*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


اخبار کوتاه جهان, بین‌الملل شماره خبر: ٣٦٤٤٩٠ ٠٨:٢٠ - 1394/05/25    ارسال به دوست نسخه چاپي


اخــــبـــار کــوتــاه جــهـان شماره ۴۲۵عراق

حیدر العبادی، نخستوزیر اعلام کرد، خود را به اجرای دستورات و منویات مقام عالی دینی (آیةاللهالعظمی سیستانی) که از وی خواستهاند شجاعانه و جسورانه در مسیر اصلاحات و مبارزه با فساد مالی و اداری گام بردارد، متعهد میداند.

حجةالاسلام والمسلمین نزار حبلالمتین، تولیت آستان مقدس امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام : با توجه به دستاندازی رژیم بعث به موقوفات در دوران حکومت صدام، خواستار کمک و مساعدت سازمان اوقاف و امور خیریه ایران برای انتقال تجارب این کشور در زمینه موقوفات، برای بازیابی وقفنامههای مرتبط با حرم مطهر، هستیم.

انگلیس

دیدهبان حقوق بشر: شمار قربانیان جنگ در سوریه از سال 1390 تاکنون به بیش از 240هزار نفر رسیده است.

روزنامه تایمز مالی: همه بهدنبال ظرفیتهای معامله با ایران هستند و این چیز عجیبی نیست؛ اقتصاد ایران همین حالا بزرگتر از استرالیا و دو برابر اقتصاد امارات متحده عربی است. از این مهمتر، تهران قصد دارد به رشد اقتصادی خود سرعت بخشد. در واقع محافظهکارانهترین پیشبینیها هم حاکی از این است که ایران به اندازه ایتالیا به رشد اقتصاد جهان در یک دهه آینده کمک خواهد کرد که این رقم معادل 270 میلیارد دلار برآورد میشود.

افغانستان

 علمای اهل تشیع و تسنن استان هرات افغانستان، روز شنبه 17 مرداد در قالب همایشی، جنگ عربستان علیه مردم یمن را محکوم کردند. علمای شرکتکننده در این همایش، جنگ یمن را مثلث شوم آمریکا، عربستان و رژیم اسراییل بر ضد مردم یمن دانستند و ضمن محکوم کردن آن، از شهیدان مظلوم جنگ یمن، تجلیل به عمل آوردند.

کره جنوبی

تبلیغ نام و نشان فرهنگ حلال در کره جنوبی با برگزاری یک مرکز نمایشگاهی، وارد مرحله جدیدی از توسعه و نشر فرهنگ اسلامی در این کشور شده است. در این مرکز بسیاری از شهروندان کرهای علاقهمندی خود را به حجاب اسلامی و مواد غذایی حلال نشان دادند. بر اساس آخرین گزارش فدراسیون مسلمانان کره جنوبی (تأسیس شده در سال1967 میلادی)، نزدیک به 200 هزار مسلمان در این کشور زندگی میکنند، که تعداد مسلمانان کرهایالاصل بالغ بر 50 هزار نفر برآورد میشود.

فلسطین اشغالی

مؤسسه وقف و میراث «الاقصی» از اقدام رژیم صهیونیستی در افتتاح یک کافیشاپ در قبرستان تاریخی اسلامی «مأمنالله» در قدس اشغالی انتقاد کرد. قدمت این مقبره اصیل و تاریخی به هزار و چهارصد سال میرسد و تعدادی از صحابه بزرگوار رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم در آن مدفون هستند.

رووین ریولین Reuven Rivlin رئیس رژیم صهیونیستی: نمیخواهم جنجالآفرینی کنم، اما برای نخستین بار شاهد آن هستم که ما (اسرائیل) در انزوا قرار گرفتهایم.

قطر

وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، در پایان نشست مشترک خود در دوحه پایتخت قطر، علاوه بر استقبال از توافق هستهای ایران و گروه 1+5، بر اهمیت تقویت روابط سیاسی با جمهوری اسلامی تأکید کردند.

لبنان

میشل عون، رئیس جریان ملی آزاد: اگر حزبالله از مرزها دفاع نمیکرد، اکنون سرنوشت لبنانیها همانند مردم استان «نینوا»ی عراق میشد.

آمریکا

«یوکیو آمانو» رئیس سازمان بینالمللی انرژی اتمی ضمن مخالفت با درخواست نمایندگان کنگره آمریکا برای تحویل اسناد مرتبط با مذاکرات هستهای ایران، تصریح کرد: «اگر قرار باشد آژانس اطلاعات محرمانه ایران را در اختیار کنگره قرار دهد، دیگر اعتمادی به آژانس وجود نخواهد داشت و در آینده، کشورهای دیگر هرگز اطلاعات خود را با آژانس مبادله نخواهند کرد.»

کمیته یهودیان آمریکا مخالفت خود را با توافق هستهای انجامگرفته میان ایران و 5+1 اعلام کرد و بیان داشت: مذاکره کنندگان (غربی) بهجای اینکه معامله خوبی انجام دهند، به ایران اجازه دادهاند به دولتی در آستانه هستهای شدن، تبدیل شود.

وندی شرمن، معاون وزارت خارجه و عضو ارشد تیم مذاکرهکننده آمریکا: بیشاز 90 کشور جهان در حمایت از توافقنامه ایران بیانیه عمومی صادر کردهاند؛ برچیده شدن توانمندی هستهای ایران خیالی خام و رویاست؛ بنابراین، کنگره از فرصت تصویب این توافق استفاده کند.

واتیکان

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان از اعضای کلیساها درخواست کرد، با کاتولیکهایی که طلاق میگیرند اما ازدواج مجدد میکنند، با انصاف برخورد کرده و درهای کلیسا را به روی آنها نبندند.

مصر

شیخ احمد الطیب، شیخ الازهر: اینکه در شبکههای ماهوارهای مسلمانان شیعه را کافر میخوانند، اقدام غیر مقبولی است؛ این تحرکات، از نظر کتاب، سنت و دین توجیهی ندارد.

ما پشت سر شیعیان نماز میخوانیم؛ و بر خلاف شایعات، شیعیان قرآن دیگری ندارند، چراکه اگر اینگونه بود، بهترین فرصت برای شرقشناسانی که در پی بهرهبرداری از فرصتها هستند فراهم میشده است.

شوقی علام، مفتی مصر درخواست کرد، مرکز ویژه فتوای اقلیتهای مسلمان با عضویت نمایندگان تمامی اقلیتهای اسلامی تأسیس شود. وی در توضیح پیشنهاد خود گفت: این مرکز میتواند راهحلهایی شرعی برای اجراییشدن فتواها در جوامع غیرمسلمان ارائه دهد.

یونان

طرح ساخت مسجد آتن، پایتخت یونان، پساز دهها سال بحث و مشاجره درباره ساخت آن، سرانجام به تصویب نهایی رسید. وزیر محیطزیست یونان در پی بررسی نقشه ساخت مسجد شهر یونان، مجوز احداث آنرا صادر کرد؛ اگرچه هنوز مسایل کوچکی در اینباره باقیمانده که نیازمند حل و فصل است.

شهر آتن، از زمانی که یونان در سال 1832 بهطور رسمی از امپراطوری عثمانی مستقل شد، مسجدی نداشته و بارها از سوی سازمان عفو بینالملل به این دلیل که یکی از معدود کشورهای اروپایی است که مسجدی در پایتخت آن وجود ندارد، مورد انتقاد قرار گرفته است.


خروج