*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٤٥٦٦ ٠٨:٥٢ - 1394/05/26   تـــــازه‌هــــای عــــــلــــمـــی ارسال به دوست نسخه چاپي


تـــــازه‌هــــای عــــــلــــمـــی

هنگام کار با رایانه زیاد پلک بزنید


یک جراح و متخصص بیماری‌های چشم با بیان این‌که 75 درصد از افراد طی فعالیت مکرر با رایانه به سندروم بینایی ناشی از آن مبتلا می‌شوند، تأکید کرد: مجموعه‌ای از علایم چشمی و بینایی حاصل از کار مکرر با رایانه، باعث تضعیف چشم می‌شود که با حفظ رطوبت چشمی و استفاده از عینک مناسب برای دید متوسط، می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد.

 

     یک جراح و متخصص بیماریهای چشم با بیان اینکه 75 درصد از افراد طی فعالیت مکرر با رایانه به سندروم بینایی ناشی از آن مبتلا میشوند، تأکید کرد: مجموعهای از علایم چشمی و بینایی حاصل از کار مکرر با رایانه، باعث تضعیف چشم میشود که با حفظ رطوبت چشمی و استفاده از عینک مناسب برای دید متوسط، میتوان از بروز آن جلوگیری کرد.

دکتر بهرام عیناللهی در گفتوگو با ایسنا، افزود: خستگی چشم، سوزش، ریزش اشک، تاری دید و درد گردن و شانهها، از جمله علایم ابتلا به این سندروم بینایی است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با رایانه کاهش میزان پلکزدن است که با خیرهشدن به صفحهی نمایشگر رایانه و تمرکز بر روی موضوع کار، سبب میشود تا پلکها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریعتر تبخیر شود.

این عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، تصریح کرد: پلکزدن ارادی سبب میشود سطح چشم با اشک آغشته شده و خشک نشود و در صورتی که خشکی چشم شدید باشد، میتوان از قطرههای اشک مصنوعی استفاده کرد.

دکتر عیناللهی با بیان اینکه هنگام کار با رایانه لازم است تا روشنایی اتاق به نصف وضعیت معمولی کاهش یابد، خاطرنشان کرد: هنگام کار با رایانه باید هر پنج تا ۱۰ دقیقه، چشم را از صفحه نمایشگر برداشته و طی مدت پنج تا ۱۰ ثانیه به نقطهای دور نگاه شود، این کار سبب استراحت عضلات چشم میشود. همچنین زمان پلکزدن طبیعی و به دست آوردن رطوبت کافی برای چشمها فراهم میشود.

این جراح و متخصص بیماریهای چشم، در پایان یادآور شد: در صورت رعایت توصیه پزشکان و عدم برطرفشدن علایم سندروم بینایی ناشی از رایانه، میتوان از عینکهای مخصوص با دید متوسط استفاده کرد، زیرا گاهی مشکل در دید متوسط افراد است؛ اما رعایت آن مورد فراموشی قرار میگیرد.


خروج