*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار کوتاه حوزه, اخبار افق شماره خبر: ٣١٧٥٣٤ ٢٣:٠٦ - 1392/02/04    ارسال به دوست نسخه چاپي


اخبار کوتاه حوزه شماره 362


رونمايي از «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)»/بدحجابي فساد جامعه را در پي دارد/همايش بزرگ فاطمي در قم/يادواره 126 شهيد مدرسه علميه امام محمدباقرعلیه السلام قم

يادواره 126 شهيد مدرسه علميه امام محمدباقرعلیه السلام قم

يادواره 126 شهيد مدرسه علميه امام محمدباقرعلیه السلام قم 27فروردين در اين مدرسه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري حوزه، حجةالاسلام والمسلمين صديقي در اين مراسم با تسليت شهادت حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها، آنحضرت را اول شهيد دفاع از ولايت و امامت دانست و ادامه داد: رسالت اصلي بشر، خودسازي و خوديابي است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان عليه نظام اسلامي، ادامه داد: طلاب و روحانيون بايد با تجهيزات معنوي و هوشياري و بصيرتافزايي در بين مردم، نگرانيهاي جامعه را رفع کنند.

وي تأکيد کرد: براي دفع توطئههاي دشمنان، نيازمند روحيه جهادگري، بصيرت و آموزشهاي ويژهاي هستيم؛ بنابراين طلاب و روحانيون وظيفه دارند بصيرت جامعه را افزايش دهند.

امام جمعه موقت تهران با بيان اينکه وحدت حوزه و حوزيان تمام فتنهها و توطئهها را دفع خواهد کرد، گفت: وحدت و انسجام حوزويان و يد واحده بودن اساتيد و طلبهها يک اصل حياتي است.

وي در اين يادواره شهدا، با بيان اينکه حوزههاي علميه بيشترين شهيد را به جامعه تقديم کردهاند، افزود: طلاب جوان نبايد غافل باشند؛ زيرا دشمن در کمين است تا همه چيز را زيرورو کند.

 حجةالاسلام والمسلمين صديقي با بيان اينکه هنر شهيد اين است که در قفس مکان و زمان نيست، تصريح کرد: جامعهاي که جوانان شهادتپيشه دارد، از مشکلات و حوادث نميهراسد و اجازه عرض اندام به فتنهنميدهد.

امام جمعه موقت تهران با تأکيد بر اينکه اگر شهدا نبودند، مسجدي براي عبوديت باقي نميماند، يادآور شد: حفظ فرهنگ و روحيه شهادتطلبي از خود شهادت بالاتر است.

 حجةالاسلام والمسلمين صديقي با اشاره به شهداي طلبه، تصريح کرد: تفاوت علماي شيعه با علماي مذاهب ديگر اين است که علماي شيعه با تأسي از رسولالله صلياللهعليهوآلهوسلم و اهلبيتعلیهم السلام شهادت را افتخار ميدانند.

طلاب 65 حجره يک مدرسه شهيد شدند

مدير مدرسه علميه امام محمد باقرعلیه السلام با اشاره به برگزاري يادواره 126 شهيد اين مدرسه، گفت: از اين تعداد، 110 شهيد در مدرسه داراي حجره بودند و از 88 حجره مدرسه، طلبههاي 65 حجره، شهيد شدهاند.

 حجةالاسلام والمسلمين حجازي در حاشيه برگزاري اين يادواره در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاري حوزه، گفت: اين مدرسه بعد از مدرسه فيضيه، دومين مدرسهاي است که از بدو تأسيس، تا پايان جنگ تحميلي هر هفته به مناطق جنگي اعزام نيرو داشته است.

وي با بيان اينکه از سال 74 تاکنون بيشاز 16 يادواره شهدا در اين مدرسه برگزار شده است، خاطرنشان کرد: از سخنراناني براي اين مراسم دعوت ميشود که خود فضاي جبهه و دفاع مقدس را درک کردهاند.

 حجةالاسلام والمسلمين حجازي با اشاره به اينکه با گردهمآيي طلاب، ياد و خاطره شهدا زنده ميشود، افزود: خانوادههاي شهدا در اين فضاي معنوي حضور مييابند و با مدرسه در ارتباط هستند.

وي تصريح کرد: اگر به جاي برخي برنامههايي که در مدارس برگزار ميشود، زندگينامههاي شهدا و بزرگان دين را مرور کنيم، تحول شگرف در روحيه طلاب ايجاد ميکند.

مدير مدرسه امام محمدباقرعلیه السلام در پايان گفت: طلاب به صورت خودجوش يادواره شهدا را در مدرسه برگزار ميکنند.

 

 

همايش بزرگ فاطمي در قم

به مناسبت سالروز شهادت امابيها حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها، همايش بزرگ فاطمي، با حضور مسئولان و اعضاي هيئات مذهبي استان قم چهارشنبهشب 21  فروردينماه در دفتر حضرت آيةالله علوي گرگاني برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري حوزه، در اين همايش، حضرت آيةالله علوي گرگاني با تأکيد بر اينکه در قيامت حضرت زهراسلام الله علیها شفاعت شيعيان و محبان واقعي اهلبيتعلیهم السلام را خواهند کرد، گفتند: بايد فاطمي زندگي کنيم تا نزد رسولاللهصل الله علیه و آله و اهلبيتعلیهم السلام شرمنده نباشيم.

 معظم له، با اشاره به مصيبتهاي حضرت زهراسلام الله علیها بعد از رحلت پيامبر اسلام(ص)، ابراز داشتند: حضرت صديقه طاهرهسلام الله علیها بعد از رسول خداصل الله علیه و آله سختيهاي فراواني را متحمل شدند؛ به خانه حضرت حمله کردند، پهلويش را شکستند، فرزندش را سقط کردند...؛ امام زمان عجلاللهتعاليفرجهالشريف زماني که ظهور کنند، پرده از رازهاي مادر برخواهد گشود و روضه مادر از زبان فرزند شنيدني است.

ايشان خطاب به مسئولان هيئتهاي مذهبي گفتند: هيئتيها بايد قدر خود را بدانند؛ فرداي قيامت قدر و ارزش هيئتيها مشخص ميشود. لذا هيئتيها بايد قدر خود را بدانند و از فرامين اهلبيتعلیهم السلام تبعيت کنند.

با پيروي از مراجع و علما راه گم نميشود

مديرکل تبليغات اسلامي قم نيز در همايش بزرگ فاطمي هيئتهاي مذهبي قم با اشاره به جايگاه هيئتهاي مذهبي بهعنوان کانونهاي ترويج فرهنگ اهلبيت علیهم السلام ، اظهار داشت: هيئتهاي مذهبي از ديرباز، ارادت قلبي خود را به مکتب اسلام و اهلبيت عصمت و طهارتعلیهم السلام به اثبات رساندهاند.

 حجةالاسلام عباس اسکندري با بيان اينکه هيئات مذهبي در طول تاريخ پيرو مراجع عظام تقليد بودهاند، افزود: در طول تاريخ يکي از عوامل مهمي که باعث سربلندي و استقلال و تأثيرگذاري هيئات مذهبي بوده است، ارتباط اين کانونها با مراجع عظام ميباشد که بهعنوان کارنامه موفق و زرين هيئت به شمار ميرود.

مديرکل تبليغات اسلامي قم با تأکيد بر اينکه با پيروي از مراجع عظام و علما راه گم نميشود، يادآور شد: اگر هيئتيها ميخواهند مروج به تماممعناي مکتب اهلبيتعلیهم السلام باشند بايد در مسير مراجع و علما حرکت کنند.

 

حجةالاسلام والمسلمين قرائتي

بدحجابي فساد جامعه را در پي دارد

رئيس ستاد اقامه نماز کشور گفت: حجاب در داخل دانشگاه بايد بيشتر از بيرون باشد، زيرا بيحجابي موجب تشتت افکار خواهد شد و فساد به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري حوزه از مشهد، حجةالاسلام والمسلمين محسن قرائتي، در همايش حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها در قرآن، که در مدرسه علميه نرجس مشهد برگزار شد، به جايگاه زنان در قرآن و کلام اهلبيتعلیهم السلام اشاره کرد و اظهار داشت: مادران بهترين مربيان براي تربيت فرزندان معتقد و متدين در جامعه هستند، لذا اگر مادر خود تربيت ديني شده باشد، در تربيت فرزند موفق خواهد بود.

وي به اهميت فعاليت علمي، معنوي و اجتماعي زن و مرد در جامعه اشاره کرد و گفت: بانوان به خاطر نيازهاي امروز جامعه، بايد به توليد علم ديني بپردازند. اگر طلبه بتواند توليد علم کند، بسيار عالي است و اگر بتواند آموختههاي خود را به ديگران بياموزد، چه بسا از توليد بهتر است،  گاهي هم نميتواند اين دو کار را انجام دهد، از علوم ديگران بهرهمند ميشود، پس عمر او هدر نرفته است.

وي با بيان اينکه بايد طلبهها از استعدادها و توان علمي خود استفاده کنند، افزود: طلبهها بايد بتوانند در بهترين زمان و حداقل مکان، از ابزار تبليغ که همان قرآن کريم و سخنان اهلبيتعلیهم السلام است، بهخوبي استفاده کنند و اگر طلبهاي بتواند اين کار را انجام دهد، مبلغ موفقي است.

رئيس ستاد اقامه نماز کشور با بيان اينکه عرفان حقيقي را تنها از فقه اسلام ميتوان گرفت، طلاب را از پژوهشهاي بيهوده پرهيز داد و افزود: قرآن افرادي را که کار غير مفيد ميکنند، نکوهش کرده است، لذا بايد در حوزههاي علميه موضوعات مهم، مورد نياز فرد و جامعه بررسي شود.

 حجةالاسلام والمسلمين قرائتي در بخش پاياني سخنان خود، بر ضرورت توجه به مقوله عفاف و حجاب در دانشگاهها و اماکن آموزشي تأکيد کرد و افزود: حجاب در داخل دانشگاه بايد بيشتر از بيرون آن باشد، زيرا بيحجابي موجب تشتت افکار خواهد شد و فساد به همراه خواهد داشت.

 

 

رونمايي از «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)»

مراسم رونمايي از مجموعه 7جلدي «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» روز چهارشنبه 28 فروردينماه با حضور جمعي از پژوهشگران و محققان در سالن همايش پژوهشکده باقرالعلومعلیه السلام برگزار شد.

«دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» جامعترين اثر در اين حوزه است

به گزارش خبرگزاري فارس حجةالاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در اين مراسم با اشاره به ضرورت پژوهش روي سيره و تاريخ پيامبر اکرم و صحابه آنحضرت، اظهار داشت: در نگاه فقهي، سخن و رفتار حضرت رسولصل الله علیه و آله براي ما حجيت دارد که از آن به روش عملي و سيره ياد ميشود و ما بايد همانند حکم الهي به آن نگاه کنيم و حتي تقرير حضرت را حجت ميدانيم. بر همين اساس نقل روايات از لسان پيامبرصل الله علیه و آله کاري بود که بايد انجام ميشد.

وي با بيان اينکه تأليف مجموعه 7 جلدي «دايرةالمعارف پيامبر اعظم(ص)» از سوي پژوهشکده باقرالعلومعلیه السلام کاري فاخر است، گفت: اميدوارم هرچه سريعتر اين دايرةالمعارف پيامبر اعظم به زبان عربي ترجمه شود و جامعه علمي مفاهيم آن را دريافت کند.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي تصريح کرد: من ادعا ميکنم که مجموعه 7 جلدي «دايرهالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» از تحقيقات گذشته در اين حوزه کاملتر و جامعتر است و اگر بگوييم تحقيق فعلي، تکمله خوبي نسبت به تحقيقهاي گذشته است و وجهه کاملي دارد، ادعاي گزافي نيست.

بر پايه همين گزارش، حجةالاسلام والمسلمين يوسفي غروي، سرپرست نويسندگان و محققان اين اثر نيز، در مراسم رونمايي از مجموعه 7 جلدي «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» با اشاره به ضروت تحقيق درباره پيامبر اکرمصل الله علیه و آله گفت: يکي از زمينههاي دفاع از تشيع، نوشتن درباره صحابه است و از آنجايي که شيعه عمدتاً درباره اهلبيتعلیهم السلام قلمفرسايي ميکند و دغدغه بسياري در اين خصوص دارد، از اينرو برخي از مسلمانان مسئله «پيروي از صحابه» را عنوان کرده و به شيعيان در خصوص عدم توجه به صحابه خرده گرفته و ميگويند که شيعه فقط به اهلبيتعلیهم السلام اهتمام و اکتفا دارد. بنابراين اين موضوع نيازمند پاسخي مناسب بود تا زمينه مغالطه آنها را فراهم نياورد.

وي با اشاره به تلاش علماي گذشته مانند مرحوم سيدعليخان مدني شيرازي با تأليف کتاب «الدرجاتالرفيعه»، مرحوم محدث قمي با کتاب «تحفةالاحباب في نوادر آثارالاصحاب» و مرحوم «عالمي» با تأليف کتابي در همين زمينه، گفت: جلد اول مجموعه 7جلدي «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» به صحابه بنيهاشم از جمله اهلبيت پيامبرصل الله علیه و آله اختصاص دارد و مابقي صحابه براساس حروف الفبا تنظيم شده است.

«دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» يک اثر صرفاً حديثي نيست

آقاي حسين قشقايي رئيس پژوهشکده باقرالعلومعلیه السلام نيز با بيان تاريخچه مختصري در خصوص تحقيق درباره صحابه پيامبر اکرم(ص)، به ويژگيهايي از اين دايرةالمعارف اشاره کرد و گفت: طرح کلي اين پژوهش در سال پيامبر اعظمصل الله علیه و آله ارائه شد و با گروه تاريخ دانشگاه تهران، گفتوگوهايي صورت گرفت. عنايت پروردگار بود که به کتاب مرحوم «عالمي» برخورد کرديم که 25 درصد «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» از اين کتاب است اما در کل، اين کتاب مرحوم عالمي گوياي آنچه که ما ميخواستيم نبود.

وي اظهار داشت: محققان و پژوهشگران، مقالات بسياري در اين زمينه براي ما ارسال کردند و حجةالاسلام والمسلمين يوسفي غروي نيز تمام مقالات را مطالعه و بررسي کردند و در نهايت تعداد اندکي از آنها پذيرفته شدند.

آقاي قشقايي با بيان اينکه در اين مجموعه 7 جلدي، تاريخ صحابه و سيره پيامبرصل الله علیه و آله منطبق با معارف شيعي نگاشته شد، يادآور شد: نکتهاي که شايد کمتر بيانشود، اين است که مجموعه 7 جلدي «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)»در عين اينکه مستند است کاملاً علمي و پژوهشي است که بر ارزش و اهميت آن ميافزايد. بنابراين مهارت بسياري ميخواهد که يک اثر در عين اينکه تاريخي است بتواند مروج معارف اسلام هم باشد.

رئيس پژوهشکده باقرالعلومعلیه السلام خاطرنشان کرد: اگر کتاب «دايرةالمعارف صحابه پيامبر اعظم(ص)» به جهان اسلام عرضه شود همانند «بحارالانوار» و ساير کتب حديثي، ديگر صرفاً به ديد يک اثر حديثي نگاه نخواهد شد، بلکه به عنوان يک اثر تبليغي و ترويجي در تاريخ اسلام محسوب خواهد شد.


خروج