*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٧٧٩٢٠ ١٢:٠٢ - 1395/03/04   آشنایی با قالب های نوشتنآشنایی با قالب های نوشتن (8) ارسال به دوست نسخه چاپي


آشنایی با قالب های نوشتنآشنایی با قالب های نوشتن (8)

مصاحبه


- مصاحبه قالبی دیگر برای نوشتن است و چنان که از اسمش برمی‌آید، مبتنی بر صحبت با فرد یا افرادی مشخص است. - آن‌چه مصاحبه را از یک گفت‌وگوی معمولی تمیز می‌دهد، هدف‌مند و مبتنی بر برنامه‌ریزی قبلی بودن آن است. ....

 

               گفتم غم تو دارم گفتا غمت سر آید            گفتـم که ماه من شو گفتـا اگر برآیـد

               گفتـم ز مهـرورزان رسم وفـا بیـامـوز           گفتا ز خوبرویان این کار کمتر آید

- مصاحبه قالبی دیگر برای نوشتن است و چنان که از اسمش برمیآید، مبتنی بر صحبت با فرد یا افرادی مشخص است.

- آنچه مصاحبه را از یک گفتوگوی معمولی تمیز میدهد، هدفمند و مبتنی بر برنامهریزی قبلی بودن آن است.

- مصاحبهشونده انواع مختلفی دارد، ممکن است سراغ عالمی دینی، یا هنرمندی فرهیخته برویم و راز موفقیتهایشان را جویا شویم، یا با نوجوان و جوانی که در فلان آزمون و مسابقه خوش درخشیده است، همکلام شویم.

- در مصاحبه، مصاحبهکننده میکوشد زوایای پنهان زندگی مصاحبهشونده را آشکار کند و مخاطبان را در پیمودن مسیر رشد - با اتکاء به تجارب و نصایح مصاحبهشونده - یاری نماید.

- مصاحبهگر میتواند پرسشهای مورد نظرش را پساز تدوین در اختیار دیگران قرار دهد تا کمی و کاستیاش برطرف شود، سپس آنها را به صورت مکتوب و محترمانه در اختیار مصاحبهشونده قرار دهد تا با دقت و حوصله به آنها پاسخ دهد. پساز نگارش مصاحبه هم بهتر است متن ویرایش شده را -با تمام حذف و اضافات احتمالی-به رؤیت مصاحبهشونده رساند و تأیید او را اخذ نمود.

- مصاحبه میتواند به صورت چهره به چهره انجام شود که در اینصورت فیلمبرداری یا ضبط صدا موضوعیت پیدا میکند.

- ورود پیدا کردن به زندگی خصوصی مصاحبهشوندگان میبایست کاملاً حسابشده باشد و اگر مصاحبهشونده از پاسخ دادن امتناع ورزید، اصرار بیجا نکنیم.

- امانتداری در نقل درست پاسخها ضرورتی اخلاقی در انجام مصاحبه است. به عبارت دیگر مصاحبهکننده باید پاسخهای دریافتی را بی کم و کاست بیان کند، مگر آنکه مصاحبهشونده رضایت خود را از حذف و اضافات انجام شده ابراز دارد. یا حذف و اضافات به نظری متفاوت با نظر مصاحبهشونده نیانجامد.

- مصاحبه می‌‍‌بایست ارزشهای اجتماعی را در نظر داشته باشد، پرسش و پاسخ هایی که ممکن است با این مهم در تضاد باشد، نباید در مصاحبه گنجانده شود.

- مصاحبهکنندگان میتوانند دو یا چند نفر باشند که در اینصورت پرسشها جامعیت بیشتری خواهد داشت.

- در ابتدای مصاحبه میبایست مصاحبهشونده را به طور دقیق و البته کوتاه به مخاطبان معرفی کرد تا ضرورت مصاحبه در ذهن خوانندگان روشن شود.

- مصاحبه میتواند خیالی باشد؛ مثل مصاحبه با حافظ، سعدی و... .

- بهتر است در انتهای مصاحبه، با دادن یک سؤال آزاد، به مصاحبهشونده فرصت دهیم تا صحبتهایش را تکمیل کند. مثل سؤال: «و سخن آخر شما؟»

بیژن شهرامی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج