*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٦٧٣٣١ ٠٩:٤٨ - 1394/07/30    کم‌شنوایی زودهنگام جوانان و نوجوانان  ارسال به دوست نسخه چاپي


 کم‌شنوایی زودهنگام جوانان و نوجوانان

هشدار وزارت بهداشت درباره کم‌شنوایی زودهنگام جوانان و نوجوانان


رئیس برنامه ملی کنترل ناشنوایی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان «کم‌شنوایی زودهنگام جوانان و نوجوانان»، نسبت به استفاده از وسایلی مانند «هندزفری‌» هشدار داد. دکتر سعید محمودیان در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره علت افزایش کم‌شنوایی در گروه‌های سنی جوانان و نوجوانان گفت:

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

رئیس برنامه ملی کنترل ناشنوایی مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به افزایش میزان «کمشنوایی زودهنگام جوانان و نوجوانان»، نسبت به استفاده از وسایلی مانند «هندزفری» هشدار داد.

دکتر سعید محمودیان در گفتوگو با ایسنا، درباره علت افزایش کمشنوایی در گروههای سنی جوانان و نوجوانان گفت: در گروه سنی نوجوانان و جوانان کمشنوایی به درجات مختلف در حال افزایش دوبرابری است، چراکه این عارضه درجات مختلفی دارد و فرد زمانی متوجه میشود که کمشنوایی باعث کمشدن ارتباط وی با محیط اطراف شده و به نوعی پیرگوشی زودهنگام اتفاق افتاده است.

وی با تأکید بر لزوم پیشگیری از بروز پیرگوشی و کمشنوایی زودرس در جوانان و نوجوانان، ادامه داد: استفاده از هندزفریها با صدای بلند، میزان شنوایی را در فرد بهطور مرتب کم میکند و سلامت گوش را به خطر میاندازد.

دکتر محمودیان با اشاره به دوبرابر شدن کمشنوایی در دوره پیشدبستانی، درباره علت آن گفت: عفونتها یا التهابات گوشی که بالاترین آمار را در دنیا از جمله ایران دارند، یکی از عوامل خطر دوبرابر شدن کمشنوایی در گروه سنی پیشاز دبستان است. در این نوع التهابها، کودک تب ندارد؛ اما افت شنوایی پیدا میکند که در بیشتر موارد پدر و مادرها متوجه این اتفاق نمیشوند و باعث اختلال در گفتار و آموزش میشود.

وی افزود: استفاده نادرست از برخی وسایل مثل اسباببازیها، هندزفریها، هدفونها و هر وسیلهای که صداساز باشد، شنوایی کودکان را به خطر میاندازد.


خروج