*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٦١٥٤ ٠٨:٣١ - 1394/07/05    ارسال به دوست نسخه چاپي


پیش بینی دیابت پنج سال قبل از ابتلا


محققان ایتالیایی موفق به کشف روشی برای پیش‌بینی دیابت، پنج سال پیش‌از ابتلا به این بیماری از طریق یک آزمایش ساده و ارزان قیمت شدند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا)، پژوهشگران ایتالیایی با مطالعه پارامترهای جدیدی که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته، موفق شدند با یک آزمایش ارزان‌قیمت و معروف به «منحنی گلوکزی» که اغلب در دوران بارداری استفاده می‌شود، دیابت را پنج سال قبل از ابتلای فرد به آن پیش‌بینی کنند. بر اساس این گزارش، این مطالعات منجر به پیشگیری زودهنگام این بیماری می‌شود. آزمایش منحنی گلوکزی با اندازه‌گیری قندخون 2ساعت پس‌از مصرف 75 گرم گلوکز به‌دست می‌آید.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

محققان ایتالیایی موفق به کشف روشی برای پیشبینی دیابت، پنج سال پیشاز ابتلا به این بیماری از طریق یک آزمایش ساده و ارزان قیمت شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی ایتالیا (آنسا)، پژوهشگران ایتالیایی با مطالعه پارامترهای جدیدی که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته، موفق شدند با یک آزمایش ارزانقیمت و معروف به «منحنی گلوکزی» که اغلب در دوران بارداری استفاده میشود، دیابت را پنج سال قبل از ابتلای فرد به آن پیشبینی کنند.

بر اساس این گزارش، این مطالعات منجر به پیشگیری زودهنگام این بیماری میشود. آزمایش منحنی گلوکزی با اندازهگیری قندخون 2ساعت پساز مصرف 75 گرم گلوکز بهدست میآید.

این مطالعات که به ریاست پروفسور «جورجو سستی» رییس منتخب جامعه دیابتشناسی ایتالیا با همکاری گروهی از محققان دانشگاه «مانیا گرچا» شهر کاتانزارو و دانشگاه دوم شهر رم انجام شده است، اهمیت ارزیابی قند خون را حتی پساز یک ساعت مصرف گلوکز برای شناسایی افرادی که در خطر ابتلا به دیابت قرار دارند نشان میدهد. با استفاده از این روش میتوان برای مقابله با این بیماری اقدام کرد.

در این مطالعات، طبقه جدید افرادی شناسایی شدند که مبتلا به «پیشدیابت» هستند. در این افراد میزان قندخون برابر و یا بالای 155 میلیگرم پساز یکساعت از آزمایش گلوکز است. با این آزمایش میتوان افرادی را که اکنون سالم به نظر میرسند، اما خطر ابتلای آنها به دیابت 400 درصد افزایش یافته است و در پنج سال آتی مبتلا به آن میشوند را پیشبینی کرد.

بر اساس آخرین دادههای فدراسیون بینالمللی دیابت، 387 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند. دیابت نوع 2 (دیابت غذایی و نه ارثی) بهویژه در افرادی که تشخیص داده نشده است و یا آنهایی که بسیار دیر متوجه شدهاند، پیامدهای بسیار سنگینی به همراه دارد.

دیابت منجر به کوری، قطع اندام تحتانی، ایکتوس، سکته، از کار افتادگی کلیوی و منجر به دیالیز میشود. دیابت حتی منجر به مرگ زودهنگام میشود. در هر 7 ثانیه یک نفر بر اثر این بیماری میمیرد. در سال 2014 میلادی چهار میلیون و 900 هزار نفر بر اثر دیابت جان خود را از دست دادهاند.


خروج