*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


تازه‌های علمی شماره خبر: ٣٨٥١٦٨ ١٠:٠٢ - 1395/08/13   تازه‌های علمی  ارسال به دوست نسخه چاپي


تازه‌های علمی

تازه‌های علمی 208


▪ کمبود ویتامینD با افسردگی ارتباط دارد ▪ به گوش راست بیشتر اعتماد کنید!

کمبود ویتامینD با افسردگی ارتباط دارد

نتایج یک مطالعه جدید نشان میدهد که کمبود ویتامینD با افزایش علایم افسردگی ارتباط دارد.

به گزارش ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، اوایل سال جاری میلادی به مردم کشورهای اروپایی توصیه شد در طول فصلهایی که از نور آفتاب کمی برخوردارند، مکملهای ویتامینD مصرف کنند. درحالی که این ویتامین در برخی خوراکیها مانند ماهی چرب یافت میشود، اما بیشتر مردم ویتامینD را با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب کسب میکنند.

سطوح کم ویتامینD با وضعیتهای استخوانی مانند راشیتیسم و پوکی استخوان ارتباط دارد، اما بر بافتهای عضلانی نیز میتواند تأثیر بگذارد و مشخص شده است که با سطوح طبیعی دوپامین (یک ماده شیمیایی مرتبط با خلق و خوی) در مغز نیز ارتباط دارد. در این مطالعه جدید که در انجمن بینالمللی روانپریشی در میلان ارائه شد، محققان میزان ویتامینD را در میان 225 بیمار که تحت درمان اختلالات روانپریشی قرار داشتند و 159 فرد سالم آزمایش کردند.

محققان در این مطالعه ارتباط قابل توجهی را میان میزان پایین ویتامینD و افزایش علایم منفی و افسردگی در میان افراد مبتلا به اختلالهای روانی کشف کردند.

محققان همچنین متوجه یک ارتباط قوی میان کاهش روانی گفتاری و اختلالات شناختی شدند.

محققان در مقالهای در مجله Schizophrenia Research نوشتند که ویتامینD میتواند برای کمک به درمان بیماران مبتلا به افسردگی مورد استفاده قرار گیرد.

 

به گوش راست بیشتر اعتماد کنید!

نتایج تحقیقات و بررسیهای جدید کارشناسان نشان میدهد، گوش راست بیشتر از گوش چپ حرفها را میشنود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محققین در دانشگاه Gabriele d Annunzio در تحقیقات اخیرشان نشان دادهاند که گوش چپ و راست، کارکردهای متفاوتی دارند. بنابر این تحقیقات انجام شده گوش راست برای پردازش اطلاعات مناسبتر است. پژوهشگران میگویند: گوش راست به سمت چپ مغز مرتبط است که در آن دادهها بهتر تحلیل میشوند. دانشمندان توصیه میکنند برای اینکه بتوانید فردی را راضی به انجام کاری کنید، درخواست خود را در گوش راست او مطرح کنید.

سخنرانی و حرف مهم از طریق گوش راست بهتر شنیده و پردازش میشود، اگر مشخصه صداهایی که قرار است پردازش شوند به صدای زبان گفتاری فرد مقابل مرتبط باشد؛ در حالی که گوش چپ برای تفکیک صداهای غیر مرتبط با زبان، درک لحن، احساس و موارد مشابه مربوط به گفتار، مناسب است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج