منو اصلی
اخبار > به خودمان تکیه کنیم!


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٨٢٩ ١٨:٥٠ - 1397/05/04   به همین سادگی ارسال به دوست نسخه چاپي


به همین سادگی

به خودمان تکیه کنیم!


خاله جان تنها زندگی می‌کرد. بچه‌ای نداشت و همسرش هم به رحمت خدا رفته بود.او دوست داشت زندگی مرتب و بروزی داشته باشد؛ اما حوصله‌ی یادگیری نداشت. نمی‌دانست و یا بهتر بگویم نمی‌خواست بداند که چگونه می‌تواند دمای کولر را تنظیم کند ویا آبگرمکن را روشن کند. او برای تمام این کارها گوشی تلفن را در دست می‌گرفت و به این وآن زنگ می‌زد. یکی از آنها من بودم و همیشه از کارهای خاله جان انتقاد می‌کردم که «چرا خاله جون یاد نمی‌گیره، روشن کردن بخاری یا بستن شیرگاز و فلکه‌ی آب کاری نداره...»...

خاله جان تنها زندگی میکرد. بچهای نداشت و همسرش هم به رحمت خدا رفته بود.او دوست داشت زندگی مرتب و بروزی داشته باشد؛ اما حوصلهی یادگیری نداشت. نمیدانست و یا بهتر بگویم نمیخواست بداند که چگونه میتواند دمای کولر را تنظیم کند ویا آبگرمکن را روشن کند. او برای تمام این کارها گوشی تلفن را در دست میگرفت و به این وآن زنگ میزد. یکی از آنها من بودم و همیشه از کارهای خاله جان انتقاد میکردم که «چرا خاله جون یاد نمیگیره، روشن کردن بخاری یا بستن شیرگاز و فلکهی آب کاری نداره...».

٭ ٭ ٭

روزها گذشت اما انگار شخصیت خاله جان به نوعی دیگر در وجود من شکوفا شد. دخترم برای تحصیل در دانشگاه به شهر دیگری رفت. تا زمانی که او در کنار من بود، غصهای نداشتم. مشکل من از آنجا شروع شد که او رفت. با رفتن او من ماندم و خاطرات خاله جان!

البته مشکلات من مثل خاله جان نبود. پیشرفت تکنولوژی و زبان انگلیسی و...بود که من در پایینترین سطح بودم. کلافه شده بودم. برای هر کاری به دخترم تلفن میکردم و از او کمک میگرفتم .پسرم برای هر سؤال درس زبانش با خواهرش تماس میگرفت. اما دیدم اینگونه نمی شود زندگی کرد. به خودم گفتم: «نمیشه، باید به خودت متکی باشی .گرهی مشکلات رو باید به دست خودت باز کنی» اولین کاری که کردم در کلاسهای زبان و کامپیوتر ثبت نام کردم. در چند روزی هم که دخترم پیش ما آمد، همهی کارها را از او یاد میگرفتم و یادداشت می کردم و اینگونه شد که تلاش کردم وتمرین کردم و یاد گرفتم ،خواندم و به پسرم هم یاد دادم. حالا دیگر خودم مشکلاتم را به راحتی حل میکنم.

کاش میشد به همین سادگی هر کدام از ما به خودمان تکیه کنیم وخودکفا باشیم تا روزگار این نباشد.

مریم یوسفی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج