*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


بیشتر بشناسیم, گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣١٧٦٠٢ ١٢:٠٠ - 1392/02/05    ارسال به دوست نسخه چاپي


ميلاد فرخنده


پنج سال از بعثت پربرکت پيامبر خداصل الله علیه و آله مي‌گذرد. در بيستمين روز ماه جمادي‌الثاني چشم‌ها در انتظار مولودي مبارک است. پيامبرصل الله علیه و آله دست به سوي آسمان و دل به نجواي الهي دارد و حضرت خديجهسلام الله علیها اين سو ميهمان چهار بانوي بهشتي است. چهار زن برگزيده که در تنهايي و بي‌کسيِ او به ياري‌اش آمده‌اند. مولودي بهشتي در راه است و...

پنج سال از بعثت پربرکت پيامبر خداصل الله علیه و آله ميگذرد. در بيستمين روز ماه جماديالثاني چشمها در انتظار مولودي مبارک است. پيامبرصل الله علیه و آله دست به سوي آسمان و دل به نجواي الهي دارد و حضرت خديجهسلام الله علیها اين سو ميهمان چهار بانوي بهشتي است. چهار زن برگزيده که در تنهايي و بيکسيِ او به يارياش آمدهاند. مولودي بهشتي در راه است و اکنون عطر حضورش در مدينه پيچيده است. حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها، حوريهاي بهشتي، انساني برگزيده و الهي و بانويي آسماني و مقدس، متولد ميشود. زمين و آسمان مدينه را نور وجود مبارکش فرا ميگيرد و خانه پيامبر اکرمصل الله علیه و آله را حضور فرشتگاني که براي شادباش گفتن و پايبوس آمدهاند، لبريز ميکند.

عزت بانوان

با ميلاد مبارک برترين بانوي دو عالم، عزت و شرافت از دسترفته زنان بازگشت. درست در عصر جاهليت، در زماني که نخل و شتر داراي قرب و بها بود، امّا زن بيارزش مينمود، و در جامعهاي که شمار مردگان مايه فخر قبيله بود، امّا تولد دختران مايه ننگ پدران، او چشم به دنيا گشود. در حالي که پيامبرصل الله علیه و آله او را ميوه دل و پاره تن خود ميناميد و بر دست او بوسه ميزد. پيامبرصل الله علیه و آله تا آنجا حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها را بزرگ ميداشت و اکرام مينمود که چون فاطمهسلام الله علیها بر پدر وارد ميشد، رسول خداصل الله علیه و آله از جاي برميخاست و او را بر جاي خود مينشانيد. هنگام سفر، آخرين لحظه را به وداع با او ميگذرانيد و در بازگشت ابتدا به خانه او وارد ميشد.

همسرداری حضرت زهرا سلام الله علیها

فاطمه زهراسلام الله علیها، که برترين زنانِ عالم خلقت است، بسيار فروتن و رها از علايق دنيوي است؛ تا آنجا که روزي مولا عليعلیه السلام از او غذايي ميخواهد، ولي فاطمهسلام الله علیها ميفرمايند: «دو روز است که جز غذاي اندکي در خانه نبود... ولي حالا ديگر هيچغذايي در خانه نيست». مولا عليعلیه السلام سؤال ميکند: «اي فاطمه، چرا به من خبر ندادي تا چيزي تهيه کنم؟» و فاطمهسلام الله علیها، الگوي مکارم اخلاقي زن مسلمان، ميفرمايد: «يا اباالحسن، من از خداي خود خجالت ميکشم که بر تو چيزي تکليف کنم که شايد در توان تو نباشد».

همسری نمونه

بهترين زنان عالم، حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها، الگوي انسانهاي شيفته کمال و بهويژه زنان پوياي راه سعادت است. آن حضرت نمونهاي است کامل و گويا براي زناني که در پي زندگي راستين و حرکت در مسير درست آنند. ايشان افزون بر کمالاتي چون عبادت خالصانه و بسيار، ايثار بيانتها و معرفت بيپايان، در مقام همسري بسيار ساده، فروتن، خدمتگزار و مهربان بود. مولاي متقيان عليعلیه السلام درباره آن بانوي بزرگ ميفرمايند: «به خدا هرگز مرا به خشم نياورد. در هيچ امري از من سرپيچي نکرد. به او که نگاه ميکردم همه غم و اندوهم از ميان ميرفت».

آینه عفت

بانوي بزرگ عالم اسلام، صديقه کبري، حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها، تصوير تمامنماي عفت و وقار و حيا بود. ايشان که هنگام دفاع از ولايت، بر منبر خطابه حاضر ميشود و به بياني در اوج بلاغت و فصاحت، به ستيز با دشمنان و دفاع از حق ميپردازد، در منش روزمره زندگياش از اين که پيامبرصل الله علیه و آله در تقسيم کارهاي زندگي، کارهاي درون خانه را به او ميسپارد، مسرور و شادمان گشته، ميفرمايد: «هيچ کس جز خدا نميداند که چقدر خوشحال شدم از اين که رسول خدا مرا از برخورد و همدوشي با مردان رها ساخت».

عبادت خالصانه

حضرت فاطمه زهراسلام الله علیها آينه عبادت خالصانه و اسوه کامل بندگي و عبوديت خالص براي خداست. آن حضرت بهقدري به نماز ميايستاد که پاهايش متورم ميشد و موقع نماز از خوف الهي بدنش ميلرزيد. آن بانوي بزرگ به شبزندهداري اهل خانه در شبهاي قدر توجهي ويژه داشت و ميفرمود: «محروم کسي است که از خير اين شبها محروم بماند». او اهل خانه را در روز به استراحت وا ميداشت تا بتواند شبهاي قدر را بيدار بمانند و به نيايش بگذرانند.

تجلی خوبیها

اي عصاره خوبيهاي خلقت، چکيده خيرها و نيکيها، نگين زيباييهاي آفرينش، اي دختر برترين بندگان خدا، اي برترين بانوي عالم، بزرگي مقام تو را فقط خدا داند و بس و وصف تو تنها در کلام پدر گنجد و بس که فرمود: «اگر نيکي و خوبي به صورت شخصي تجلي ميکرد، آن شخص فاطمه بود و چه بسا فاطمهسلام الله علیها برتر از آن است».

منبع: حوزهنت


خروج