*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٨١١٧٩ ١٣:١٠ - 1395/04/31   آشنایی با قالب‌های نوشتنآشنایی با قالب‌های نوشتن (13) ارسال به دوست نسخه چاپي


آشنایی با قالب‌های نوشتنآشنایی با قالب‌های نوشتن (13)

گـــــــــــــردآوری


یکی دیگر از قالب‌های نگارشی که می‌تواند جالب و جذاب باشد، «گردآوری» است؛ و چنان‌که از نامش برمی‌آید، نویسنده مطالبی را یا از خود و یا از دیگران گردآوری می‌نماید. نکاتی درباره این شیوه از نگارش مطرح است که در ادامه تقدیم خوانندگان محترم می‌شود:

برو خوشهچین باش سعدیصفت

که گـــــردآوری خــــــرمن مــــــعــــــرفت

یکی دیگر از قالبهای نگارشی که میتواند جالب و جذاب باشد، «گردآوری» است؛ و چنانکه از نامش برمیآید، نویسنده مطالبی را یا از خود و یا از دیگران گردآوری مینماید.

نکاتی درباره این شیوه از نگارش مطرح است که در ادامه تقدیم خوانندگان محترم میشود:

- گردآوری بهتر است موضوعی باشد، مثلاً گردآوردن ضربالمثلهای یک منطقه، گردآوری لغات و واژگان یک ناحیه، گردآوری نام و نشان شعرای معاصر یک شهرستان یا استان، گردآوری سخنان مشاهیر، گردآوری تکبیتهای ناب شاعران گذشته و معاصر، گردآوری جمله نوشتههای پشت وسایل نقلیه، گردآوری نامهای مورد علاقه مردم برای فرزندانشان در گذشته و حال و...

- در گردآوری هر مطلبی، باید از دوبارهکاری اجتناب کرد؛ و برای این کار میبایست به جستوجو در کتابخانهها و فضای مجازی مبادرت ورزید. دوبارهکاری وقتی ارزش دارد که به تکمیل یا تصحیح کارهای قبلی بینجامد.

- اگر قصد داریم مطالبی از خود که پیشتر در نشریات چاپ شدهاند را در یک مجموعه گردآوری کنیم، پسندیده است ارتباطی منطقی بین آنها برقرار کنیم. مقدمه را که در ابتدای هر مطلب آمده یک کاسه کنیم، منابع و مآخذ و ضمایم را یکی نماییم و...

- در گردآوری ضربالمثلها و واژگان بومی یک منطقه که برای حفظ خردهفرهنگهای موجود در کشور سخت ضروری است، میبایست به سراغ سالخوردگان و نیز اهل ادب آن منطقه مراجعه کرد تا هم منابع شفاهی را مکتوب کنیم و هم از لحاظ نوع تلفظ و نوع کتابت، اطمینان خاطری از درستی ضبط مثلها و واژگان پیدا کنیم.

- در گردآوری موضوعی احادیث و روایات، کار، فنی و پیچیده است؛ به این معنی که میبایست سراغ منابع دست اول مثل کتب چهارگانه شیعه مثل اصول کافی رفت و بعد از گلچین کردن احادیث مورد پسند را به یک کارشناس دینی مورد اعتماد نشان داد.

- در گردآوری سخن بزرگان میبایست کارمان مستدل باشد. یعنی فلان جمله در کدام کتاب یا در کدام مجلس وعظ و سخنرانی، یا کدام برنامه تلویزیونی ارائه شده است.

- در امر گردآوری هم رعایت امانت ضرورت دارد، یعنی اگر از افراد یا منابعی کمک گرفتهایم، آنرا دقیقاً یادآور شویم.

- اگر شخصی که مطالبی را از او گردآوری کردهایم در دسترس است، بهتر است مجموعه کارمان در امتداد یا پایان فعالیت، به دید او برسانیم تا اگر نکتهای لازم است حذف یا اضافه شود. به عنوان مثال اگر چکیدهی سخنان واعظ مسجدمان در ماه مبارک رمضان را گردآوری کردهایم، آنرا قبل از استفاده به رؤیت وی برسانیم.

- گردآوری اگر به قصد طبع و روانه شدن به بازار کتاب انجام میشود، باید برخوردار از نوآوری باشد، والا ممکن است به «کتابسازی» منجر شود که کاری بیهوده است. در کتابسازی مؤلف بدون آنکه زحمت تفکر، قلم زدن، تحقیق و نوشتن و جستوجوی میدانی را به خود بدهد، صرفاً چند صفحه از کتابهای مختلف را کنار هم قرار میدهد و اسمی نو بر آن میگذارد و با نام خود منتشر مینماید! (کاری که البته اگر برای استفاده شخصی باشد بدون اشکال است.)

- اگر نام مشاهیر روستا یا شهرمان را که پیشتر انجام نشده یا حق مطلب ادا نشده، گردآوری میکنیم، بهتر است در کنار ذکر نام و نشان و مشخصات شناسنامهای، چند سطری از آرا و افکار و سطرهایی از آثار و بیاناتشان را هم ذکر نماییم. درج عکسهای مربوط به این بزرگان سودمند است.

- «ضربالمثلهای سبزواری نوشته» اثر آقای حسن محتشم، «ضربالمثلهای قشقایی» اثر آقای نوذر استوار، «با سخن بزرگان: جملات قصار بزرگان، مشاهیر و نوابغ جهان»، اثر آقای علی نعیمی، «نامهای ماندگار؛ سیری در زندگانی مشاهیر و نامداران استان مرکزی» اثر آقای غلامعلی ولاشجردی فراهانی، «ضربالمثلهای ایلامیان»، اثر آقای علیمحمد سهرابنژاد، «ضربالمثلهای مردم عرب خوزستان» اثر آقای وهاب خانچی و... از جمله کتب گردآوری شده است.

- اگر مطالب جمعآوری شده، منطبق بر زبان ملی(فارسی) نیست، ضروری است ترجمه آنرا هم بیاوریم تا برای همگان سودمند باشد.

- بیان ضربالمثلها یا جملات و مطالبی که با عفت نگارشی در تضاد است، ضرورتی ندارد، یا به صورت اشاره و کنایه و گذاشتن نقطهچین به جای واژگان مسألهدار، انجام شود.

در پایان به عنوان حسنختام، فرازهایی از مجموعه «ضربالمثلهای حقوقی جهان» اثر آقای دکتر سیفالله اسدی، تقدیم میشود:

- شمشیر عدالت غلاف ندارد. (فرانسوی)

- دزد از خانه مفلس خجل آید برون. (فارسی)

- عدالت از آنچه در قانون نوشته شده معلوم میشود. (چینی)

- عدالت بیعدالتی میشود وقتی که، بر سر یک نفر دو ضربه وارد کنی، در حالیکه مستحق فقط یک ضربه است. (بلژیک)

- وقتی که رفیق، قاضی شود، باید فاتحه قانون را خواند. (ایتالیایی)

- ستم بر ستمپیشه عدل است و داد. (فارسی)

- گواه شاهد صادق، در آستین باشد. (فارسی)

- وقتی رشوه از در وارد میشود، عدالت از پنجره فرار میکند. (ترکی)

- وجدان بد، در آنِ واحد تهمتزننده، قاضی، شاهد و به دارزننده است. (هلندی)

- هیچ سارقی بدتر از یک کتاب بد نیست. (ایتالیایی)

- وجدان، به اندازه هزار شاهد، خوب و با ارزش است. (ایتالیایی)

- همه برای عدالت ارزش قائلاند؛ ولی وقتی که میآید، در را به رویش میبندند. (سوئدی)

- ممکن است بتوان به حقیقت توسری زد؛ ولی هرگز نمیتوان خفهاش کرد. (لاتینی)

بیژن شهرامی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج