*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٧٤٠٥ ١٢:١٥ - 1395/02/22   داستانکآشنایی با قالب‌های نوشتن (7) ارسال به دوست نسخه چاپي


داستانکآشنایی با قالب‌های نوشتن (7)

داستانک


داستانک، قالبی جذاب برای نوشتن است که با توجه به کم‌شدن حوصله‌ی مردم برای خواندن متن‌های طولانی، با اقبال عمومی روبه‌رو شده است. در نوشتار پیش رو برآن هستیم تا نیم‌نگاهی به آن داشته باشیم: ....


پنـــد او یک داستـــانک بود، هـــان

زد تلنـــگــر بــــر وجـــودم ناگهـــان

داستانک، قالبی جذاب برای نوشتن است که با توجه به کمشدن حوصلهی مردم برای خواندن متنهای طولانی، با اقبال عمومی روبهرو شده است. در نوشتار پیش رو برآن هستیم تا نیمنگاهی به آن داشته باشیم:

- داستانک چنان که از اسمش برمیآید، از داستان کوتاه هم کوتاهتر است؛ تا آنجا که بعضی از داستانکها از چند کلمه بیشتر تشکیل نشدهاند، مثل داستانک زیر که نویسندهاش ناشناس است:

«آخرین انسانِ زمین، تنها در اتاقش نشسته بود که ناگهان در زدند!»

- بعضی داستانک را قالبی جدید میدانند بعضی هم با استناد به آثار گذشتگان آن را نسخه بهروز شدهی آثار گذشتگان میدانند، چنانکه سعدی مینویسد: «یاد دارم در ایام پیشین که من و دوستی چون دو بادام مغز در پوستی صحبت داشتیم، ناگاه اتفاق مغیب افتاد؛ پساز مدتی که باز آمد، عتاب آغاز کرد که درین مدت قاصدی نفرستادی؟! گفتم: دریغ آمدم که دیده قاصد به جمال تو روشن گردد و من محروم.»

- به داستانک مینیمال هم گفته شده است؛ حال آنکه مینیمالیسم سبکی و روشی است که حوزههای مختلفی از جمله نمایش، موسیقی، معماری و... را هم دربر میگیرد.

- مینیمالیسم (کمینهگرایی) در ادبیات، سبکی ادبی است که بر پایهی فشردگی و ایجاز محتوای اثر بنا شده است. مینیمالیستها در فشردگی و ایجاز تا آنجا پیش میروند که فقط عناصر ضروری اثر، آنهم در کمترین و کوتاهترین شکل، باقی بماند. به همین دلیل کمحرفی از مشخصترین ویژگیهای این آثار است.

- کمینهگرایی ادبیات داستانی را با بیانهای زیادی از جمله «کوتاهنویسی» و «داستانِ کوتاهِ کوتاه» خواندهاند. کوتاهنویسی مینیمالیستها نظر بسیاری از منتقدان ادبی را به خود جلب کرد؛ آنها نظر موافقی با اینگونه داستانها نداشتند. زیرا به عقیده آنها مینیمالیستها بیشاز حد شاخ و برگ عناصر داستان را میزنند و لطف و روح داستان از بین میرود.

- داستانک باید خواننده را غافلگیر کند؛ مثلاً در داستانکی، پدری پیر و زمینگیر به دخترش میگوید به زودی از دستم راحت خواهی شد؛ و یکی دو روز بعد خطاب به دخترش که حالا پساز تصادف در قبر آرمیده است، میگوید منظورم این نبود.

- داستانک اجزاء اصلی داستان کوتاه را دارد، اما در کمال ایجاز و خلاصهگویی.

- داستانکها انواع مختلفی دارند: مذهبی، آموزشی، خندهدار و... .

- داستانک توان و ظرفیت بالایی برای نقد کاستیهای اجتماعی از قبیل فقر، طلاق، اعتیاد و... دارد. مثل اینکه: «امروز چیزی که مرد (معتاد) برای فروش آورده بود، با روزهای قبل فرق داشت: یک جفت چکمه بچهگانه!»

- جامعه به نشاط و شادی هم نیاز دارد و بخشی از این مهم بر دوش داستانکنویسان است.

- داستانکها میتوانند زیباییهای دین و زندگی پیشوایان دین را به خوبی نشان دهند؛ مثل داستانک زیر:

«مسیحی مینمود. فهمیده بود مسلمان هستم و شیعه. جلو آمد و گفت: میخواهم علی علیه‌السلام را در یک جمله تعریف کنی.

یک جمله از جرج جُرداق مسیحی به ذهنم رسید: "علی آن اقیانوس بیکرانی است که قطره اشک یتیمی طوفانیاش میکند."

احساس کردم زیرلب چیزی میگوید مثل: اشهد انّ...

... اما نه! سرش را به زیر انداخت و رفت. شانههایش اما تکان میخورد.

بعدها فهمیدم یتیم بوده!»

- داستانک میتواند عنوان داشته باشد که طبیعی است باید کوتاه و مرتبط با متن باشد.

بیژن شهرامی

...............................................................

1- Flash Fiction

2 . گلستان، باب پنجم

3 . Minimal

4 . دانشنامه ویکی پدیا

5 . همان

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج