*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٣٨٩٦ ٠٨:٠٩ - 1394/05/03   تازه های علمی شماره ۱۴۶ ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه های علمی شماره ۱۴۶

• تغییر گروه خون اهداشده


دانشمندان علوم پزشکی در اقدامی حیرت‌انگیز به شیوه‌ای خاص برای تغییر گروه‌های خونی دست یافته‌اند.

دانشمندان علوم پزشکی در اقدامی حیرتانگیز به شیوهای خاص برای تغییر گروههای خونی دست یافتهاند.

به احتمال زیاد برای هر شخصی در طول زندگی پیش میآید که بخواهد خون اهدا کند. اگر گروه خون شما O باشد از اهمیت زیادی در ساختار انتقال خون برخوردار هستید که ارزشمندترین گروه خونی بوده و در عین حال کمیابترین نیز به شمار میآید.

تفاوت میان گروههای مختلف خونی شاید در ظاهر ناچیز به نظر برسد - افرادی که گروه خونی آنها  A و B است پیوند مولکول قند اضافی به سطح سلولهای قرمز خونی خود دارند- اما درصورتیکه انتقال خون از یک گروه خونی به گروه دیگر به طرز نادرستی صورت گیرد، نتیجه کار می‌‍‌تواند مرگبار باشد.

اکنون دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا به شیوهای جالب توجه برای تغییر گروه خونی خون اهداشده توسط داوطلبین رسیدهاند.

این کار با استفاده از آنزیمی صورت میگیرد که به سادگی هرچه تمام مولکول قند اضافی را جدا میکند. این قند اضافه نوعی آنتیژن است. نتیجه کار در نوع خود حیرتانگیز است: گروه خونی بسیار شبیه گروه خونی O خواهد شد و این یعنی یک گروه خونی جهانی با قابلیت اهدا به هر شخصی.

البته این برای نخستین بار نیست که محققان علوم پزشکی گروه خونی با آنتیژنهای کمتر در محیط آزمایشگاهی تولید کردهاند؛ اما آنچه که دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا ارایه کردهاند، مؤثرتر از تمامی تلاشهای قبلی است.

پیشبینی میشود این روش جدید، تحولی بزرگ در علم پزشکی ایجاد کند.

منبع: سلامت نیوز


خروج