*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٤٧٠٩ ٠٩:٢٠ - 1394/05/29    ارسال به دوست نسخه چاپي


تــــــــــازه‌هـــــــای عــــلـــــمــــــی


٭ ساخت اولین ماهیچه‌ مصنوعی با هیدروژل اسفنجی ٭ گوگل دستگاه سنجش قند خون برای دیابتی‌ها ساخت

٭ ساخت اولین ماهیچه مصنوعی با هیدروژل اسفنجی

محققان دانشگاه توکیو ژاپن موفق به تولید هیدروژلی شدهاند که تمام قابلیتهای ماهیچه را شبیهسازی میکند. به گزارش ایرنا از ساینس، هیدروژلهای موجود در بازار به گونهای ساخته شدهاند که میتوانند با جذب یا آزاد کردن آب، اندازه و شکلشان را تغییر دهند؛ ولی هیدروژل تولید شده توسط محققان دانشگاه توکیو، بدون جذب آب، منبسط و منقبض میشود و میتواند تمام قابلیتهای ماهیچه را شبیهسازی کند.

شکل و اندازهی این ماهیچه با تغییر دما از 25 تا 45 درجه سلسیوس تغییر میکند و قابلیت برگشت به حالت اولیه را دارد. یکی از مهمترین مزیتهای این روش نسبت به نمونههای قبلی، سرعت آن در تغییر اندازه و برگشت به حالت اولیه است.

ساختار این هیدروژل، از چند ورقه باردار تشکیل شده است که از نیروی دافعه استفاده میکنند. افزایش دما سبب افزایش فاصله ورقها و انبساط ژل شده و کاهش دما ژل را منقبض میکند.

از آنجایی که تغییر وضعیت این هیدروژل به آب بستگی ندارد، به راحتی میتواند در محیط آزاد کارآیی داشته باشد.

محققان در تلاشاند، این هیدروژل را با استفاده از چند قطعه متحرک تولید کنند که اجزای آن با تغییر درجه حرارت، کارآیی متفاوتی داشته باشد.  یکی از مهمترین کاربردهای این هیدروژل، علاوه بر ساخت ماهیچه مصنوعی، شیر رادیاتور است که به محض رسیدن رادیاتور به دمای خاص، به طور خودکار بسته میشود و از هدر رفتن انرژی جلوگیری میکند.

٭ گوگل دستگاه سنجش قند خون برای دیابتی‌ها ساخت

دو شرکت زیرمجموعه شرکت گوگل موفق به ساخت یک دستگاه سنجش گلوکز یا قند خون به اندازهی یک چسب زخم شدند.

به گزارش ایرنا از ساینس، شرکت DexCom با همکاری شرکت Life Sciences که هر دو زیر مجموعه گوگل هستند، قندسنجی به اندازه یک چسب زخم طراحی کردند. یکی از شرکتها حسگر این فناوری را تولید و دیگری این فناوری را در ابعاد مینیاتوری طراحی کرده است. این فناوری مبتنی بر فناوری ابر (cloud) است و برای هر دو گروه دیابت نوع 1 و 2 قابل استفاده است.

سال گذشته نیز این شرکت با همکاری شرکت  Novartisموفق به ساخت یک لنز تماسی شد که قادر بود میزان گلوکز خون را اندازهگیری کند. محققان شرکت گوگل هدف خود را از تولید این فناوری، ارایه یک محصول ارزان، یکبار مصرف و دقیق برای کنترل لحظهای قند بیماران دیابتی اعلام کردهاند.


خروج