*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


فقه و زندگی شماره خبر: ٣٧٦٢٢١ ١١:٤١ - 1395/02/01   چیزهای غیرقابل تطهیرفقه و زندگی 458 ارسال به دوست نسخه چاپي


چیزهای غیرقابل تطهیرفقه و زندگی 458

چیزهای غیرقابل تطهیر


برخی از مواد غذایی اگر نجس شوند، قابل پاک شدن نیستند. آن‌ها عبارتند از: ....


برخی از مواد غذایی اگر نجس شوند، قابل پاک شدن نیستند. آنها عبارتند از:

1. شیر: چنانچه شیر نجس شود، قابل پاک شدن نیست، گرچه آنرا به پنیز تبدیل کنند و یا در آب کر قرار دهند.

2. آب میوه: تمام آب میوهها، اگر نجس شوند، قابل تطهیر نیستند.

3. شیره مایع: اعم از شیره خرما، انگور و... اگر نجس شوند، چنانچه سفت باشند، فقط همان موضع متنجس میگردد و با برداشتن آن بخش نجس و قدری از اطراف آن، بقیه پاک خواهد بود، و چنانچه سفت نبوده؛ بلکه به صورت مایع باشد، با نجس شدن یک قسمت، تمام آن شیره نجس شده و دیگر قابل تطهیر نمیباشد.

4. روغن مایع: اگر روغن جامد باشد و نجسی در آن بیفتد، همان قسمت متنجس [نجس شده] برداشته میشود و بقیه پاک است؛ اما اگر روغن مایع باشد و نجسی در آن بیفتد، تمام روغن نجس میشود و دیگر قابل پاک شدن نیست.

مایعاتی از این دست، چنانچه نجس شوند، قابل پاک شدن نمیباشند؛ اما اگر آب مطلق قلیل نجس شود، با اتصال به آب کر و یا بارش باران بر روی آن، پاک میگردد، به شرط آنکه عین نجس در آن وجود نداشته باشد.

5. حبوبات خیس خورده در آب نجس شده: چنانچه تنها ظاهر و پوستر حبوبات متنجس گردد، با آب کشیدن پاک میشود؛ ولی اگر حبوبات در آب نجس خیس خورده باشند، پاک شدن آنها محل تأمل است و در این زمینه باید به رساله مرجع تقلید خود مراجعه شود. گندمی که نجس شده است، بر اثر تبدیل شدن به آرد یا نان پاک نمیگردد.

6. خمیر نجس شده: چنانچه آرد نجس شود، همان قسمت برداشته میشود و بقیه آن پاک است؛ اما اگر در داخل آرد، آب ریخته شده باشد، در این صورت مسئله دارای اقسامی است:

اگر در ابتدای آب ریختن در آرد، نجسی در آن بیفتد، به مقداری که آب و نجاست رسیده، آرد متنجس شده و بقیه آردها پاک است.

اگر بعداز ریختن آب در آرد و تشکیل خمیر، معلوم شود که از اول نجسی داخل آن افتاده بوده، در این صورت تمام آن خمیر نجس شده است و با تبدیل شدن به نان یا هر چیز دیگر قابل تطهیر نمیباشد.

بعداز تشکیل خمیر، نجسی در آن بیفتد؛ در این صورت همان محدودهای که نجس افتاده است، برداشته و دور ریخته میشود و بقیه خمیرها پاک میباشد.

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین سیدجعفر ربانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج