*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


همگام با مدارس و مراکز, اخبار افق, خبر شماره خبر: ١٠٩٠٤٩ ١٠:٠٥ - 1388/01/26    ارسال به دوست نسخه چاپي


همگام با مدارس و مراکز حوزویدر نشست طلاب و فضلاى کرمان عنوان شد

احیاى موقوفات به استقلال حوزه کمک مى‌کند

فضلا و طلاب استان کرمان در مدرسه علمیه کرمانى‌ها در قم گردهم آمدند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، مدیر مدرسه علمیه کرمانى‌ها در این گردهمایى گفت: از گذشته در حوزه‌هاى علمیه بزرگانى بوده و هستند که از هر جهت در مسیر ارتقاى حوزه گام برداشته‌اند.

حجةالاسلام‌والمسلمین سید محمدباقر میرنعمتى موسوى به نقش موقوفات در اداره حوزه‌ها اشاره کرد و افزود: احیاى موقوفات حوزه‌هاى علمیه مى‌تواند به استقلال حوزه‌ها کمک کند. در این راستا تاکنون یازده هزار رقبه وقفى مربوط به حوزه‌هاى علمیه در سراسر کشور شناسایى شده‌اند.

مدیر مدرسه علمیه کرمانى‌ها خاطرنشان کرد: بهترین راه برگشت این موقوفات به حوزه‌های دینى این است که تولیت این املاک از سازمان اوقاف گرفته و به شوراى عالى حوزه واگذار شود.

وى با اشاره به این‌که دبیر شوراى عالى حوزه خود رئیس قوه قضائیه بوده و مدیر حوزه نیز ریاست دیوان عالى کشور را به عهده داشته‌اند و به خوبى مى‌توانند موقوفات را به حوزه برگردانند، یادآور شد: اگر درآمد این املاک واقعى شود، حوزه‌هاى علمیه دیگر نیاز به غیر نخواهند داشت.

حجةالاسلام‌والمسلمین میرنعمتى‌موسوى گفت: پى‌گیرى مطالبات در حوزه هم‌چون احیاى موقوفات، همیشه با متانت و با طریقه عقلایى دنبال شده است و اگر کوچک‌ترین دلخورى از حوزه علمیه گزارش شود، دشمنان آن را بزرگ کرده و با قصد ضربه وارد کردن به حوزه تشیع، به همه جاى عالم مخابره مى‌کنند.

مدیر مدرسه علمیه کرمانى‌ها در بخش دیگرى از سخنان خود به برنامه‌هاى این مدرسه اشاره کرد و یادآور شد: تلاش داریم اساتید را به صورت هیأت علمى در مدرسه نگه داریم تا در اوقاتى غیردرسى در میان طلاب حاضر شده و به تهذیب آنان بپردازند و پاسخ‌گوى مشکلات طلاب باشند.

 

نشست فضلا و طلاب کهگیلویه‌وبویراحمد

گردهم‌آیى طلاب و فضلاى استان کهگیلویه‌وبویراحمد برگزار شد.

استاندار کهکیلویه‌و‌بویراحمد در جمع طلاب و فضلاى این استان اظهار داشت: براى تحکیم و تقویت اوضاع فرهنگى استان باید فعالیت‌ها و مراکز فرهنگى را افزایش داد.

مهندس زاهدى امکانات فرهنگى استان را بسیار ناکافى دانست و گفت: استان کهکیلویه‌وبویراحمد با کمبود امکانات فرهنگى مواجه است به نحوى که 761 روستاى بالاى 50 خانوار استان فاقد هرگونه امکانات فرهنگى حتى مسجد است.

وى افزود: باید یک نهضت فرهنگى در استان راه انداخت و به مسایل اعتقادى مردم توجه بیشترى کرد.

استاندار استان کهگیلویه‌وبویراحمد ادامه داد: بررسى‌هاى فراوانى براى طراحى یک برنامه جامع فرهنگى در استان صورت گرفته که تحقق این برنامه، نیازمند حضور روحانیون در این عرصه است.

مهندس زاهدى با بیان این‌که استان کهکیلویه‌وبویراحمد نیازمند حضور بیشتر روحانیان فاضل است، به بیان برخى مشکلات این استان پرداخت و اظهار داشت: اگر بخواهیم تحولى در استان ایجاد کنیم اولین گام باید اقدام در زمینه آب‌رسانى استان باشد، زیرا با وجود این که این استان داراى 8/11 میلیارد مترمکعب شبکه آب‌جارى و زیرزمینى بوده است و 83 درصد استان کوهستانى است، ولى کشاورزان به دلیل ضعف شبکه آب‌رسانى با مشکل مواجه هستند.

وى ادامه داد: چون 30درصد تولیدات نفت و گاز کشور را این استان تأمین مى‌کند، در صدد ایجاد یک منطقه ویژه نفت و گاز مانند عسلویه هستیم.

استاندار استان کهگیلویه‌وبویراحمد خدمات تجارى و بازرگانى استان را ضعیف دانست و گفت: خدمات تجارى و بازرگانى باید تقویت شود و لذا بازاریابى، تقویت تجار و جذب سرمایه‌گذاران داخلى و خارجى در اولویت کارهاى استاندارى است.

 

 

گردهم‌آیى فضلا و طلاب استان کردستان

طلاب و فضلاى استان کردستان در قم گرد هم آمدند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، مدیرکل تبلیغات اسلامى استان کردستان در این گردهم‌آیى با بررسى وضع فرهنگى منطقه گفت: وهابیت و سلفى‌ها در منطقه فعال هستند و مى‌خواهند چهره پیامبر اسلام صلى‌اللّه‌علیه‌وآله را مخدوش نمایند و در خاتمیت آن حضرت شبهه مى‌کنند.

حجةالاسلام بکتاش افزود: از دیگر فعالیت‌هاى وهابیت تلاش براى تفرقه میان قومیت‌ها و القاى فکر زرتشتى بودن ایرانیان است.

وى با تصریح به این‌که در مناطق شیعه‌نشین با وجود جوانان ولایت‌مدار، وهابیت نمى‌تواند فعال باشد خاطرنشان کرد: طلاب و فضلاى کردستان باید مسئولان استان را در کارهاى فرهنگى و تبلیغى یارى کنند و ارتباط خود با مردم منطقه را بیشتر نمایند.

مدیرکل تبلیغات اسلامى کردستان تأکید کرد: نباید میدان را براى کسانى که با مبانى ما مخالفند خالى کنیم و به راحتى به آنان اجازه فعالیت دهیم. اکنون که محیط و امکانات براى کارهاى فرهنگى و تبلیغى مهیا است، فضلا و علماى استان باید با حضور در استان و ارایه طرح‌هاى فرهنگى سازمان تبلیغات را یارى کنند.

وى از تأسیس دبیرستان علوم و معارف اسلامى صدرا در شهرستان بیجار خبر داد و گفت: استان کردستان در برگزارى گفتمان‌هاى دینى، مقام دوم کشورى را کسب کرده که این گفتمان‌ها در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها برگزار شده است.

حجةالاسلام بکتاش خاطرنشان کرد: علما و فضلایى که آمادگى دارند و مى‌توانند گفتمان‌هایى را در میان جوانان و یا دانشگاه‌ها انجام دهند سازمان تبلیغات اسلامى کردستان آمادگى برگزارى و حمایت از آنها را دارد.

وى با بیان این‌که ما در اکثر مساجد استان کردستان کتابخانه ایجاد کرده‌ایم افزود: 476 هیأت در استان مجوز دارند و در میان اهل‌سنت نیز 10 هیأت ساماندهى شده و داراى مجوزاند.

 

استاندار مرکزى

با وجود روحانیت از هیچ تهدیدى هراس نداریم

استاندار استان مرکزى گفت: امروز اگر انقلاب اسلامى پابرجاست به خاطر روحانیت و اعتقادات دینى مردم است.

به گزارش مرکز خبر حوزه، وى در جلسه طلاب و فضلاى این استان اظهار داشت: انقلاب اسلامى که توسط امام خمینى آغاز شد، امروز جوانان جهان را بیدار کرده است.

آقاى شعبانى‌فرد افزود: جوانان جهان با الگو گرفتن از ایدئولوژى این انقلاب به رهبرى روحانیت توانسته‌‌اند حماسه‌هایى چون پیروزى در جنگ 33 روزه لبنان و غزه بیافرینند و جهان را به شگفتى آورند.

وى به توطئه‌هاى دشمنان اشاره کرد و گفت: 18 هزار شبکه تلویزیونى و ماهواره‌اى و 24 هزار شبکه رادیویى، علیه انقلاب اسلامى و دین اسلام تبلیغ مى‌کنند تا افکار مردم را منحرف سازند.

استاندار استان مرکزى ادامه داد با وجود روحانیت معظم و آگاهى و بینش و اندیشه‌اى که در میان جوانان ما ترویج مى‌شود و هدایت پیامبرگونه مقام معظم رهبرى، این انقلاب شکست‌ناپذیر است.

آقاى شعبانى‌فرد ساخت یک مدرسه علمیه در استان مرکزى را براى اساتید حوزه علمیه قم و همچنین یک و نیم هکتار زمین در خمین، ده هکتار در دلیجان و پنج هکتار در محلات براى ساخت مدرسه علمیه خواهران و برادران را از برنامه‌هاى استاندارى مرکزى جهت توسعه مدارس علمیه دانست.

وى افزود: براى احداث دانشگاه اصول دین ساوه و دانشکده علوم قرآنى خمین اعتبارات لازم تامین شده است.

استاندار استان مرکزى از اختصاص600 میلیون تومان بودجه براى ساخت خانه عالم در روستاهاى پرجمعیت خبر داد و گفت: سال گذشته200 میلیون تومان و امسال300 میلیون تومان در این راستا اختصاص داده شده است.

 

مسئول حوزه نمایندگى ولى‌فقیه در سپاه قزوین

روحانیت پرچمدار مقابله با عرفان‌هاى کاذب است

حجةالاسلام حسینى گفت: در گذشته حدود 80 میلیون نسخه کتاب در مورد عرفان‌هاى کاذب در کشور منتشر شده است که بعضى از این کتب بیش از 15 بار تجدید چاپ گردیده‌اند.

به گزارش مرکز خبر حوزه، مسئول حوزه نمایندگى ولى‌فقیه در سپاه قزوین با بیان این مطلب در گردهم‌آیى فضلا، طلاب و مبلغان تاکستان در قم اظهار داشت: انقلاب ما مورد تهاجم فرهنگى، سیاسى و امنیتى قرار گرفته که مهم‌ترین اینها تهاجم فرهنگى است.

وى افزود: در بخش نظامى ما موفق عمل کردیم و این مسئله وجهه خوبى در جهان و بخصوص منطقه براى ایران اسلامى به همراه داشته است. کشور ما در بعد نظامى داراى توان بازدارندگى لازم است که این توان موجب مى‌شود آمریکا حتى جرأت حمله به ایران را نداشته باشد و نتواند تهدیدهایش را عملى کند.

مسئول حوزه نمایندگى ولى‌فقیه در سپاه قزوین به سفر رئیس جمهور سابق روسیه به ایران و دیدار وى با رهبر معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در جواب پوتین که گفته بود: آمریکا به زودى به ایران حمله خواهد کرد، گفتند: اصلاً آمریکا جرأت حمله کردن به ایران را ندارد و اگر بخواهد به ما حمله کند، هیبت آمریکا را در منطقه خواهیم شکست.

وى روحانیت را پرچمدار مقابله با عرفان‌هاى کاذب دانست و افزود: دشمن در مسئله تهاجم فرهنگى بسیار زیرکانه عمل مى‌کند به‌گونه‌اى که هم‌اکنون در کشور ما انواع عرفان‌هاى کاذب وجود دارند که عقیده جوانان ما را مورد تهدید قرار مى‌دهند.

حجةالاسلام حسینى به فعالیت‌هاى ضدمهدویت دشمنان نیز اشاره کرد و گفت: یکى از اهداف دشمن تشکیک در مسئله مهدویت است و به شدت در این زمینه فعالیت مى‌کند.

 

نشست ماهانه مسئولان فرهنگى مدارس علمیه قم

مدیرکل امور فرهنگى معاونت تهذیب و امور فرهنگى حوزه علمیه گفت: در تلاش هستیم زمینه‌ مساعدترى براى برگزارى اردوهاى علمى، فرهنگى، تفریحى و زیارتى طلاب فراهم آوریم.

به گزارش مرکز خبر حوزه، حجةالاسلام‌والمسلمین محمود مقدمى در جلسه ماهانه مسئولان فرهنگى مدارس علمیه قم که با هدف بررسى مسایل فرهنگى و برنامه‌ریزى براى فعالیت‌هاى آینده مدارس در مدرسه آیةاللّه‌العظمى گلپایگانى قدس‌سره برگزار شد، اظهار داشت: براى فراهم شدن بسترهاى مناسب برگزارى اردوها، مراکز و مناطق مناسب استفاده طلاب به عنوان اردوگاه فرهنگى و تفریحى در حال شناسایى است.

وى افزود: مسئله ورزش طلاب به معاونت امور طلاب و دانش‌آموختگان واگذار گردید و تاکنون قدم‌هاى بسیار موثرى از سوى این معاونت براى ساخت ورزشگاه مخصوص طلاب برداشته شده است.

مدیرکل امور فرهنگى معاونت تهذیب و امور فرهنگى حوزه علمیه به برگزارى کارگاه‌هاى آموزشى و فرهنگى براى بهتر شدن فعالیت مسئولان فرهنگى مدارس علمیه اشاره کرد و بیان داشت: با حضور مسئولان فرهنگى حوزه، برنامه‌هاى مشخصى در این کارگاه‌ها ارایه خواهد شد تا مسئولان فرهنگى مدارس، آموزش‌هاى لازم را فرا گیرند.

وی تصریح کرد: این اداره‌کل داراى هفت مدیریت شامل؛ اداره اردوها، قرآن و عترت، مسابقات و همایش‌ها، کلاس‌هاى کاربردى و فوق برنامه، کانون‌ها و انجمن ها و اداره بازرسى است.

در ادامه این نشست برخى از مسئولان فرهنگى مدارس علمیه قم به بیان نظرات خود در زمینه مسایل فرهنگى طلاب پرداختند.

 

در مدرسه علمیه مهدى موعود عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف برگزار شد

نشست "بررسى آسیب‌هاى اجتماعى طلاب"

چهارمین نشست از سلسله نشست‌هاى بررسى "آسیب‌هاى اجتماعى طلاب"، پنجشنبه بیستم فروردین با حضور دادستان ویژه روحانیت استان قم، در مدرسه علمیه مهدى موعود عجل‌اللّه‌تعالى‌فرجه‌الشریف برگزار شد.

حجةالاسلام‌والمسلمین عبداللهى در این نشست ضمن تبیین جایگاه و ارزش خدمات علمى و فرهنگى و تاثیرات حضور روحانیت در جامعه، به تبیین عوامل افزایش انحراف طلاب و عواقب، آثار و تهدیدات آن در جامعه و جهان اسلام پرداخت.

دادستان ویژه روحانیت استان قم با مقایسه جایگاه مردمى روحانیت در قبل و بعد از انقلاب اسلامى گفت: این جایگاه بحمداللّه نه تنها کمتر نشده، بلکه بیشتر هم شده است.

وى، ساده‌زیستى و عمل به دستورات الهى و دینى را از شاخصه‌هاى مهم روحانیت دانست و گفت: معیار ساده‌زیستى و عبادت، روحانیون بوده‌‌اند، بنابر این مبادا با آن مبناى الهى و ساده زیستى فاصله بگیریم.

حجةالاسلام‌والمسلمین عبداللهى، ایجاد فاصله و بدبینى مردم نسبت به روحانیت را ترفند دشمن در دین‌زدایى از مردم دانست و گفت: هجمه شدید دشمنان خارجى و عوامل داخلى آنان، ترویج فساد و فحشا است و مبادا ما در این گردباد تهاجم فرهنگى غرق شویم.


انتهای پیام


خروج