*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


همگام با مدارس و مراکز, اخبار افق شماره خبر: ٣٥١٤٢٩ ٠٩:٢٠ - 1393/07/10   گزارشی از مرکز تخصصی دارالمبلغین فلسفی  ارسال به دوست نسخه چاپي


گزارشی از مرکز تخصصی دارالمبلغین فلسفی

ابتکاری نو در مسیر توسعه آموزه‌های شیعی


حضرت آیة‌الله مکارم شیرازی محل این مدرسه را که منزل شخصی خطیب شهیر شیعه، مرحوم حجة‌الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی(ره) بود، در سال 1382 از فرزندان آن مرحوم خریداری و دستور پیگیری‌های لازم برای ساخت دارالمبلغین را صادر نمودند و پس از سه سال، کار احداث به پایان رسید و در سال 1385 توسط ایشان به‌عنوان ...

 دارالمبلغین فلسفی تهران، تحت نظارت آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی اداره میشود. اما چرا نام مدرسه، فلسفی است؟

 جواب این سئوال در نگاه بلند این مرجع تقلید نهفته است که با اقدامی مدبرانه، آوازه خطیب بینالمللی شیعه را برای همیشه تاریخ زنده نگه داشتند.

 حضرت آیة‌الله مکارم شیرازی محل این مدرسه را که منزل شخصی خطیب شهیر شیعه، مرحوم حجةالاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی(ره) بود، در سال 1382 از فرزندان آن مرحوم خریداری و دستور پیگیریهای لازم برای ساخت دارالمبلغین را صادر نمودند و پس از سه سال، کار احداث به پایان رسید و در سال 1385 توسط ایشان بهعنوان مرکز تربیت طلاب جوان بهعنوان سفیران هدایت، جهت تربیت مروجان و مبلغان دینی گشایش یافت.

حجةالاسلام محمد صفاهانی معاون تهذیب این مدرسه، با تأکید بر ضرورت تربیت طلاب توانمند در عرصه تبلیغ دینی، به خبرنگار خبرگزاری حوزه گفت: فعالیت اصلی مدارس سفیران هدایت، تربیت و پرورش مبلغ در دوره کوتاهمدت پنجساله میباشد و شیوه جذب و گزینش در مرکز تخصصی تبلیغی فلسفی نیز چنین است که؛ علاقهمندان به فعالیتهای تبلیغی و ترویجی از طریق آزمون عمومی و سپس مصاحبه تخصصی جذب میشوند.

این افراد سپس طی یک دوره پنجساله با اصول مسائل دینی، شرعی و تبلیغی آشنا و سپس بهعنوان روحانی مبلغ وارد جامعه میشوند. با وجود ورود زود هنگام این افراد به کار تبلیغ، همیشه مسیر برای تحصیل آنان باز است.

 

شیوه انتخاب مدیر

 مدیر مدرسه دارالمبلغین فلسفی توسط مرکز مدیریت سفیران هدایت انتخاب و با تأیید حضرت آیةالله مکارم شیرازی، فعالیتش آغاز میشود. البته مدیر باید بداند نظارتی همیشگی از سوی این مرجع تقلید درباره این مرکز صورت میپذیرد، لذا کار پر خیر و برکتی در پیش دارد.

 

پذیرش سالانه 120 طلبه

به گفته حجة‌الاسلام هاشمی سالانه 120 نفر طلبه جذب این مدرسه میشوند. ممکن است با توجه به ظرفیتها و امکانات، میزان پذیرش افزایش یابد هرچند مدرسه از نظر فضای آموزشی مشکلی ندارد و شاید تنها مشکل، نداشتن خوابگاهی مناسب برای طلاب است.

این مدرسه حائز رتبه دوم کشوری در مجموع تمام پایههاست. طلاب بهخوبی از وقت خود استفاده میکنند و زمان بسیاری را به مباحثه اختصاص میدهند که در تعمیق و انباشت دقیق مطالب بسیار مفید است.

 

امکانات

 مرکز تربیت مبلغ فلسفی دارای کتابخانهای با بیش از 6000 جلد کتاب است و سالن رایانهاش 10 دستگاه رایانه دارد.

 

محل تجمع خطبای معروف

 انگیزه حضرت آیةالله مکارم شیرازی فقط تأسیس سفیران هدایت نبوده است.

مدیر مدرسه درباره استفاده تبلیغی از منزل مرحوم فلسفی میگوید؛ بهرهبرداری تبلیغی از این منزل پس از حفظ نام آن مرحوم، هدف دیگر حضرت آیةالله مکارم شیرازی بوده است.

جلسات تبلیغی وعاظ که از دیرباز در زمان حیات مرحوم فلسفی در منزل ایشان برگزار میشد، پس از رحلت آن واعظ شهیر، تعطیل نشد و همواره ادامه دارد و این جلسات صبح جمعه هر هفته با حضور حدود 50 واعظ و خطیب توانای تهران تشکیل و آخرین نوآوری‌های منبر و خطابه و همچنین مطالب و اقداماتی که ممکن است منبر و وعظ و روضهخوانی را تهدید کند، مورد نقد و بررسی قرار میگیرد.

در این مجالس مشکلات تبلیغی و راهکارهای رفع آنها، مورد بررسی قرار میگیرد و با دعوت از شخصیتها برای سخنرانی، نقش مؤثری را در هدایت وعاظ و خطبا به همراه دارد.


خروج