*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٠٥٧٥ ٢٢:٤٩ - 1394/02/03    ارسال به دوست نسخه چاپي


تـازه‌های علمـی شماره 137


مطالعات محققان دانشگاه لینشوپینگ سوئد نشان می‌دهد که استرس دوران کودکی، خطر بروز دیابت نوع 1 را سه برابر افزایش می‌دهد. به گزارش ایرنا از ساینس، این مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که بر اثر درگیری‌های خانوادگی، مشکلات بیکاری والدین و ساختار از هم‌گسیخته خانواده در معرض استرس قرار دارند، سه برابر بیش‌تر در معرض ابتلا به دیابت نوع 1 قرار می‌گیرند.

٭  استرس کودکی، خطر بروز دیابت نوع 1 را سه برابر افزایش میدهد

مطالعات محققان دانشگاه لینشوپینگ سوئد نشان می‌دهد که استرس دوران کودکی، خطر بروز دیابت نوع 1 را سه برابر افزایش می‌دهد.

به گزارش ایرنا از ساینس، این مطالعات نشان می‌دهد که کودکانی که بر اثر درگیری‌های خانوادگی، مشکلات بیکاری والدین و ساختار از هم‌گسیخته خانواده در معرض استرس قرار دارند، سه برابر بیش‌تر در معرض ابتلا به دیابت نوع 1 قرار می‌گیرند.

استرس در دوران کودکی سیستم ایمنی را ضعیف و زمینه را برای بسیاری از بیماری‌های خود ایمنی فراهم می‌کند.

دیابت نوع 1 یک بیماری مزمن است که در آن، سیستم ایمنی بدن به سلول‌های بتا اجازه تولید انسولین نمی‌دهد. تا کنون درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده و تنها راه کنترل بیماری، تزریق روزانه انسولین است. مطالعات نشان می‌دهد که علل دیابت نوع 1 بسیار پیچیده و شامل حمله‌های خودایمنی است که ریشه ژنتیکی و محیطی دارند.

بر اساس گزارش انجمن دیابت آمریکا، تنها پنج درصد از افراد مبتلا به دیابت، به نوع 1 دچار هستند.


خروج