*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی, افق خانواده شماره خبر: ٣٨٤٧١٤ ١١:٠٥ - 1395/08/06   تازه‌های علمی ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی 207


▪ ورزش کردن افراد عصبانی مرگبار است ▪ افزایش ریسک سرطان با مصرف نوشابه‌های قندی

ورزش کردن افراد عصبانی مرگبار است

طبق تحقیقات جدید، ورزش کردن در حالت خشم و عصبانیت احتمال بروز اولین حمله قلبی را در افراد افزایش میدهد. به گزارش خبرگزاری مهر، محققان با مطالعه بر روی بیش از ۱۲ هزار نفر دریافتند زمانیکه افراد همزمان عصبانی بوده و ورزش هم میکنند، ریسک بروز سکته قلبی در آنها سه برابر افزایش مییابد.

به گفته محققان، هیجانات یا فعالیت شدید و سنگین موجب افزایش فشارخون و ضربان قلب میشود و در نتیجه عروق خونی منقبض و تنگ میشوند. در مقابل، این وضعیت ممکن است موجب ایجاد لختگی خون و توقف جریان خون به سوی قلب شده و حمله قلبی اتفاق بیفتد.

در این مطالعه، محققان از بیماران دچار حمله قلبی پرسیدند که آیا یک ساعت قبل از بروز حمله قلبی عصبانی یا ناراحت بودند. همچنین در مورد فعالیت سنگین ورزشیشان هم در این مدت پرسش کردند. تیم تحقیق از دانشگاه مک مستر کانادا دریافت به طور میانگین افراد دو برابر بیشتر بعد از انجام فعالیت فیزیکی شدید یا هیجانات احساسی شدید دچار حمله قلبی میشوند.

در مجموع ۱۴ درصد از شرکتکنندگان عنوان کرده بودند که یک ساعت قبل از بروز علائم حمله قلبی ورزش سنگین انجام داده بودند. همین تعداد مشابه نیز اعلام کرده بود که در آن حالت عصبانی یا خشمگین بودهاند.

افزایش ریسک سرطان با مصرف نوشابههای قندی

طبق مطالعه جدید محققان، ارتباط احتمالی بین سرطان و نوشیدنیهای شیرینشده با قند، به عواملی نظیر سن، موقعیت اجتماعی-اقتصادی و سابقهی خانوادگی ابتلا به سرطان هم ارتباط دارد.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا، دادههای مربوط به مصرف نوشیدنیهای شیرین، نوشیدنیهای با طعم میوه، آبمیوههای شیرینشده، نوشیدنیهای ورزشی، نوشیدنیهای انرژیزا، چای و قهوههای شیرین شده و سایر نوشیدنیهای شیرینشده با ماده قندی را که مربوط به ۲۲ هزار فرد بزرگسال بود، بررسی کردند.

آنها همچنین سابقهی این افراد را از لحاظ ابتلا به سرطان، سیگار کشیدن و وضعیت چاقی مورد بررسی قرار داده و مشخصات جمعیتشناختی نظیر سن، جنسیت، نژاد، سطح تحصیلات و نسبت فقر/درآمد را مد نظر قرار دادند. نتایج نشان داد تأثیر مصرف نوشیدنیهای شیرینشده با قند براساس نوع سرطان فرق میکند و میتواند به سن افراد هم بستگی داشته باشد.

ملیندا ساترن، عضو تیم تحقیق، در اینباره میگوید: «هدف این مطالعه، ارزیابی دقیق فاکتورهای پرخطر مصرف قند ناشی از نوشیدنیهای شیرین حاوی قند در بین افراد بازمانده از سرطان و افرادی که هنوز مبتلا به سرطان تشخیص داده نشدهاند بود.»

وی در ادامه افزود: «شواهد اخیر نشاندهندهی رابطهی بین مصرف نوشیدنی حاوی قند و ریسک ابتلا به سرطان لوزالمعده و رحم و همچنین خطر عود مجدد سرطان روده و مرگ در بین بازماندگان سرطان است.» به گفته محققان، بررسی مطالعات نشان داد در احتمال ابتلا به سرطان به دلیل مصرف نوشیدنیهای قندی، عوامل دیگری نظیر سن و جنسیت هم دخیل هستند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج