*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٥٩٧٩٥ ١١:١٢ - 1394/01/19    ارسال به دوست نسخه چاپي


تــازه‌های علمـی شماره 136


مطالعات محققان دانشگاه پنسیلوانیا نشان می‌دهد که استفاده دو تا پنج دوره‌ی پنی‌سیلین در سال، احتمال دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد و استفاده بیش از پنج دوره پنی‌سیلین در سال، احتمال بروز دیابت نوع 2 را 23 درصد افزایش می‌دهد.

٭  استفاده بیشازحد آنتیبیوتیک احتمال بروز دیابت نوع 2 را افزایش میدهد

مطالعات محققان دانشگاه پنسیلوانیا نشان میدهد که استفاده دو تا پنج دورهی پنیسیلین در سال، احتمال دیابت نوع 2 را افزایش میدهد و استفاده بیش از پنج دوره پنیسیلین در سال، احتمال بروز دیابت نوع 2 را 23 درصد افزایش میدهد.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، در این تحقیق علاوه بر پنیسیلین، داروهای دیگری از خانواده آنتیبیوتیکها از جمله سفالوسپورین، کینولون و ماکرولیدها نیز مورد مطالعه قرار گرفتند و نتایج تقریباً مشابه گزارش شده است. محققان احتمال میدهند که دلیل این امر، عدم تعادل باکتریهای روده باشد.

هنوز هیچ ارتباطی بین داروهای ضد ویروس و ضد قارچ با بیماری دیابت اثبات نشده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، 347 میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند و این بیماری، هفتمین عامل مرگومیر در سال 2030 میلادی خواهد بود.

رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات، مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع 2 هستند. دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بهوجود میآید. انسولین مادهای است که توسط لوزالمعده تولید میشود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیمترین منبع انرژی بدن است.


خروج