آن شرکت کنند.

حضرت آیةالله نوری همدانی در دیدار رئیس و اعضای هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشتند: از گذشته، علمای اسلام در مدیریت حوزه با اقدام جدی و از روی دلسوزی و خیرخواهی کوشا بودند. به گزارش خبرگزاری حوزه، ایشان با تأکید بر اینکه مسئولان حوزه باید مانند پدری مهربان برای امور طلاب وقت بگذارند، تصریح کردند: در حوزه باید درسهای اخلاق با حضور صاحبان نفس و متخلقین به اخلاق اسلامی همواره برقرار باشد و طلاب و فضلای حوزه نیز در آن شرکت کنند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه بزرگان حوزه از گذشته نسبت به برپایی و شرکت یافتن فضلای حوزه در درسهای اخلاق تأکید داشتند، افزودند: علم ما باید با اخلاق توأم باشد، از این رو لازم است همه حوزویان در جلسات اخلاقی شرکت کنند. ایشان، طبقهبندی طلاب را از ضروریات حوزه دانستند و گفتند: در طلاب استعدادها و تواناییهای زیادی وجود دارد که حوزه باید آنها را شناسایی و نسبت به تواناییهای آنها سرمایهگذاری نماید؛ این مسئله در سیره علمای بزرگ اسلام بود که نسبت به شاگردان خود شناخت کامل داشتند و از تواناییهای آنها در زمینههای مختلف در راستای نشر تعالیم اسلامی بهرهمند میشدند. حضرت آیةالله نوری همدانی، نظم و ضرورت وجود آن در حوزه را ضروری دانستند و ادامه دادند: مسئله دیگر در حوزه، ضرورت تربیت علمای اهل قلم و آشنا با ادبیات است، امروزه فضلایی در حوزه حضور دارند که در عین تواناییهای علمی فراوان، در نگارش کتابها و مقالات علمی، توانایی بالایی ندارند؛ لازم است اینها در محضر اساتید مربوطه حاضر شوند و دست به قلم شوند.

ایشان، تعهد انقلابی در میان حوزویان را مسئلهای حیاتی عنوان کردند و گفتند: زمان ما، زمان خاصی و نگاه به حوزه نیز بر اساس شرایط خاص زمانی، نگاه خاصی است، از اینرو لازم است طلابی در حوزه تربیت شوند که نسبت به نظام اسلامی و انقلاب، تعهد داشته باشند؛ چراکه حوزه خاستگاه انقلاب است و همین مسئله، وظیفه سنگینی بر دوش حوزه قرار داده است. معظمله در ادامه با یادآوری نیاز شهرستانها به حضور علما و فضلای حوزه، گفتند: در حال حاضر مساجد فراوانی در کشور بدون امام جماعت هستند و عرصههای دیگری نیز وجود دارد که نیازمند حضور روحانی است، از این رو لازم است طلاب و فضلای حوزه نسبت به این کمبود، احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

ایشان در پایان خاطرنشان کردند: نظر مقام معظم رهبری این است که یک فکر واحد در حوزه حاکم باشد که لازمه تحقق این مطالبه، وجود همفکری و تعامل میان اساتید حوزه است تا فکر انقلاب، فکر اسلام، فکر تبلیغ، فکر دعوت مردم و...، در تمامی حوزه یکپارچه و تأثیرگذار باشد.

▪ مجمع عمومی در راستای تقویت جامعه مدرسین است

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام والمسلمین احمد فرخفال هم در دیدار اعضای هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با حضرت آیةالله نوری همدانی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در سال 89، در سفر به قم و نشستهایی که با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم داشتند، بر این مسئله تأکید کردند که لازم است اعضای جامعه مدرسین با جذب اساتید سطوح عالی حوزه، تقویت شود. در این راستا، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اساسنامهای آماده کرد، مبنی بر اینکه اساتیدی که در عرصه تدریس سطوح عالی و خارج حوزه بیش از 7 سال سابقه کار دارند و نسبت به نظام اسلامی و انقلاب متعهد هستند، عضو جامعه مدرسین شوند. رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین در پایان افزود: آنچه بهعنوان پیروی هیئترئیسه مجمع عمومی از نظرات مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید مطرح میباشد، این است که مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم باید چتر خود را به گونهای باز کند که همه اساتید سطوح عالی زیر این چتر حضور یابند.

۳۰ هــــــــــــــزار مســــجـــــــــد در کشــــــــــور بـــدون امـــام جماعت هستند

حجةالاسلام والمسلمین رحمانی، عضو هیئترئیسه مجمع جامعه مدرسین حوزه علمیه هم در دیدار اعضای این هیئت با حضرت آیةالله نوری همدانی گفت:  مراجع دردها را میبینند و احساس میکنند، ولی نیاز است که مجریانی در این عرصه حضور داشته باشند و دغدغههای مراجع را برطرف سازند. وی با بیان اینکه برطرف نمودن دغدغههای دلسوزانه مراجع تقلید نیازمند بسیج عمومی است، تصریح کرد: این بسیج باید تحت کنترل خود مراجع باشد و خواستههای آنها را در حوزه و خارج از حوزه تأمین سازد. این استاد حوزه بیان داشت: امروز همه مراجع تقلید و بزرگان حوزه نسبت به اینکه بیش از 30 هزار مسجد در کشور تعطیل است، دغدغهمند هستند.

▪ تشکیل کمیتههای مورد نیاز نظام در مجمع عمومی جامعه مدرسین

عضو هیئترئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تشکیل کمیتههای تخصصی در راستای پاسخگویی به نیازهای حوزه و نظام در این مجمع خبرداد.  به گزارش خبرگزاری حوزه، حجةالاسلام والمسلمین بنیادی هم در این دیدار اظهار داشت: نتیجه برگزاری 20 نشست هیئترئیسه مجمع عمومی، تشکیل 11 کمیته بود که اساتید فراوانی در این کمیتههای تخصصی حضور دارند.  وی با بیان اینکه در کنار این کمیتهها، کمیتههایی نیز در راستای پاسخگویی به نیازهای اساسی نظام و حوزه تشکیل شده است، افزود: با تشکیل این کمیتهها انتظار میرود کارهای بزرگی در راستای برطرف نمودن نیازهای ضروری جامعه و حوزه انجام پذیرد.

 

         


خروج
پنج شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام