*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٥٠٨٥ ١١:٤٢ - 1394/06/10   تــــــــــازه‌هـــــــای عــــلـــــمــــــی ارسال به دوست نسخه چاپي


تــــــــــازه‌هـــــــای عــــلـــــمــــــی

احساسات مثبت و منفی بر قدرت مغز و حافظه اثر مستقیم دارد


محققان آمریکایی در جریان یک مطالعه برای اولین بار نشان دادند که احساسات بر رویه‌های فراگیری و حافظه در مغز تأثیر مستقیم دارد. به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، یک مطالعه جدید برای اولین بار نشان داده است که نه تنها احساسات زاییده پردازش اطلاعات توسط مغز است، بلکه مستقیماً بر رویه‌های فراگیری و حافظه در مغز تأثیر می‌گذارند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 

محققان آمریکایی در جریان یک مطالعه برای اولین بار نشان دادند که احساسات بر رویههای فراگیری و حافظه در مغز تأثیر مستقیم دارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، یک مطالعه جدید برای اولین بار نشان داده است که نه تنها احساسات زاییده پردازش اطلاعات توسط مغز است، بلکه مستقیماً بر رویههای فراگیری و حافظه در مغز تأثیر میگذارند. این مطالعه نشان داد که احساسات مختلف باعث میشوند که مغز به روش مختلف و در فرکانسهای مجزا فعالیت کند. هدف اصلی این مطالعه کشف فعالیت الکتریکی بود که در جریان تشکیل حافظه اجتماعی در مغز شکل میگیرد.

محققان در جریان این مطالعه متوجه شدند که یک توضیح علمی در پشت این بیان نهفته است که انسان در ملاقاتهای اجتماعی هرگز شانس دومی برای تغییر اولین تأثیر در دیدار با یک فرد ناآشنا، پیدا نمیکند.

از همه مهمتر محققان متوجه شدند که احساسات و رویههای شناختی مانند فراگیری و حافظه با هم ارتباط دارند. محققان در مرحله اول این مطالعه بر روی موشها فعالیت الکتریکی در مغز موشها را در جریان رفتار اجتماعی بررسی کردند.

محققان فعالیت قوی و موزونی را کشف کردند که حالت هیجان را در این حیوانات بازتاب میداد.

آنها با تعجب متوجه شدند که این فعالیت میان نواحی از مغز که با حافظه اجتماعی در اولین برخورد میان دو موش غیر آشنا ارتباط دارد، قوی است.

محققان با کشف ارتباط میان هیجان اجتماعی و حافظه اجتماعی، در مرحلهی بعدی این مطالعه به دنبال بررسی این موضوع رفتند که آیا یک احساس متفاوت نیز به همان صورت بر همان مناطق شبکه مغز تأثیر میگذارد که نتایج این مطالعه نشان داد مغز در این زمینه متفاوت عمل میکند.

محققان بار دیگر، فعالیت قوی، موزون و هماهنگی را میان مناطق مختلف مرتبط با حافظه اجتماعی مشاهده کردند؛ اما این فعالیت در یک فرکانس متفاوت و در یک الگوی ریتمیک آهستهتر صورت گرفت.

به نظر می رسد زمانی که احساسات اجتماعی و مثبت هستند مغز به مناطق مختلف دستور میدهد تا طبق یک پروتکل ارتباطی عمل کند، اما زمانی که یک احساس متفاوت ایجاد میشود مانند احساس منفی ترس، مغز به همان مناطق دستور میدهد تا از یک پروتکل ارتباطاتی متفاوت استفاده کند.

محققان در نتیجهگیری اعلام کردند که احساسات مختلف باعث میشوند که مغز به طرق مختلف و در فرکانسهای متفاوت عمل کند.


خروج