منو اصلی
اخبار > من «حاج صادق‌خان» هستم


افق خانواده, افق خانواده شماره خبر: ٤٠١٨٣٥ ١٩:٠٣ - 1397/05/04   معرفی کتاب ارسال به دوست نسخه چاپي


معرفی کتاب

من «حاج صادق‌خان» هستم


- حرفهای زیر قاب - مثل شاسی محکم و عین دی- 8 قوی - شانه بالا نمی‌انداخت - برادر با برادر - با جیب پر می‌رفت با دست خالی باز می‌گشت - عین رودخانه‌ی شیب‌دار، جاری و سریع...

- حرفهای زیر قاب

- مثل شاسی محکم و عین دی- 8 قوی

- شانه بالا نمیانداخت

- برادر با برادر

- با جیب پر میرفت با دست خالی باز میگشت

- عین رودخانهی شیبدار، جاری و سریع

- تنهابه خاطر آن کسی که ارزش عشق ورزیدن دارد...

اینها عنوانهای هفت فصلی هستند که مرا تشکیل دادهاند تا یادنامهای خواندنی از یکی از شهدای اصناف به نام حاج محمد صادق صباغچی باشم.

اما او که بود؟ شهیدی از شهدای دفاع مقدس که در لباس تعمیرکار ماشین های سنگین به جبهه رفت و پای هم صنفیهایش را هم به آنجا باز نمود. آخر سر هم شیمیایی شد و پس از سال ها تحمل درد و رنج به همرزمان شهیدش پیوست.

در شرح حالش گفتهام که:

"...هر وقت خلافی میدید، قیافهاش چنان میشد که انگاری این خودش باشد که فلان خطا ازش سر زده! میرفت توی هم. حال غریبی بهش دست میداد. میگفتم که حاجی! یکی دیگر پا کج گذاشته، چرا تو رفتی توی لک! میگفت که انقلاب برای همه است، ما برای همدیگر هستیم، پس چرا یکی از ما باید به این چیزها فکر کند که حسابش از بقیه سواست!

دلش میشکست؛ بلکه چشمهایش هم نمناک میشد. با لحن تندی میگفت که میروم و با آن دوست یا همکار خطاکار صحبت میکنم. آن وقت بود که میدیدم منصرف کردنش دیگر هیچ فایدهای ندارد؛ چون تصمیمی نمیگرفت و حرفی نمیزند که نتواند به انجامش برساند؛ حالا یا میرفت و پیروز برمیگشت و یا حجت را به آن شخص تمام میکرد. بلکه به طرف میگفت: قرار بود ما با هم این بار را برای مردم برداریم، نه این که پشت هم را خالی کنیم!

روز تشییع و خاکسپاری نخستین شهیدش، نه دستپاچه بود و نه شلخته. تو بگو اصلاً بچهای هم نداشته که از دست داده باشد. من که میدانستم چند سال چشم به راه به دنیا آمدن این بچه به عنوان فرزند اولش بوده، خیلی از توی دل جوش میزدم. سر آخر دیدم رفت توی قبر و خودش کارهای دفن را به انجام رساند! عین دانشآموزی که از نمره بیست امتحان خودش خاطر جمع باشد و احساس سربلندی کند!"

و نکته آخر آن که مرا آقای فریدالدین آزادی در 104 صفحه نوشته و به مناسبت برپایی کنگره بزرگداشت شهدای آمادگی و پشتیبانی سپاه به نشر پلاک هشت سپرده است.

بیژن شهرامی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج