*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار کوتاه جهان شماره خبر: ٣٦٤٣٢٤ ٢٢:٤٨ - 1394/05/20    ارسال به دوست نسخه چاپي


اخبار کوتاه جهان شماره 424 

* عراق

سیدحسین جواد احمد المنکوشی، فرماندار کربلا: ساخت مترو برای جابهجایی زائران در شهر کربلا در دستور کار قرار گرفته است تا زائران با استفاده از آن به راحتی بتوانند در زیارتگاههای این شهرستان حضور یابند و در زمان حضور میلیونی زائران در ایام خاص بهویژه اربعین مشکلی برای تردد به وجود نیاید.

* انگلیس

وبسایت روزنامه ایندیپندنت: هدف داعش از ارتکاب جنایتها، جدا از شهوت محض برای خونریزی، تحریک شیعیان به انتقامجویی است، بهگونهای که برای سنیها چارهای جز تکیه بر داعش باقی نماند. اگر قرار بر شکست داعش در عراق باشد، این کار لاجرم بهدست نیرویی با اکثریت شیعه صورت خواهد گرفت. این فقط علمای نجف و کربلا هستند که نفوذ و اراده کافی دارند و میتوانند از تبدیل مراحل بعدی جنگ به یک قتلعام فرقهای جلوگیری کنند.

دهها تن از خاخام های یهودی ساکن بریتانیا با امضای طوماری نسبت به ویرانی خانههای فلسطینیان و شهرکسازیهای ناعادلانه و غیرقانونی رژیم اسراییل در کرانه باختری رود اردن، اعتراض کردند و نامه خود را به سفارت رژیم صیهونیستی در لندن تحویل دادند.

شورای شهر ناتینگهام در انگلیس، طرح تدفین به سبک اسلامی را در آرامستان این شهر اجرا میکند. در خدمات جدید ارائه شده ویژه مسلمانان در آرامستان شهر ناتینگهام که چیلول (Chilwell Cemeter) نام دارد، علاوه بر انجام خاکسپاری در کمتر از 24 ساعت، مقبرهها به سمت قبله حفر میشود.

* فلسطین اشغالی

دور گلد مدیرکل وزارت خارجه و سفیر سابق رژیم صهیونیستی در سازمان ملل: کشورهای عربی خاورمیانه با تلآویو همپیمان و متحد هستند.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت نوشت: انجمن روسای دانشگاههای رژیم صهیونیستی در نامهای خطاب به کابینه این رژیم، نگرانی خود را از سرمایهگذاریها و دستاوردهای علمی و پژوهشی ایران ابراز کردند؛ نامهای که به اعتراف این نشریه، از مراتب خشم و اضطراب آنان حکایت میکند.

بهدنبال سوزاندن کودک شیرخوار فلسطینی بهدست شهرکنشینان صهیونیست در روستایی در نابلس [فلسطین اشغالی] شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری اسلامی، دولت آمریکا و مقامات کشورهای جهان این اقدام را بهشدت محکوم کردند.

* سازمان ملل

جمعیت هند شش سال زودتر از آنچه پیشبینی میشد و احتمالاً در سال 2020 جای چین را بهعنوان پرجمعیتترین کشور میگیرد. اکنون جمعیت هند یک میلیارد و 252 میلیون و جمعیت چین یک میلیارد و 357 میلیون نفر است!

* تاجیکستان

دولت این کشور در ادامه تعطیلی مساجد که با بهانههای مختلف صورت میگیرد، تعدادی از مساجد ولایت «سغد» واقع در شمال تاجیکستان را تعطیل کرد. کمیته دین، تنظیم سنتها، جشن و مراسم ملی تاجیکستان درباره تعطیلی مساجد ولایت سغد عنوان کرد: این مساجد به دلیل عدم ثبت در دفاتر دولتی و عدم صدور مجوز از سوی کمیته اراضی ولایت سغد بسته شده است. طبق آمار رسمی حدود 1060 مسجد در شمال تاجیکستان وجود دارد.

* مصر

برای نخستینبار در تاریخ مصر، چهار زن بهطور رسمی فعالیت خود را بهعنوان خطیب و سخنران دینی آغاز کردند.

شوقی علام، مفتی مصر، سوزاندن نوزاد شیرخواره فلسطینی از سوی نیروهای رژیم اشغالگر قدس را بهشدت محکوم و تأکید کرد: اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی با تمامی منشورها و قوانین بینالمللی و همینطور فطرت انسانی بهشدت در تضاد است.

* عربستان

نبیل العوضی، مفتی عربستانی: یک کودک شیرخوار را زنده زنده سوزاندهاند و ما تنها به کلیک کردن و محکوم کردن لفظی این جنایت بسنده میکنیم! به خدا پناه میبریم و میگوییم خداوندا ذلت ما را به عزت و ضعف ما را به قدرت بدل فرما!

* آمریکا

سازمان ملل اعلام کرد: در زمان حاضر جمعیت پاکستان تقریباً 190 میلیون نفر تخمین زده میشود و با توجه به پیشبینیهای فعلی، تا سال 2030 میلادی میزان جمعیت پاکستان به 244 میلیون و تا سال 2100 به 364 میلیون خواهد رسید. در طول سالهای 2015 تا 2050 میلادی، نیمی از میزان رشد جمعیت جهان در 9 کشور هند، نیجریه، پاکستان، کنگو، اتیوپی، تانزانیا، آمریکا، اندونزی و اوگاندا صورت خواهد گرفت.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا: گزینه نظامی و تحریمها در برچیده شدن توانایی هستهای ایران ناتوان است. با رد توافقنامه، ایران بدون وجود تحریم به فعالیت خود ادامه خواهد داد و واشنگتن در این مسیر تنها میماند. دانش هستهای ایران با بمباران از بین نخواهد رفت، همچنان که با تحریمها از بین نرفته است.

صندوق بینالمللی پول: یارانه مصرف انرژی در ایران 789 دلار در سال است که تنها کمتر از 6 کشور جهان و 50 برابر متوسط یارانه سرانه انرژی در کشورهای اروپایی است.

* فرانسه

 موزه لوور فرانسه سالانه حدود 8میلیون بازدیدکننده دارد و حدود 2500 اثر تاریخی هم از ایران در بزرگترین موزه دنیا یعنی لوور نگهداری میشود.

* پاکستان

 ملک اسحاق رهبر گروه تکفیری - تروریستی لشگر جهنگوی پاکستان و معروف به قاتل شیعیان پاکستان، به همراه دو پسرش و 11 نفر دیگر 6 مرداد در جریان یک درگیری مسلحانه در جنوب غرب ایالت پنجاب کشته شدند.

* یمن

 سازمان امدادرسانی آکسفام: بیشاز 6 میلیون نفر در یمن در آستانه گرسنگی قرار دارند و ماهها جنگ و محاصره باعث شده روزانه 25 هزار نفر به شمار افرادی که با گرسنگی دست و پنجه نرم میکنند، افزوده شود.

* افغانستان

 منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری افغانستان مرگ ملامحمد عمر رهبر این گروه در سال 2013 میلادی را تأیید کردند.

* کامرون

 به دلیل افزایش بیسابقه حملات انتحاری در غرب کشور آفریقایی کامرون، دولت این کشور دستور داد همه مساجد و مراکز اسلامی منطقه غرب کامرون تعطیل شوند. این تصمیم، موجی از انتقادات و خشم مسلمانان را در پی داشته است. 20 درصد از جمعیت 20 میلیونی کامرون را مسلمانان تشکیل میدهند.

* اسکاتلند

همایش «مقابله با اسلامهراسی» در اسکاتلند با هدف بررسی تعصبات نژادپرستانه علیه مسلمانان مهر ماه امسال در شهر «گلاسکو» برگزار میشود.اسکاتلند محل زندگی بیشاز نیممیلیون مسلمان است که 40 درصد آنها در شهر گلاسکو زندگی میکنند. در اسکاتلند 30 مسجد وجود دارد و مسلمانان دومین گروه دینی بزرگ هستند.

 


خروج