*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٥٤٤٤ ٠٨:٤٣ - 1394/06/19   حرف زشت ممنوع! ارسال به دوست نسخه چاپي


حرف زشت ممنوع!

حرف زشت ممنوع!


شوکه شده‌اید؛ پلک‌هایتان را به هم می‌زنید تا باور کنید این سخنان و کلمات زشت که با عصبانیت موقع بازی کردن فرزندتان با دوستش، از دهانش خارج شد را واقعاً درست شنیده‌اید یا نه...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

شوکه شدهاید؛ پلکهایتان را به هم میزنید تا باور کنید این سخنان و کلمات زشت که با عصبانیت موقع بازی کردن فرزندتان با دوستش، از دهانش خارج شد را واقعاً درست شنیدهاید یا نه...

در مواجهه با چنیــــــــن شرایطی، چگونــــــــــه برخوردی از خــــــــودتان نشان میدهیـــد؟

عصبانی میشوید و سرش داد میزنید؟ یا میگویید دیگر دوستش ندارید و او دیگر فرزند شما نیست؟! تنبیه بدنیاش میکنید؟ یا نه، به او هشدار میدهید که دفعه آخرش باشد چنین حرفهایی را به زبان آورد.

والدین گرامی، کمی صبر کنید!

بد زبانی و بد دهنی کردن، نوعی پرخاشگری کلامی است. کودکان عموماً این الفاظ زشت را از والدین؛ فیلمها یا در مهد و مدرسه از دوستانشان میآموزند.

در سنین 2 تا 3 سالگی کودکان در سنین لجبازی قرار دارند؛ آنها بدون اینکه درک درستی از معنای این الفاظ زشت داشته باشند آنها را به زبان میآورند. در این سن هنگامی که حرف ناشایستی از دهان کودک خارج میشود، خودتان را به تغافل بزنید، گویی اصلاً حرفهایش را نشنیدهاید؛ چشمهایتان را گرد نکنید و خودتان را متعجب نشان ندهید؛ به یاد داشته باشید خندیدن یا بالعکس، برخوردهای تند و محکم، میتواند موجب پایدار شدن این رفتار در فرزندتان شود.

هیچگاه مستقیم به او نگویید: "زشت است" یا "این حرف را نزن". توجه مستقیم شما دقیقاً روی این موضوع، باعث میشود فرزند شما نسبت به گفتن و تکرار آن کلمه مصممتر شود. اما بر عکس در سنین بالاتر زمانی که فرزندتان کاملاً متوجه معنی کلمات و الفاظ زشتی که به زبان میآورد میشود، سکوت در مقابلش جایز نیست؛ شما اکنون میتوانید نارضایتی خود را نسبت به رفتار فرزندتان نشان دهید. ممکن است فرزند شما به دلیل جلب توجه در میان همسالانش و ابراز قدرت، کلمات زشت و رکیک را بر زبان میآورد.

اگر با توجه به تذکرات شما، فرزندتان همچنان به رفتارش ادامه داد، از روشهای تنبیهی از نوع محرومیت استفاده کنید. به طور مثال:

٭ میتوانید برای زمان معینی اسباببازی مورد علاقهاش را از او بگیرید یا او را از دیدن کارتون و فیلم مورد علاقهاش محروم کنید.

٭ برای چند دقیقه او را دراتاق تنها بگذارید و وسایل مورد توجهاش را از آن ناحیه دور کنید، تا متوجه شود که این تنها بودن در اتاق برای چند لحظه، تنبیهی است در برابر رفتار زشت و ناشایستی که انجام داده است. زمانی که از اتاق خارج میشود، تا نیم ساعت با او حرف نزنید که به او نشان دهید تا چه اندازه از رفتارش ناراحت شدهاید.

وقتی فرزندتان شروع به بد زبانی میکند، به او بگویید میدانم از آن موضوع ناراحت هستی، اما حرف زشت زدن، کار درستی نیست؛ اگر عصبانی هستی، نفس عمیق بکش و به جای آنکه از کلمات زشت استفاده کنی، با کلمات پسندیده و مناسب مشکلت را بیان کن. با بدزبانی کردن تنها شخصیت خودرا در نظر دیگران بد و زشت نشان میدهی؛ اگر میخواهی خوب بودن خود را به دیگران نشان دهی، باید در هر شرایطی با ادب و احترام با آنها صحبت کنی.

اگر فرزندتان خردسال است و هنوز درک درستی از معنای کلمات و الفاظ ندارد و شما قصد دارید تا کلمه زشتـــــی را که بـــــه تازگــــی یاد گرفته، از ذهن او پاک کنید، بهتر است از روشهای زیر بهره ببرید.

٭ کلمه مناسبی را جایگزین کلمه قبلی کنید. میتوانید یک زبان متفاوت از زبان مادری را انتخاب کنید. کلماتی را انتخاب کنید که فرزندتان با مکث کردن بر روی آوای آن بتواند تمام خشم و عصبانیت خود را تخلیه کند. میتوانید از نام میوهها، گلها و... استفاده کنید.

٭ پیشبینی کنید که در چه زمانهایی آن کلمات را بر زبان میآورد. مثلاً در هنگام خشم، عصبانیت و یا هیجان. هر زمان که عصبانی شد، پیشاز آنکه آن کلمه زشت را بر زبان بیاورد، شما پیشدستی کنید و زودتر کلمه منتخب خود را بر زبان بیاورید، تا او تکرار کند.

٭ بهطور نامحسوس جستوجو کنید تا متوجه شوید آن کلمه زشت را از چه کسی یاد گرفته است. سعی کنید ارتباطش را با آن شخص کمتر کنید؛ یا زمانی که با آن شخص است، بر صحبتهایشان نظارت داشته باشید.

مهدیس حسینی، کارشناس روانشناسی بالینی

 


خروج