*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٧٩١١ ١١:١٧ - 1395/03/04   سوزش معده یا رفلاکس ارسال به دوست نسخه چاپي


سوزش معده یا رفلاکس

سوزش معده یا رفلاکس چیست؟


زمانی‌که شما تکه‌ای از پیتزای پپرونی را قورت می‌دهید، این تکه از طریق مری وارد معده می‌شود، حلقه‌ای از ماهیچه‌ها که مانند در عمل می‌کند و اسفنکتر تحتانی مری نام دارد، باز می‌شود تا غذای شما وارد معده شود.

 

زمانیکه شما تکهای از پیتزای پپرونی را قورت میدهید، این تکه از طریق مری وارد معده میشود، حلقهای از ماهیچهها که مانند در عمل میکند و اسفنکتر تحتانی مری نام دارد، باز میشود تا غذای شما وارد معده شود. بعد این دریچه باید دوباره بسته شود تا نگذارد که اسید وارد مری شود، اما در بعضی از افراد، اسفنکتر بین معده و مری بهخوبی عمل نمیکند و باعث میشود که اسید از معده به مری نشت کند و باعث سوزش و ناراحتی شده که به آن رفلاکس اسید معده هم میگویند.

  نشانههای سوزش معده یا رفلاکس اسید معده

احساس دردی آزاردهنده در وسط قفسه سینه نشانه بارز سوزش معده یا رفلاکس است. رفلاکس عموماً بعد از صرف غذا رخ میدهد و ممکن است تا چند ساعت ادامه داشته باشد. بعضی وقتها ممکن است که درد بعد از خم شدن یا دراز کشیدن بدتر هم شود. از سایر نشانههای آن احساس مایعی ترشمزه در دهان، مشکل در بلعیدن، و یا اساس اینکه غذا در قفسه سینه شما گیرکرده است. سرفههای مزمن و یا حملات آسم نیز ممکن است با رفلاکس همراه شود.

  چه کسانی در خطر رفلاکس هستند

هرکسی ممکن است دچار رفلاکس شود؛ اما شیوههای خاص زندگی میتواند بر عملکرد اسفنکتر مری و یا میزانی که معده اسید ترشح میکند تأثیر بگذارد. افرادیکه اضافه وزن دارند، وعدههای غذایی حجیم میخورند، لباسهای تنگ میپوشند یا سیگار میکشند بیشتر در معرض خطر هستند.

  آیا گرد(GERD) و رفلاکس یکی هستند؟

سوزش معده معمولاً تاثیر شدیدی بر سلامتی شما ندارد، با اینحال اگر شدید، همیشگی و طولانی باشد میتواند عوارضی داشته باشد. اگر شما دوبار یا بیشتر رفلاکس یا سوزش معده در طول هفته داشته باشید یا سوزش معده شما شدید است، شما بیماری بهنام گرد (بیماری رفلاکس معده به مری) دارید و باید به پزشکتان مراجعه کنید. بدون درمان، گرد مزمن باعث زخم و التهاب میشود. گرد همچنین میتواند باعث تغییر در سلولهای مری شود که خطر سرطان مری را افزایش میدهد.

  سوزش معده در هنگام خواب

رفلاکس معده در هنگام خواب میتواند خطرناک باشد، زیرا در هنگام خواب و حالت درازکش اسید بیشتری در مری میماند و همچنین هنگامی که ما خوابیم، میزان کمتری بزاق خنثیکننده اسید قورت میدهید و این باعث میشود که رفلاکس هنگام خواب آسیب بیشتری وارد کند.

چگونگی درمان رفلاکس معده و پیشگیری از سوزش معده

شما میتوانید سوزش معتدل معده را با راههای سادهای همچون خوردن غذا در وعدههای کوچکتر، خوردن شام حداقل سه تا چهار ساعت قبل از خواب و خودداری از خوردن تنقلات قبلاز خواب از ابتلا به رفلاکس جلوگیری کنید، چراکه وجود غذا در معده زمانیکه دراز کشیدهاید، میتواند منجر به رفلاکس شود.

  کنترل غذایی که میخورید

بعضی از غذاها با آوردن اسید بیشتر به معده و یا شل کردن اسفنکتر مری میتوانند شما را در معرض خطر ریفلاکس قرار دهند، پس از این نوع غذاها دوری کنید. این غذاها بسته به بدن شما متفاوتاند، بعضی از افراد ممکن است با دوری از گوجه فرنگی، سیر، پیاز، شکلات، قرص نعناع، غذاهای چرب و مرکبات از جمله پرتقال و گریپ فروت میزان ابتلا به رفلاکس را کاهش دهند. اگر شما متوجه شدید که غذاهای تند باعث سوزش معده شما میشوند، غذاها را با فلفل کمتری میل کنید.

  کنترل نوشیدنیها

نوشیدنیهای خاصی مانند قهوه، چای، نوشابه، آب گوجه و آب پرتقال ممکن است باعث رفلاکس شوند. البته تازمانیکه این نوشیدنیها به تنهایی باعث سوزش معده شما نشدهاند، لازم نیست از آنها دوری کنید.

  تغییر برنامه ورزشی

ورزش میتواند باعث افزایش فشار داخل شکمی شود که این موضوع خطر ابتلا به ریفلاکس را افزایش میدهد. بعضی از انواع ورزش میتوانند با تغییر مسیر طبیعی حرکت غذا در بدن باعث ایجاد سوزش معده شوند.

  هنگام خواب سر خود را بالاتر بگذارید

در صورتیکه شما هنگام خواب دچار رفلاکس میشوید، در زیر پایههای بالایی تخت خود، چند آجر بگذارید تا قسمت بالایی حداقل 15 سانتیمتر بالاتر قرار گیرد. با اینکار شما میتوانید از ترشح اسید از معده به مری جلوگیری کنید.

  لباسهای گشاد بپوشید

یکی دیگر از راههای جلوگیری از سوزش معده، پوشیدن لباسهای گشاد است که از فشار اضافی به شکم و درنتیجه معده، جلوگیری میکند.

  سوزش معده هنگام بارداری

بیشتر از نصف زنان باردار از رفلاکس شدید بخصوص در سه ماههی دوم و سوم شکایت دارند. تغییر سطح هورمونها و فشار بیشتر در معده در هنگام بارداری باعث افزایش خطر ریفلاکس و سوزش معده هستند. درصورتیکه زنان باردار با راههای بالا نتوانستند سوزش معده خود را درمان کنند، میبایستی برای دریافت هر نوع درمان به پزشکشان مراجعه کنند.

  از چه دارویی برای درمان سوزش معده استفاده کنیم؟

در این زمینه عوامل مختلفی از جمله شدت سوزش معده، مدت آن، دفعات تکرار و... نقش دارند. بهترین راه برای حصول اطمینان از بهترین دارو، مراجعه و مشورت با پزشکتان میباشد.

منابع: سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه


خروج